OFICJALNIE: Nie będzie meczu Polska – Argentyna w Krakowie


31 lipca 2016. Kraków. To wtedy w ramach Światowych Dni Młodzieży, przy udziale papieża Franciszka, miał odbyć się towarzyski mecz Polska – Argentyna. Jak udało nam się dowiedzieć, niestety nie dojdzie on do skutku. Informację potwierdził dyrektor biura organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Polsce, ks. Grzegorz Suchodolski.


Udostępnij na Udostępnij na

O całej sprawie jako pierwszy poinformował „Przegląd Sportowy”, a my pisaliśmy o niej TUTAJ. W tej chwili możemy już jednak całkowicie wykluczyć możliwość rozegrania takiego meczu.

31 lipca nie jest oficjalnym terminem FIFA, w związku z tym mało prawdopodobne jest rozegranie tego spotkania w tym terminie. Ponadto większość europejskich klubów będzie w trakcie przygotowań do sezonu i raczej niemożliwe, by zdecydowały się one puścić swoich piłkarzy na taki mecz, nawet jeśli na trybunach miałby zasiąść sam papież Franciszek.

Pope_Francis_Korea_Haemi_Castle_19_(cropped)
Papież Franciszek miał być gościem honorowym spotkania Polska-Argentyna (fot. en.wikipedia.org.)

Spotkanie miało być zorganizowane w ramach Światowych Dni Młodzieży. Jak udało nam się dowiedzieć od dyrektora biura organizacyjnego ŚMD w Polsce, ks. Grzegorza Suchodolskiego, takiego wydarzenia w planach nie ma. Idea spotkania Polska – Argentyna powstała w głowie jednego ze świeckich koordynatorów „Szlachetnej Paczki”. Temat nie został jednak wówczas podjęty, gdyż do zorganizowania było jeszcze mnóstwo ważniejszych rzeczy, takich jak miejsce spotkań z papieżem, noclegi dla młodych ludzi z innych krajów czy logistyczne planowanie wydarzenia. Temat powrócił kilka tygodni temu, głównie za sprawą doniesień „Przeglądu”. Jest już jednak za późno na rozegranie takiego meczu. Plan Światowych Dni Młodzieży jest ostatecznie domknięty i nie ma w nim miejsca na spotkanie Polski z Argentyną.

Udział Ojca Świętego w tym meczu także byłby niemożliwy. Przyszłoroczna wizyta papieża jest zaplanowana co do minuty, a pracować będą nad nią tysiące ludzi. Ks. Suchodolski jasno stwierdza: – Papież wylatuje z Krakowa bezpośrednio po spotkaniu z wolontariuszami 31 lipca. Nie ma innej możliwości. Co prawda w grafiku Franciszka mogą zajść jakieś kosmetyczne zmiany, jednak udział w ewentualnym meczu jest niemożliwy.

Mecz Polska – Argentyna nie wyszedł nigdy z fazy luźnego pomysłu. Spotkanie miało być dodatkową atrakcją Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zbyt wiele rzeczy trzeba było jednak zgrać ze sobą w bardzo krótkim czasie. Już samo spotkanie Ojca Świętego z młodymi jest wydarzeniem niezwykle trudnym do zorganizowania. Wplecenie w niego międzynarodowego meczu piłkarskiego byłoby nie lada wyczynem.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze