O nich będzie głośno: Rośnie nowa legenda Iranu


2 lutego 2016 O nich będzie głośno: Rośnie nowa legenda Iranu

Irańczycy mieli w swojej historii jednego wielkiego piłkarza grającego w środku pola – Javad Nekounam jest uznawany za legendę na pozycji numer sześć. Być może stolica, Teheran, wydała na świat siedemnaście lat temu przyszłą gwiazdę. Bohaterem dzisiejszego tekstu jest Reza Shekari, piłkarz Zob Ahan.


Udostępnij na Udostępnij na

151 meczów, 39 spotkań w irańskiej kadrze przez piętnaście lat – to statystyki Javada Nekounama. Gdy legenda, urodzona w Rey, debiutowała w reprezentacji, Reza Shekari dopiero uczył się chodzić i nie mógł obserwować początków kariery 20-latka, który powoli podbijał kolejne azjatyckie boiska. Javad Nekounama wylądował w hiszpańskiej Osasunie Pampeluna po ośmiu latach od debiutu w Pas Teheran.

W czym Reza Shekari bije swój pierwowzór o kilka długości? Przede wszystkim występami w kadrze – młody teherańczyk w wieku czternastu (!) lat zadebiutował w reprezentacji do lat 17. Przez półtora roku rozegrał osiem spotkań i strzelił cztery bramki. Rok później został zaproszony na konsultacje do kadry U-20, w której wystąpił w czterech spotkaniach. W czerwcu 2015 roku Reza pojechał na obóz z reprezentacją U-23, na który został zaproszony przez Mohammada Khakpoura. Chłopak nie skończył jeszcze osiemnastu lat, a już trenował z najstarszą grupą utalentowanych Irańczyków. Powołanie do seniorskiej kadry i transfer do lepszego klubu to kwestia czasu.

Po drugie – ciąg na bramkę! Javad nie wyróżniał się aż takim nakręcaniem ataków do przodu. Reza Shekari ustawiany jest dużo bardziej ofensywnie – często na pozycji „dziesiątki”. Nic więc dziwnego, że jego statystyki wyglądają dużo lepiej od zawodnika, do którego jest przyrównywany.

Shekari zadebiutował w irańskiej ekstraklasie w sezonie 2015/2016 w drugiej kolejce, przeciwko Sepahan, gdy zmienił Mehdiego Rajabzadeha. Zob Ahan jest w trakcie świetnego sezonu i wiele wskazuje na to, że zagra w azjatyckich pucharach. To byłaby znakomita okazja do promocji dla Rezy, który wreszcie zaprezentowałby się szerszej publiczności. Do tej pory zagrał tylko w kilku ligowych spotkaniach.

http://i.guim.co.uk/img/static/sys-images/Guardian/Pix/audio/video/2015/9/29/1443562010884/Reza-Shekari-001.jpg?w=900&h=-&s=e1b6f3c1a88d8002defda8c7b509fda3

Obecność Reza Shekariego wśród najzdolniejszej młodzieży według brytyjskiego serwisu była dla większości kibiców tamtejszej piłki sporym zaskoczeniem. Iran ma wielu uzdolnionych chłopaków, którzy, ich zdaniem, mogli zająć miejsce 17-latka w rankingu „Guardiana” – wśród nich wymienia się między innymi Sardara Azmouna czy Saeida Ezatolahiego. Reguły są jednak jasne – nie ma tam siedemnastolatka, w którym pokłada się większe nadzieje. Iran produkuje wiele talentów, jednak niewielu jest dobrze prowadzonych. Czy Reza Shekari da radę sprostać oczekiwaniom?

***

Poczytaj także:

Grecy mają nowego Gekasa?

Nowy diament z Dortmundu

Droga wskazana przez Guardiolę

Obserwuj nas na Twitterze: @onbg_cykl

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze