O nich będzie głośno: Dane Scarlett – kolejne cudowne dziecko „Spurs”


Czy młody Anglik będzie w stanie już w przyszłym sezonie wejść na dobre do drużyny "Kogutów"? Dlaczego Mourinho widzi w nim drugiego Rashforda?

3 marca 2021 O nich będzie głośno: Dane Scarlett – kolejne cudowne dziecko „Spurs”
bfmtv.com

Młody angielski piłkarz, cudowne dziecko Tottenhamu, spadkobierca Harry'ego Kane'a, "kogucia" odpowiedź na Phila Fodena – tak kibice klubu z północnego Londynu postrzegają tego utalentowanego zawodnika, który już zdążył na swoim koncie zapisać ostatnie podanie w meczu europejskich pucharów. Sam Dane Scarlett zachowuje w tym wszystkim spokój.


Udostępnij na Udostępnij na

Najlepszą reklamą młodego Anglika niech zostaną słowa Jose Mourinho, który po meczu z Wolfsbergerem w Lidze Europy powiedział:

On ma 16 lat. Wierzę, że w przyszłym sezonie będzie zawodnikiem pierwszej drużyny ponieważ ma duży talent. Wierzę że zostanie fantastycznym piłkarzem. Mam nadzieję, że wszystko dobrze się ułoży w trakcie jego kariery.

Po takich słowach od takiego trenera nie pozostaje zrobić nic innego, jak zakasać rękawy, by już w następnej kampanii być cennym zawodnikiem w układance Tottenhamu. Zaś my, kibice, powinniśmy zanotować to nazwisko w swoich notesach. Być może jesteśmy świadkami narodzin kolejnej gwiazdy światowego futbolu.

Kim jest?

Urodzony 24 marca 2004 roku. Jest „produktem” od a do z wymyślonym przez akademię Tottenhamu. Aktualnie regularnie gra w drużynie do lat 18 jako środkowy napastnik. Na co dzień uczy się w Harefield Academy. W lutym 2019 roku zadebiutował w reprezentacji Anglii do lat 15, by już po pół roku grać w kadrze do lat 16. Pierwszą bramkę w rozgrywkach młodzieżowych dla „Kogutów” zdobył w październiku 2019 roku przeciwko Aston Villi. Aktualnie może poszczycić się tytułem najmłodszego zawodnika, który pojawił się w meczu Premier League na boisku, oraz tytułem najmłodszego asystenta w koszulce „Kogutów”.

Oko Mourinho

Młody zawodnik poprzedni sezon spędził w drużynie do lat 18, jednak większą część sezonu leczył uraz, którego nabawił się w meczu z rówieśnikami z Chelsea. Nikt się wtedy nie spodziewał, że taki zbieg okoliczności jest dopiero początkiem dobrej zapowiedzi dla młodziana. Po powrocie do gry musiało wydarzyć się coś naprawdę dużego w ośrodku szkoleniowym, ponieważ Dane Scarlett został dostrzeżony przez samego Mourinho, który zdecydował się dokooptować go do drużyny na pierwsze przedsezonowe gry kontrolne z Ipswich Town oraz Reading. 

Po takiej szansie Anglik dostał nowych sił. Kiedy powrócił do drużyny do lat 18, od razu zanotował spektakularne wejście w wygranym meczu z West Hamem, notując dwie bramki oraz asysty. Kontynuacją dobrych występów były kolejne mecze w młodzieżowej drużynie „Kogutów”. Punktem kulminacyjnym można okrzyknąć spotkanie z Southampton. Cztery z siedmiu bramek zdobył właśnie Scarlett. Tym samym Mourinho zdecydował się zabrać młodziana na mecz z Ludogorcem w Lidze Europy. Ten mecz Anglik będzie miło wspominał, ponieważ został najmłodszym zawodnikiem w historii klubu z północy Londynu, który zagrał w oficjalnym spotkaniu. Jest również dokooptowywany do drużyny z Premier League 2.

Dane Scarlett kontra Parrott

Tottenham ostatnio już miał materiał na wielkiego zawodnika. Mowa o Irlandczyku Parrotcie. Obaj panowie byli za dobrzy, by grać w zespole U-18. Po ich transferze do rezerw Tottenhamu, a więc drużyny U-23 to Anglik lepiej się odnalazł. O czym wspominaliśmy już wyżej. Jego starszy kolega potrzebował więcej czasu, by poczuć komfort wśród starszych zawodników.

Dane Scarlett ma również inne atuty, co można wywnioskować po tym, co mówi portugalski szkoleniowiec, a więc szybkość oraz łatwość dryblingu z dobrym zejściem do środka pola. Dlatego obecny trener „Spurs” porównuje go do swojego byłego podopiecznego, Marcusa Rashforda:

To snajper – „dziewiątka”. Na boisku ustawiłem go na boku jak Marcusa Rashforda i pokazał, że jest sprytny.

Dlatego porównywanie go z Parrottem, który jest wyższy, z umiejętnością przyjęcia piłki, będąc odwróconym tyłem do bramki, to mylenie piłkarskich szkół. Jedyne, czego nie można im odmówić, to wyszkolenia technicznego. To jest ich wspólny mianownik.

Następca Kane’a

Już dziś słychać głosy, że Tottenham ulepił kolejnego wielkiego napastnika. Przecież to w tym klubie grał na pozycji napastnika Teddy Sheringham. To właśnie produktem tej akademii jest kapitan reprezentacji Anglii i król strzelców mundialu. Dlatego można być spokojnym, że skala talentu, którą już pokazuje młokos, nie zostanie zaprzepaszczona. Sam zawodnik cieszy się na razie tym, co ma, a więc możliwością potrenowania z pierwszym zespołem i możliwością dalszego rozwoju.

Co ciekawe, piłkarz wcale może nie mieć za idola zawodnika, którego wszyscy stawiają mu za wzór. W sieci krąży zdjęcie, jak młody zawodnik pozuje do zdjęcia z ówczesną gwiazdą, a dzisiaj tylko rezerwowym, czyli Garethem Bale’em. Jeżeli to on jest faktycznie piłkarskim wzorem Anglika, to powinniśmy życzyć Scarlettowi przestudiowania wszystkich błędnych decyzji Walijczyka, inaczej może go zjeść presja.

Aby przekonać nieprzekonanych tym artykułem, o jakim talencie mówimy, na koniec polecam obejrzeć tę kompilację. Po jej obejrzeniu nie powinno już być żadnych złudzeń, że Dane Scarlett to przyszła gwiazda światowego formatu. Zaś to, co widzimy teraz, jest dopiero przebłyskiem jego talentu.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze