Pechowa porażka Bayeru

Bayer Leverkusen przegrał na własnym terenie z Bayernem Monachium 1:2. W 37. minucie wynik meczu otworzył Mario Gomez, na kwadrans przed końcem do wyrównania doprowadził Simon Rolfes, a w 87. minucie piłkę do własnej siatki niefortunnie skierował Philipp Wollscheid.

Pierwsza połowa była rozgrywana pod dyktando gości, którzy swoją dominację udowodnili w 37. minucie za sprawą bramki Mario Gomeza. Po przerwie to podopieczni duetu Lewandowski – Hyypiä rzucili się do ataków i w 75. minucie po uderzeniu Simona Rolfesa było 1:1. Kiedy wydawało się już, że spotkanie zakończy się podziałem punktów, w 87. minucie w niefortunny sposób piłkę do własnej bramki skierował Philipp Wollscheid.

Oto zapis relacji live:

90+3. Koniec meczu! Po niezwykle trudnym boju Bayern Monachium pokonuje Bayer Leverkusen 2:1! O zwycięstwie zadecydowała pechowa bramka samobójcza Philippa Wollscheida, który ustalił rezultat spotkania w 87. minucie.

90+2. Żółtą kartką za kopnięcie piłki po gwizdku został ukarany Daniel Schwaab.

90. Trzy minuty doliczone do regulaminowych 90.

87. GOOOL!!! Niezwykle mocne uderzenie Bastiana Schweinsteigera z rzutu wolnego odbiło się od pleców znajdującego się na piątym metrze Philippa Wollscheida i wylądowało w siatce! Bayern ponownie na prowadzeniu!

86. Kolejne uderzenie Kiesslinga, ponownie zablokowane.

84. Zbyt efektownie chcieli to rozegrać gospodarze. Rolfes podał do Gonzalo Castro tak, że ten nie miał szans celnie uderzyć.

79. Ostatnia zmiana w zespole „Bawarczyków”, Anatolij Tymoszczuk pojawia się na placu gry w miejsce Luisa Gustavo.

77. Zrobiło nam się spotkanie! Przed świetną szansą stanął wprowadzony na boisko chwilę wcześniej Claudio Pizarro, jednak chybił.

75. GOOOL!!!! 1:1 na BayArena! Po dośrodkowaniu Gonzalo Castroz rzutu rożnego futbolówkę głową zgrywa Sebastian Boenisch, a piłkę do siatki z najmniejszej odległości pakuje Simon Rolfes!

74. W miejsce Mario Gomeza na boisku pojawia się zaś Claudio Pizarro.

73. Zmiana w zespole z Monachium. Zmęczonego Arjena Robbena zmienia Daniel Van Buyten, co jest oczywiście zmianą na wskroś defensywną.

73. Kolejna próba Kiesslinga, tym razem jego strzał powędrował wysoko ponad bramką.

70. Odważna akcja Arjena Robbena, który minąwszy Sebastiana Boenischa, wpadł w pole karne gości. Reprezentanta Polski w porę zaasekurował jednak Schwaab.

64. Na 16. metrze piłkę od Sama otrzymał Boenisch, ale jego uderzenie od razu zostało zablokowane.

62. Zmiana w zespole Bayeru. Jens Hegeler wchodzi za Stefana Reinartza.

59. Coraz śmielej atakują podopieczni duetu Lewandowski – Hyypiä, ciągle jednak bezpośrednio nie zagrażają bramce Neuera.

57. Rozpędzony Robben zmuszony do wycofania piłki przed pole karne do Shaqiriego, który uderza bardzo niecelnie.

56. Od początku drugiej połowy widać optyczną przewagę gospodarzy. Czy uda im się ją potwierdzić, zdobywając wyrównującą bramkę?

54. Żółtą kartką został ukarany Gonzalo Castro, faulowany był Rafinha.

53. Spore zamieszanie w polu karnym Bayernu zakończone nieudanym uderzeniem Sidneya Sama.

51. Uderzenie Schweinsteigera z rogu pola karnego zablokowane przez Schwaaba.

46. Rozpoczynamy drugą połowę! W przerwie Sidney Sam zmienił na placu gry Andre Schürrlego.

45+1. Koniec pierwszej połowy. Połowy, w której zdecydowanie przeważali goście, a bramkę, paradoksalnie, zdobyli w momencie, kiedy na chwilę stracili dominację. Liczymy na ciekawsze widowisko po przerwie!

45. Minuta doliczona do pierwszej połowy.

40. Dośrodkowanie aktywnego w ostatnich minutach Boenischa wybija znakomicie ustawiony Dante.

37. GOOOL!!! Xherdan Shaqiri dograł piłkę do Mario Gomeza, który znakomicie opanował futbolówkę i minąwszy Daniego Carvajala, pognał na bramkę Leno. Na drodze stanął mu już tylko Sebastian Boenisch, z którym Gomez również sobie poradził, po czym skierował piłkę do siatki!

36. Pierwszy raz w dzisiejszym spotkaniu dał o sobie znać Sebastian Boenisch. Reprezentant Polski dopadł do bezpańskiej piłki przed polem karnym i bez zastanowienia huknął na bramkę. Z najwyższym trudem wyciągnął to Manuel Neuer.

33. Groźnie zapowiadająca się kontra Bayernu kończy się samolubnym i bardzo niecelnym uderzeniem Robbena.

31. Ciągle czekamy na zagrożenie pod bramką Manuela Neuera. Może zostanie stworzone w końcówce pierwszej połowy? To właśnie w tym kwadransie Bayer jest najskuteczniejszy i zdobył aż 12 bramek.

29. Kolejna znakomita okazja dla Bayernu. Z rzutu rożnego dośrodkowywał Shaqiri, a piłkę uderzoną głową przez Jerome’a Boatenga z linii bramkowej wybił Gonzalo Castro.

25. Najgroźniejsza sytuacja „Bawarczyków”! Arjen Robben uderzył piłkę z woleja z prawego narożnika pola karnego, na drodze futbolówki stał Bastian Schweinsteiger, który jednak nie zdołał przeciąć toru jej lotu.

23. Piłkę w polu karnym otrzymał Mario Gomez, jednak uderzył zbyt wysoko.

21. Uderzenie Bastiana Schweinsteigera sprzed pola karnego w nieznacznej odległości mija prawy słupek bramki Leno.

20. Dobra okazja Stefana Kiesslinga, jednak Niemiec, myśląc, że znajduje się na pozycji spalonej, posyła piłkę wysoko nad poprzeczką.

17. Próba Bayernu prawym skrzydłem, ale Jerome Boateng nie zdołał doskoczyć do dośrodkowanej przez Shaqiriego piłki.

15. Opatrywany na boisku jest Stefan Kiessling, który ucierpiał w starciu z Luisem Gustavo.

11. Schwaab w ostatniej chwili wybija piłkę spod nóg Mario Gomeza, a następnie Bastian Schweinsteiger psuje dośrodkowanie z rzutu rożnego.

7. Wrzutka Gonzalo Castro z prawego skrzydła okazała się zbyt mocna i nie znalazła adresata w polu karnym.

6. Pierwsza odważniejsza akcja gospodarzy, jednak Andre Schürrle swój rajd zakończył poza końcową linią boiska.

5. Daniel Schwaab blokuje piłkę po uderzeniu głową Javiego Martineza, rzut rożny dla gości nie przynosi zagrożenia.

4. Brzydkie wejście Carvajala w nogi Alaby kończy się żółtą kartką dla Hiszpana.

2. Przy piłce utrzymują się goście, rozgrywając ją w środkowej strefie boiska.

1. Rozpoczęli! Gospodarze w swoich podstawowych, czerwono-czarnych trykotach, przyjezdni dziś na biało!

18:30 Piłkarze są już na boisku, za chwilę pan Gagelmann gwizdkiem rozpocznie mecz.

@nieznajomy8888

Jest Mandżukić, Gomez, Pizarro, nawet Müller może grać na pozycji napastnika. Czy zarośnięty plotkami transfer Lewandowskiego do Bayernu w ogóle może mieć sens?

Uważam, że tak. Claudio Pizarro prawdopodobnie rozgrywa w barwach Bayernu swój ostatni sezon, a nawet gdyby pozostał w kadrze „Bawarczyków”, jego pozycja nie jest mocna. Możliwe jest również odejście Mario Gomeza, a Lewandowskiemu jest potrzebna konkurencja w postaci Mario Mandzukicia.

Czy na Leverkusen czeka Liga Mistrzów?

Trudno to ocenić. Bayer to drużyna o ogromnym potencjale, jednak ostatnie tygodnie pokazują, że wcale nie jest nieskazitelna. Ponadto „Aptekarze” swą przygodę z Ligą Europy zakończyli już na etapie 1/16 finału. Jednak jako że aż cztery najlepsze ekipy dostaną szansę pokazania się w tych elitarnych rozgrywkach, uważam, że również Bayerowi będzie to dane.

Ostatnio pojawiło się sporo informacji (plotek?) o rzekomych przenosinach Mario Gomeza do Chelsea za ok. 40 mln euro. Ile Pana zdaniem w tym prawdy?

Moim zdaniem te spekulacje mają sens, byłoby to bowiem korzystne dla obu stron. Chelsea, jak wiadomo, ma od czasu odejścia Didiera Drogby problem z napastnikami, a snajpera o klasie Mario Gomeza z pewnością nie satysfakcjonuje rola rezerwowego.

18:15 Do rozpoczęcia spotkania pozostał już tylko kwadrans. Jakie są Wasze przewidywania dotyczące wyniku? Czekamy na typy w komentarzach!

18:09 Dzisiejsze starcie będzie sędziował Peter Gagelmann, który w tym sezonie już trzykrotnie prowadził spotkania z udziałem Bayernu Monachium. W tych meczach „Bawarczycy” pokonali Greuter Fürth i Schalke 04 kolejno 3:0 i 4:0 oraz zremisowali 1:1 z Borussią Dortmund. „Aptekarze” z panem Gegelmannem spotkali się w tym sezonie tylko raz, kiedy zremisowali 1:1 z Borussią Mönchengladbach.

@WrightIAN

Co w pierwszym składzie robi Shaqiri?

Trener Heynckes dał w dzisiejszym meczu odpocząć między innymi Thomasowi Müllerowi, ponadto kontuzjowany jest Franck Ribery. Szansę pokazania swoich umiejętności w dzisiejszym spotkaniu dostał więc Xherdan Shaqiri.

@asw

Czy są szanse, że będzie bronił Starke?

To chyba zbyt prestiżowy mecz, aby ryzykować wystawienie drugiego bramkarza. Poniżej jest dostępny oficjalny skład Bayernu, w którym figuruje nazwisko Neuer.

17:45 Do składu „Aptekarzy” wraca więc Sebastian Boenisch, który zajął miejsce Michala Kadleca! Drugi z Polaków w Bayerze, Arkadiusz Milik, zasiądzie dziś na ławce rezerwowych.

17:42 Mamy oficjalne składy!

Bayer Leverkusen: Bernd Leno – Dani Carvajal, Philipp Wollscheid, Daniel Schwaab, Sebastian Boenisch – Lars Bender, Stefan Reinartz, Simon Rolfes – Gonzalo Castro, Stefan Kiessling, Andre Schürrle.

Bayern Monachium: Manuel Neuer – Rafinha, Jerome Boateng, Dante, David Alaba – Javi Martinez, Luis Gustavo, Xherdan Shaqiri, Bastian Schweinsteiger, Arjen Robben – Mario Gomez.

17:30 Dzisiejsze spotkanie było zapowiadane jako pojedynek dwóch znakomitych strzelców, Stefana Kieslinga i Mario Mandzukicia. Wiemy jednak, że Chorwat na pewno nie pojawi się na boisku, za to szansę na powiększenie swojego dorobku strzeleckiego będzie miał Kiessling, który do liderującego w tabeli strzelców Roberta Lewandowskiego traci obecnie trzy bramki.

17:22 Borussia Dortmund pokonała SC Freiburg aż 5:1, odskakując w tabeli dzisiejszym gospodarzom na cztery oczka. Relacja z tego spotkania jest dostępna tutaj.

17:15 Podopieczni duetu Lewandowski – Hyypiä notują ostatnio kiepską serię spotkań. Tylko w dwóch z ostatnich dziewięciu starć Bayer zgarnął komplet punktów, trzykrotnie remisował, a aż cztery spotkania, z Borussią Dortmund, dwukrotnie Benficą Lizbona i FSV Mainz, zakończył z zerowym dorobkiem punktowym.

17:04 Obie drużyny w Bundeslidze spotkały się dotychczas 69 razy. 16 razy zwycięsko z tych pojedynków wychodzili dzisiejsi gospodarze, 40 razy triumfował Bayern, a 13 potyczek zakończyło się podziałem punktów.

16:59 W zeszłym roku podopieczni Juppa Heynckesa spotykali się z Bayerem Leverkusen dwukrotnie i oba mecze przegrali. Nieco ponad rok temu na BayArena prowadzeni wówczas przez Robina Dutta „Aptekarze” po bramkach Kiesslinga i Bellarabiego pokonali Bayern 2:0, w październiku zaś Bayer wywołał sensację, pokonując na Allianz Arena gospodarzy 2:1. Również wtedy na listę strzelców wpisał się Stefan Kiessling, a w końcówce wynik meczu ustalił Sidney Sam. Do dziś jest to jedyna porażka „Bawarczyków” w tym sezonie Bundesligi.

16:46 W ostatnim czasie niemieckie media głośno spekulują na temat zakończenia współpracy duetu Lewandowski – Hyypiä. Na początku tygodnia dziennik „Bild” podał informację o rzekomym konflikcie w sztabie trenerskim Bayeru, jednak plotki zostały szybko zdementowane przez samych zainteresowanych podczas przedmeczowej konferencji prasowej.

@hubcio

Dlaczego Boenisch nie gra?

Sebastian Boenisch grał w pierwszym składzie Bayeru, kiedy kontuzjowany był podstawowy lewy obrońca, Michal Kadlec. Gdy Czech powrócił do formy po poważnym urazie, automatycznie wskoczył do podstawowej jedenastki, w której zagrał już w dwóch ostatnich spotkaniach. Przypominam jednak, że zamieszczone poniżej składy są tylko przypuszczalnymi jedenastkami.

16:32 W minioną środę Bayern Monachium doznał pierwszej porażki w tym roku. Drużyna Juppa Heynckesa na Allianz Arena przegrała z Arsenalem Londyn 0:2, jednak mimo to zdołała awansować do ćwierćfinału Ligi Mistrzów, w którym los złączył ją z Juventusem Turyn.

16:17 Oto przypuszczalne składy obu zespołów:

Bayer Leverkusen: Bernd Leno – Dani Carvajal, Philipp Wollscheid, Daniel Schwaab, Michal Kadlec – Lars Bender, Stefan Reinartz, Simon Rolfes – Gonzalo Castro, Stefan Kiessling, Andre Schürrle.

Bayern Monachium: Manuel Neuer – Rafinha, Daniel Van Buyten, Dante, David Alaba – Javi Martinez, Bastian Schweinsteiger, Xherdan Shaqiri, Toni Kroos, Arjen Robben – Mario Gomez.

16:05 O ile duet Sascha Lewandowski – Sami Hyypiä prawdopodobnie będzie mógł dziś liczyć na wszystkich zawodników podstawowego składu, o tyle Jupp Heynckes nie będzie mógł skorzystać z usług Holgera Badstubera oraz Francka Ribery’ego, a przerwę od trenera otrzymali Thomas Müller, Mario Mandzukić oraz Philipp Lahm. Szkoleniowcy Bayeru nie będą mogli skorzystać jedynie z młodego Karima Bellarabiego, który nie odzyskał jeszcze pełni sił po kontuzji.

15:45 Główny rywal Bayeru w walce o tytuł wicemistrza kraju, Borussia Dortmund, 15 minut temu rozpoczął mecz z SC Freiburg. Po kwadransie gry wynik na tablicy świetlnej nie uległ jeszcze zmianie.

15:40 Już za niespełna trzy godziny na BayArena rozpocznie się wielki mecz, w którym gospodarze podejmą Bayern Monachium! Po 25 kolejkach „Bawarczycy” wydają się mieć w kieszeni mistrzowski tytuł, ponieważ nad drugą Borussią Dortmund mają już 20 punktów przewagi. Tuż za plecami wicelidera plasuje się za to Bayer Leverkusen, który do dortmundczyków traci w tym momencie jeden punkt.

Tradycyjnie zapraszamy do aktywnego udziału w dyskusji i zadawania pytań.