Polacy za granicą: kontuzje Teodorczyka, Wasilewskiego i Tytonia

25 maja 2015 Polacy za granicą: kontuzje Teodorczyka, Wasilewskiego i Tytonia

W większości lig europejskich zostały rozegrane już ostatnie spotkania w tym sezonie, innych czeka jeszcze co najmniej jeden mecz. Rostrzygnęły się także losy niektórych zespołów, w których występują nasi rodacy. Zapraszamy Was na cotygodniowy przegląd gry Polaków za granicą.

W poniedziałek mieliśmy okazję oglądać poczynania dwóch naszych reprezentantów. Ludovic Obraniak wyszedł w podstawowym składzie Rizespor na mecz przeciwko Akhisar Belediye Genclik ve Spor Kuelbue. Były reprezentant Polski rozegrał 90 minut i zanotował asystę przy jednej z bramek. W lidze bułgarskiej Marcin Burkhardt również rozegrał pełne zawody. Były piłkarz Jagiellonii Białystok strzelił bramkę w wygranym 3:1 przez Czerno More Warna spotkaniu z Haskovo.

Swoje ostatnie ligowe starcia w tym sezonie rozgrywały drużyny z Premier League. O Złotą Rękawicę walczył Łukasz Fabiański, który aby uzyskać to trofeum, musiał nie stracić gola przeciwko Crystal Palace. Niestety Swansea przegrało z „The Eagles” 0:1 i Golden Gloves powędrowały w ręce Joe Harta. „Fabian” z 13 występami między słupkami bramki „Łabędzi” bez wpuszczonego gola zajął w tym rankingu drugie miejsce. Drugi z bramkarzy występujący w Premiership, Wojciech Szczęsny, zarówno w zaległym spotkaniu z Sunderlandem, jak i w niedzielnym meczu przeciwko WBA musiał oglądać poczynania swoich kolegów z perspektywy ławki rezerwowych. Ostatni z Polaków w lidze angielskiej, Marcin Wasilewski, znowu się znalazł w wyjściowej jedenastce Leicester City. Niestety Wybitny Reprezentant Polski po przerwie nie wrócił na boisko z powodu kontuzji barku.

Marcin Wasilewki
Marcin Wasilewski (Instagram.com)

Pecha miał również Łukasz Teodorczyk. Były napastnik Lecha Poznań co prawda rozegrał 90 minut w środowym półfinale Pucharu Ukrainy i po wygranej 4:1 z Olimpikiem wraz z Dynamo awansował do finału tych rozgrywek, ale w ostatniej minucie tego spotkania doznał kontuzji, która okazała się poważniejsza, niż początkowo przypuszczano. – Mam złamaną kość strzałkową. Na pewno czeka mnie sześć tygodni chodzenia w gipsie i rehabilitacja, a nie wiadomo jeszcze, czy także nie operacja? Końcówkę sezonu mam z głowy – powiedział „Teo”.

Także w Niemczech ostatnią kolejkę rozegrały tamtejsze kluby. Walczący o koronę króla strzelców Robert Lewandowski potrzebował aż trzech bramek do dogonienia najlepszego strzelca ligi, Alexandra Meiera. Kapitan naszej kadry zdołał trafić tylko raz, z rzutu karnego, dzięki czemu został wicekrólem strzelców Bundesligi. Dodatkowo „Lewy” dorzucił jeszcze asystę przy trafieniu Schweinsteigera. Walcząca o puchary Borussia Dortmund nadal wierzyła, że szóste miejsce jest w jej zasięgu. BVB wygrało swój mecz z Werderem i musiało liczyć na korzystny wynik w Moenchengladbach, gdzie lepszy okazał się jednak Augsburg. Łukasz Piszczek i Jakub Błaszczykowski, którzy z „Zielono-białymi” nie wystąpili, powalczą jeszcze o Ligę Europy w finale Pucharu Niemiec.

Do podstawowego składu Leverkusen wrócił Sebastian Boenisch. 28-latek w zeszłym tygodniu pojawił się na kilka minut w meczu z Hoffenheim, a w sobotę wystąpił od pierwszej minuty z Eintrachtem Frankfurt, tyle że na prawej obronie. Eugen Polanski z kolei rozegrał pełny mecz z Herthą Berlin. Adam Matuszczyk wszedł na 20 minut z Wolfsburgiem, a Sławomir Peszko pojawił się na boisku po przerwie i był bardzo bliski zdobycia gola, ale bramka została ostatecznie zapisana jako „samobój” Robina Knoche. Paweł Olkowski i Artur Sobiech nadal leczą kontuzje.

W 2. Bundeslidze Kaiserslautern bez Mateusza Klicha w składzie zremisowało 1:1 z Inglostadt i straciło szanse na awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Waldemar Sobota pojawił się na placu gry na 10 minut przed końcem w przegranym meczu z Darmstadtem, ale FC St. Pauli zdołało się uchronić przed spadkiem. W Heidenheim pełne zawody rozegrał Matthias Vittek. Z kolei w spotkaniu Union Berlin – Eintracht Brunszwik górą była ekipa Martina Kobylańskiego, który przebywał na boisku jedną połowę. Rafał Gikiewicz był tym razem tylko rezerwowym. Piotr Ćwielong i Kacper Przybyłko nie zostali powołani na mecze swoich drużyn.

W Serie A Kamil Glik i spółka w niedzielny wieczór podejmowali AC Milan. Kapitan Torino oczywiście wystąpił od pierwszych minut, ale nie zdołał uchronić swojego zespołu przed porażką 0:3. W „polskim” meczu Empoli – Sampdoria padł wynik 1:1. Paweł Wszołek nie podniósł się z ławki rezerwowych, a Piotr Zieliński został wprowadzony do gry w 64. minucie. Dziś Roma Łukasza Skorupskiego mierzy się w derbach Rzymu z Lazio.

W nieciekawych humorach mogą być nasi piłkarze grający na zapleczu Serie A. Citadella, w której występuje Tomasz Kupisz, przegrała z Perugią i pożegnała się z Serie B (cały mecz Polaka), Modena zremisowała z Latiną i dała się wyprzedzić Crotone, przez co zagra w barażach o utrzymanie w lidze (90 minut Thiago Cionka), a Michał Chrapek całe dwie połowy z Carpi przesiedział na ławce rezerwowych. Jako jedyny powody do radości może mieć Bartosz Salamon, który rozegrał pełne spotkanie z Livorno, dzięki czemu jego Pescara powalczy w fazie play-off o awans do włoskiej ekstraklasy.

11 sezonu według gazety „Marca”
Jedeanstka sezonu według gazety „Marca”

W Hiszpanii Sevilla do końca walczyła o czwarte miejsce w ligowej tabeli, dała sobie w efekcie przepustkę do kwalifikacji Ligi Mistrzów. Po zbliżeniu się na zaledwie dwa punkty do Valencii podopieczni Unaia Emery’ego musieli wygrać na wyjeździe z Malagą i liczyć na potknięcie „Nietoperzy” w Almerii. Andaluzyjczycy swoje zadanie wykonali, ale Valencia także swoje spotkanie wygrała, i to właśnie ona powalczy o Champions League. Grzegorz Krychowiak rozegrał 58 minut i został ukarany żółtą kartką. Dodatkowo zagraniczni dziennikarze rozpływają się nad grą „Krychy” i umieścili go w jedenastce sezonu Primera Division. W środę reprezentant Polski przyjedzie do Warszawy, gdzie zagra w finale LE z Dnipro Dniepropetrowsk. Przemysław Tytoń został w sobotę zmieniony w 87. minucie z powodu urazu kolana. Nie wiadomo jeszcze, jak poważny jest jego uraz, ale bohater Euro 2012 znalazł uznanie w oczach trenera Nawałki i został powołany na mecze z Gruzją i Grecją.

W Rosji na fali znajduje się Amkar Perm wraz z Januszem Golem. „Czerwono-czarni” tym razem uporali się ze świeżo upieczonym mistrzem, Zenitem Sankt Petersburg. Zespół byłego legionisty schodził tym samym z boiska niepokonany w szóstym spotkaniu z rzędu, co pozwoliło mu się wydostać ze strefy spadkowej. W Tereku Grozny od pierwszych minut zagrał Marcin Komorowski, a Maciej Rybus wrócił po kontuzji i zagrał od 64. minuty. Niestety klub z Czeczenii przegrał z Mordowiją 0:1.

W ćwierćfinale Pucharu Arabii Saudyjskiej ponownie główną rolę odegrał Adrian Mierzejewski: „Mierzej” strzelił jedyną bramkę w spotkaniu z 2-ligowym Al-Batin i dał awans swojej drużynie. Był to jego 11. gol w 32. występie w bieżącym sezonie, ale pierwszy w krajowym pucharze.

W lidze litewskiej Jakub Wilk w środku tygodnia nie znalazł się w kadrze Żalgirisu na mecz ze Strumbasem. Zagrał natomiast kilka dni później w finale Pucharu Litwy. Jego klub wygrał 2:0 z Atlantasem Klaipeda, a Polak opuścił plac gry w 67. minucie.

Poza tym Paweł Cibicki wszedł w 54. minucie przegranej 0:3 potyczki z Haecken, hat-trickiem w Stanach popisał się nieco zapomniany Tomasz Zahorski (jego Charlotte Independence wygrało 4:1 z Upwardem Stars), Kamil Grosicki rozegrał 76 minut w przegranym starciu z Olympique’em Lyon, Damien Perquis w Toronto zaliczył 90 minut przeciwko Timbers, Jarosław Fojut rozegrał cały mecz z Dundee F.C. i został ukarany żółtą kartką, a w 90. minucie Michał Szromnik zmienił Radosława Cierzniaka.

Filmik dzięki uprzejmości Nasipilkarze.pl

Adam Nawałka podał listę piłkarzy występujących za granicą, których powołał na mecze z Gruzją i Grecją: