Olimpia Elbląg ukarana przez PZPN! „Na innych meczach pojawiają się większe zagrożenia”


„Olimpijczycy” nie zgadzają się z decyzja PZPN

30 kwietnia 2023 Olimpia Elbląg ukarana przez PZPN! „Na innych meczach pojawiają się większe zagrożenia”
Krzysztof Porębski / PressFocus

Olimpia Elbląg otrzymała karę związaną z marcowym meczem ze Stomilem Olsztyn. Samo spotkanie nie było zbyt pasjonującym widowiskiem, w dodatku zakończyło się wynikiem 0:0. Dużo więcej działo się natomiast na trybunie gości, co przełożyło się na interwencję Polskiego Związku Piłki Nożnej.


Udostępnij na Udostępnij na

Podczas Wielkich Derbów Regionu doszło do niecodziennych scen w sektorze wyznaczonym dla kibiców przyjezdnych. Po zakończeniu pierwszej połowy kibice Olimpii próbowali przedostać się przez jedną z bram na stadionie w stronę niezbyt licznej grupy ochroniarzy. Po sforsowaniu bramy postanowili zabrać na swoją trybunę grill z kiełbaskami, a namiot ochraniający stoisko z cateringiem przewrócić do góry nogami. Przy okazji rzucili stołem we własnego kibica. Jednak na tym nie skończyły się poczynania kibiców z Elbląga.

Postanowili oni zasłonić inną bramę sektorówką, aby będąc niewidocznym dla ochrony dostać się na płytę stadionu. Użyli do tego szlifierki kątowej, za pomocą której starali się przeciąć zabezpieczenie bramy. Ostatecznie uszkodzili jedynie kawałek płotu. Służby porządkowe szybko zorientowały się w działaniach fanów gości i zaczęły interweniować. Ochroniarze próbowali zerwać sektorówkę i uniemożliwić im wejście na murawę. W tym celu użyli gazu pieprzowego i gaśnicy. Chwilę później przy sektorach zarówno fanów Stomilu, jak i Olimpii pojawiły się duże ilości funkcjonariuszy policji wraz z psami. W razie potrzeby do dyspozycji była również armatka wodna.

Oświadczenie klubu

PZPN nie podszedł do tej sytuacji obojętnie i postanowił dotkliwie ukarać klub z województwa warmińsko-mazurskiego. Olimpia Elbląg otrzymała roczny zakaz wyjazdowy. W tej sprawie skontaktowaliśmy się z biurem „Olimpijczyków” i poprosiliśmy o komentarz w sprawie.

– Na pewno nie powinny się zdarzać takie sytuacje na stadionach. Klub uważa, że ta kara jest surowa i złożył odwołanie. Trzeba zmieniać podejście kibiców i jest to istotne, ale dawno takiej kary było. Na innych meczach również są zagrożenia, nie raz większe, ale to kara nałożona na nas jest taka surowa. Nie wiem czy w ostatnim czasie zdarzyła się tak wysoka kara nałożona na mecze wyjazdowe.

Wysokość kary

Zachowanie kibiców gości podczas meczu ze Stomilem Olsztyn było niedopuszczalne i na pewno należało je ukarać. Natomiast długość kary, jaką otrzymała Olimpia Elbląg, jest najwyższa w ostatnim czasie. Można to porównać do sytuacji Ruchu Chorzów, który w styczniu również został ukarany przez PZPN zakazem wyjazdowym, lecz jego długość wynosi „tylko” sześć miesięcy. Chodziło wtedy o transparent „Niebieskich”, na którym widniał napis „Niebieska krew, biała rasa, kibicowska ekstraklasa”. Klub z województwa śląskiego, podobnie jak teraz Olimpia, postanowił odwołać się od decyzji komisji, lecz kary nie udało się zmniejszyć. Nie wróży to najlepiej podobnej próbie jaką podjęli „Związkowi”. Choć z drugiej strony dwukrotnie dłuższa kara dla klubu z Elbląga może być spowodowana niszczeniem cudzego mienia.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze