Pogoń Szczecin – jak przebiega przebudowa obiektu?


Pogoń Szczecin od dłuższego czasu jest w fazie remontowania stadionu i budowy nowych obiektów młodzieżowych

5 października 2019 Pogoń Szczecin – jak przebiega przebudowa obiektu?
Dawid Stelnicki

Pogoń Szczecin i jej kibice 10 marca meczem przeciwko Zagłębiu Lubin pożegnali się ze stadionem w starej specyfikacji. Pożegnanie Papricany miało zostać przypieczętowane czymś wyjątkowym. Niestety, ale rzeczywistość sprowadziła kibiców Pogoni brutalnie na ziemię. "Portowcy" zostali stłamszeni przez Zagłębie Lubin i przegrali ten mecz aż 0:3. Święto, którym żył cały Szczecin, zamieniło się w smutne pożegnanie ze starym stadionem.


Udostępnij na Udostępnij na

Od kilku miesięcy podopieczni Kosty Runjaica grają na stadionie będącym w przebudowie. Początkowo liczbę miejsc siedzących ograniczono do zaledwie 5 tysięcy, a z czasem do 4 tysięcy. Prace nad nowym stadionem i obiektami treningowymi idą po myśli włodarzy i choć wciąż jest to tylko zalążek tego, co ma powstać, pierwsze efekty widać gołym okiem. Już na początku sezonu 2020/2021 mają zostać oddane dwie trybuny mogące pomieścić łącznie około 10 tysięcy widzów. W tym samym czasie mają być gotowe boiska treningowe i budynek Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży.

– Nie ma co ukrywać, nie jesteśmy klubem takim, że na nazwę „Pogoń Szczecin” walą do nas najlepsi zawodnicy z całej Europy. Było dużo takich przypadków, że zobaczyli nasz stadion, zobaczyli, gdzie mieliby grać, i mówili: Call me back when stadium is finished (oddzwońcie, kiedy stadion będzie gotowy). Nie jest łatwo to przeskoczyć. Magnesem jest za to trener Kosta, który rozwija zawodników. Piłkarz, który chce przyjść do polskiej ligi, robi wywiad wśród menedżerów, znajomych, jaki to klub, jaki to trener. Stadion nam sprawy nie ułatwiał, ale pozycja trenera – zdecydowanie tak – mówił w wywiadzie dla Weszlo.com Dariusz Adamczuk, dyrektor sportowy Pogoni. Całość znajdziecie TUTAJ.

Pogoń Szczecin i jej budynek akademii

Pogoń Szczecin zdaniem wielu dysponuje jedną z najlepszych akademii w kraju. „Portowcy” w regionie nie mają realnej konkurencji, a ich wychowankowie cieszą się coraz większą reputacją. Chociażby Jakub Piotrowski po dobrym sezonie w Pogoni odszedł do KRC Genk za duże pieniądze. Natomiast wciąż wiele do poprawy jest w kwestii infrastruktury, której częścią jest budynek akademii. „Portowcy” oprócz remontu stadionu stawiają wielofunkcyjny budynek akademii.

Docelowo budynek ma być gotowy w lipcu 2020 roku. Kilka dni temu udało się zamknąć stropy i pierwsze piętro struktury. Dodatkowo została już zainstalowana konstrukcja wiechy, która jest oznaką zakończenia ważnego etapu budowy. Jej zawieszenie planowane jest wraz z końcem października, co pokazuje, że budowa idzie stale do przodu. Budynek znajduje się nieopodal będącej w przebudowie trybuny z sektorami 10-14 i obok już przestarzałego budynku klubowego.

Boiska treningowe

Kolejnym elementem wymagającym przebudowy są boiska treningowe. Na trybunie boiska treningowego leżącego obok nowo powstałego budynku akademii zakończono montaż prefabrykatów. Jednak wciąż wymagają one uszczelnienia, więc prace przy prefabrykatach będą kontynuowane. Natomiast wciąż do ukończenia zostały klatka schodowa i ściana oporowa. Połowa wnętrza trybuny jest zasypana, a jego druga część jest przeznaczona na pomieszczenia. Co ciekawe, boisko treningowe numer 3 wraz z boiskiem numer 4 mają zostać oddane do użytku jeszcze w tym roku. Dodatkowo po zakończeniu prac na zewnątrz trybuny rozpoczną się prace wewnątrz niej.

Jak widać, Pogoń Szczecin nie próżnuje i prace nad stadionem i infrastrukturą okołostadionową wyglądają coraz lepiej.

Trybuna zachodnia i trybuna południowa

Natomiast największą różnicę widać już na samym stadionie, a dokładniej jego trybunach. Na południowej i zachodniej części trybun wykonane zostały oczepy, które będą podtrzymywać konstrukcję dachu. Pomiędzy słupami mają jeszcze powstać ściany. Oprócz tego na słupach widoczne są pręty, które mają stanowić zbrojenie ścian.

Co ciekawe, na trybunie południowej powstały już podstawy pod krzesełka. Pojawiły się poprzeczne belki, na które będą montowane siedziska, co stanowi kolejny krok do przodu w rozwoju infrastruktury. Jeden prefabrykat będzie odpowiadał trzem rzędom krzesełek. Nowy-stary stadion Pogoni ma ostatecznie pomieścić 21 tysięcy miejsc siedzących.

Pierwsze długotrwałe efekty planowo będziemy mogli ujrzeć w drugiej połowie przyszłego roku. Wtedy Pogoń Szczecin zamierza oddać dwie trybuny, co znacznie zwiększy liczbę dostępnych miejsc i sprawi, że przyjemniej będzie się oglądało mecze „Dumy Pomorza”. Obecnie budowa nowego obiektu przebiega zgodnie z planem. Miejmy nadzieję, że będziemy mogli się cieszyć w Polsce kolejnym obiektem i bazą treningową z prawdziwego zdarzenia.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze