PKO Ekstraklasa: Dwóch szesnastolatków zadebiutowało w ten weekend


Kolejny rocznik pojawia się na ligowych boiskach

4 sierpnia 2021 PKO Ekstraklasa: Dwóch szesnastolatków zadebiutowało w ten weekend
Michał Kość / PressFocus

Na boiskach najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej pojawia się coraz więcej utalentowanych piłkarzy. Może to wpływ przepisu o młodzieżowcu, a może polskie kluby zaczęły się przekonywać, że szkolenie zawodników bardziej się opłaca niż ich kupno z zagranicy? W drugiej kolejce nowego sezonu PKO Ekstraklasa przywitała dwóch pierwszych debiutantów z rocznika 2005. Obaj szesnastolatkowie zaliczyli zaledwie kilkuminutowe epizody, ale skoro pojawili się na boisku, to na pewno nie za karę. 


Udostępnij na Udostępnij na

Obaj mają szesnaście lat, są pomocnikami i wychowankami swoich klubów. Ich debiuty nie były długie, gdyż Dawid Tkacz i Oliwier Wojciechowski spędzili na boisku zaledwie kilka minut. Te krótkie epizody czynią ich w tej chwili najmłodszymi zawodnikami na boiskach ekstraklasy, a sami piłkarze mogą już zapisać w CV pierwszy występ na najwyższym szczeblu. Zapewne żaden z nich nie zacznie teraz odcinać kuponów, a debiuty zmotywują ich do dalszej pracy, żeby tych szans dostać znacznie więcej.  

Z podwórka na stadion 

Wychowanek Górnika Łęczna został pierwszym debiutantem ze swojego rocznika. Na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry zmienił doświadczonego Bartosza Śpiączkę. Kiedy młody zawodnik dostaje szansę debiutu? Przy wysokim prowadzeniu lub pewnej porażce. Górnik przegrywał w Lubinie już dwoma golami i trener Kamil Kiereś pozwolił „młodemu” na debiut.  

Jeszcze wiosną tego roku Dawid Tkacz podpisał z Górnikiem swój pierwszy profesjonalny kontrakt. Aktualna umowa 16-latka obowiązuje do 30 czerwca 2023 roku. Młody piłkarz już wiosną pojawiał się na ławce rezerwowych podczas meczów pierwszej ligi, ale nie otrzymał szansy występu. Dopiero PKO Ekstraklasa otworzyła przed nim drzwi do seniorskiej piłki. 

– Miałem możliwość i przyjemność prowadzić ten rocznik od kategorii orlik. Powiem tak, na tle grupy od razu zwracał na siebie uwagę. Był to chłopiec o dużych zdolnościach motorycznych, już w młodszych kategoriach wiekowych robił pod tym względem różnicę. Dawid ma bardzo dobrą lewą nogę, a wyróżniała go także taka inteligencja boiskowa, rozumienie gry. Bardzo fajnie identyfikował przestrzenie, jeszcze przed podaniem wiedział, gdzie chce posłać piłkę. Miał zdolność, którą też często doceniam u zawodników, czyli wiedział, jak zarządzać tempem gry. Bardzo dobrze wspominam tę naszą współpracę, a piątkowy mecz z Zagłębiem Lubin był jej zwieńczeniem – wspomina w rozmowie z Weszło Junior trener Daniel Rusek, który trenował Dawida w grupach młodzieżowych. 

Młody pomocnik bardzo szybko awansował przez zespoły młodzieżowe do zespołu seniorów, do którego wszedł bez kompleksów, gdyż podobno potrafi nawet krzyknąć na starszych kolegów. Kilka lat temu wychowanek Górnika wziął udział w turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Nie udało mu się zagrać w finałowych rozgrywkach na Stadionie Narodowym, ale na etapie wojewódzkim został najlepszym zawodnikiem w kategorii U-12. Przed sezonem Dawid Tkacz nie zagrał w jedynym sparingu z Jagiellonią Białystok. 

Młodzieżowy reprezentant Polski 

W tym samym sparingu w barwach Jagiellonii zagrał natomiast Oliwier Wojciechowski. Do niego należał ostatni akcent spotkania, jakim był niecelny strzał z dystansu. Szesnastolatek przepracował cały okres przygotowawczy pod okiem trenera Ireneusza Mamrota. Wziął udział we wszystkich spotkaniach towarzyskich, a w meczu z Rakowem poznał, jak smakuje PKO Ekstraklasa.  

W czerwcu Oliwier Wojciechowski podpisał z Jagiellonią nowy kontrakt, który będzie obowiązywał przez najbliższe trzy lata. W poprzednim sezonie rozegrał cztery spotkania w trzecioligowych rezerwach Jagielloni.  

– Odbieram to jako motywację do dalszej pracy i nieustannego rozwoju. Klub pokazał, że we mnie wierzypowiedział Oliwier Wojciechowski po podpisaniu umowy z Jagiellonią. 

Młody pomocnik ma już na koncie występy w młodzieżowych reprezentacjach Polski do lat 14 i 15. Aktualnie przebywa na zgrupowaniu reprezentacji do lat 17, które odbywa się w Zielonej Górze w dniach 3-7 sierpnia. W tym czasie kadrowicze rozegrają we Frankfurcie nad Menem mecz towarzyski z reprezentacją Niemiec.  

Jeszcze kilka miesięcy temu wychowanek Jagielloni zapewne nawet nie myślał o oficjalnym debiucie w pierwszym zespole. Młody pomocnik prawie cały poprzedni sezon stracił przez kontuzję więzadeł pobocznych. Brak odpowiednich warunków fizycznych to właśnie zarzut, jaki można postawić jednej z największych perełek białostockiej akademii. Atutem młodego pomocnika ma być natomiast drybling i strzał z dystansu.  

Oliwier od lat znajduje się w gronie najzdolniejszych zawodników w Polsce i regularnie brał udział w zgrupowaniach Akademii Młodych Orłów, a także Talent PRO. Będziemy z ciekawością obserwować rozwój tego zawodnika. Z pewnością niedługo dostanie kolejne szanse na boiskach PKO Ekstraklasy.  

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze