Piłka nożna w świecie techniki


O firmach takich jak Nike czy Adidas słyszał każdy. Od lat są one największymi dystrybutorami sprzętu sportowego. Zwykli ludzie nie są już w stanie nadążyć za nowymi modelami i innowacjami w nich zastosowanymi. W każdym z produktów producenci określają, w czym one nam mogą pomóc i o ile poprawiają nasze osiągi. Warto więcby się zastanowić, ile w tym wszystkim jest prawdy.


Udostępnij na Udostępnij na

Wchodząc na polską stronę Nike widzimy różne produkty. Jako przykładem posłużmy się butami Nike T90 Laser II, gdzie jako jeden z  użytkowników podawany jest Wayne Rooney i koszulką Nike Pro reklamowaną przez Kubę Błaszczykowskiego. Zacznijmy od butów. Jak powinny wyglądać korki, które umożliwiają grę w piłkę na trawiastej murawie? Przede wszystkim nie powinny się ślizgać, żeby przy sprincie można było utrzymać się na nogach. Powinny mieć odpowiedni kształt, aby przy uderzeniach na bramkę czy dośrodkowaniach piłka nabierała odpowiedniej rotacji. Powinny być również dość trwałe, żebyśmy nie musieli ich co pół sezonu zmieniać. Oczywistym jest, że sprzęt, tj. NT90 Laser II, wszystkie te kryteria spełnia. Ale w opisie czytamy:

Korki Adidas Predator
Korki Adidas Predator (fot. http://www.fitnessxpress.de/)

„Zwiększona strefa uderzenia buta T90 i sznurowanie typu V-twin zapewniają konsekwentny kontakt buta z piłką. W rzeczywistości oznacza to jedno: podania piłki, których precyzję można mierzyć w źdźbłach trawy, nie w metrach […] Nawet gdy pada ulewny deszcz, stopy odziane w parę butów Laser II oddychają i pozostają suche. Lekko spłaszczone korki oferują przyczepność i wygodę, niezależnie od warunków gry […] Wyposażeni w nowe obuwie napastnicy, tacy jak Rooney czy Fernando Torres mogą trafiać w siatkę z niezwykłą precyzją, ale środkowi pomocnicy, tacy jak Torsten Frings, Gennaro Gattuso czy Owen Hargreaves też uzbroili się w nowe buty T90. Środkowi obrońcy Carlos Puyol, Rio Ferdinand i Fabio Cannavaro wykonują w laserach podania przez całą długość boiska, a bramkarze tacy jak Paul Robinson wykorzystują T90 w niszczący sposób z własnego pola karnego”.

Wszystko ładnie, pięknie, ale ile w tym jest prawdy? Są to tylko fragmenty opisu, z którego by wynikało, że dzięki tym korkom przeciętny piłkarz może kilkakrotnie poprawić swoje osiągi. Trudno  uwierzyć, że buty, choćby nie wiem z jakich materiałów i o jakim kształcie, były w stanie poprawić o tyle precyzję, o ile jest to zawarte w opisie. Zwykłemu boiskowemu przeciętniakowi, jeżeli nie potrafi dokładnie skierować piłki do siatki, to nawet buty z włókna węglowego nie są w stanie pomóc. Oczywiście nie jest to ujęte wprost, ale z tego opisu wynika, że tacy piłkarze jak Rooney czy Torres trafiają do bramki dzięki butom. A to prawda z pewnością nie jest. Podobnie sprawa ma się z koszulkami. Oto fragment opisu koszulki Nike Pro:

„Nike Pro to zaawansowana technologicznie koszulka, tworząca lekką i idealnie przylegająca do ciała pierwszą warstwę ubrania. Szybko odprowadza pot z powierzchni skóry, dzięki czemu czujesz się bardziej świeżo, sucho i komfortowo. Utrzymując optymalną temperaturę ciała, Nike Pro pomaga w uzyskaniu najlepszych wyników sportowych. Ponieważ wspiera mięśnie, zapobiegając ich zmęczeniu, twój trening może trwać dłużej”.

Zapewne koszulka wykonana jest z doskonałych materiałów, które odprowadzają pot, i przez to czujemy się komfortowo, ale trudno uwierzyć, że dzięki niej możemy dłużej trenować. Długość i intensywność treningu zależy raczej od przygotowania fizycznego zawodników. Jeżeli ktoś ma słabą kondycję, to taka koszulka nie poprawi jego osiągów.

Oczywiste jest, że Nike reklamuje swoje akcesoria i koloryzuje wiele rzeczy, ale do sporej ilości osób to trafia. Sprzęt taki, jaki wymieniłem wyżej, jest wspaniałą sprawą i zapewne każdy gracz marzy o nim, choć z powodu ceny dla wielu może być nieosiągalny. Kto wie, może poprawia on osiągnięcia, ale przy umiejętnościach profesjonalistów, tak wielkich piłkarzy jak Rooney, Torres, Puyol czy Gattuso, sprzęt może pewne rzeczy doprowadzić do perfekcji. Zwykłemu amatorowi czy piłkarzowi niższej ligi takie akcesoria nie pomogą w osiągnięciu lepszych wyników. Jeśli przyjrzymy się krajowi, z którego pochodzi największa liczba talentów piłkarskich, Brazylii, zobaczymy, że tam nikt nie gra w piłkę nawet w zwykłych szmacianych korkach. Nie sprzęt decyduje o wartości piłkarza, a jego talent. Gdy do talentu piłkarz dołoży ciężką pracę, to i bez sprzętu może wspiąć się na wyżyny.

Komentarze
Łukasz Koszewski (gość) - 17 lat temu

Takich analiz w iGolu brakowało. Należą Ci się
solidne pochwały.

Michał Wiśniewski (gość) - 17 lat temu

Naprawdę ciekawy artykuł

Tomasz Bejnarowicz (gość) - 17 lat temu

Kewin bardzo dobra robota

~Pamela (gość) - 17 lat temu

Zajebicie to napisales. Jestem pod wrazeniem.
Pozdrawiam.

~Pamela. (gość) - 17 lat temu

Zajebiscie to napisales. Jestem pod wrazeniem.
Pozdrawiam.

Najnowsze