Nowe garnitury


Niemal regularnie do aresztów trafiają sędziowie oskarżani o korupcję. Wydawałoby się, że już nie długo w polskich rozgrywkach może zabraknąć sędziów, którzy prowadzić będą mecze Ekstraklasy. Na szczęście o liczbę panów z gwizdkami, martwić się nie musimy.


Udostępnij na Udostępnij na

Polski Związek Piłki Nożnej podał listę arbitrów, którzy w sezonie 2008/09 będą prowadzić mecze piłkarskiej ekstraklasy. Wśród nich jest czterech debiutantów: Włodzimierz Bartos z Łodzi, Adam Lyczmański z Bydgoszczy, Dawid Piasecki ze Słupska i Piotr Siedlecki z Warszawy. Jednak to, że Ci panowie dostali szansę prowadzenia meczów ekstraklasy nie znaczy, że będą w niej na zawsze. Według nowych przepisów w przypadku, gdy sędziowie będą zbierali słabe noty to mogą oni zostać przesunięci do niższej klasy rozgrywkowej. Takie działanie ma na celu zwiększenie rywalizacji między sędziami a tym samym podnoszenie poziomu sędziowania.

„Ta czwórka została dokooptowana do grona sędziów ekstraklasy, ale nikt nie dał im tego miejsca raz na zawsze. Według nowych zasad, rywalizacja między arbitrami będzie się toczyć non-stop i w trakcie sezonu będzie można zarówno awansować do wyższej klasy, jak i spaść do niższej, jeśli nie będzie się prezentować odpowiedniej dyspozycji”– mówi szef Kolegium Sędziów PZPN.

W sumie do sędziowania ekstraklasy wyznaczono 22 nazwiska. Wśród nich nie zabrakło krajowych sław jak Jarosław Żyro czy Grzegorz Gilewski.

„Kolejnych 31 arbitrów będzie obsadzanych na mecze pierwszej ligi, a Piotr Maurek z Krakowa, który z powodów zdrowotnych nie sędziował ponad 12 miesięcy, na próbę zostanie wyznaczony na dwa spotkania i po nich zdecydujemy, czy trafi do grupy sędziów pierwszej, czy drugiej ligi” – wyjaśnił szef Kolegium Sędziów. 

W trzech najwyższych klasach rozgrywkowych sezon rozpocznie się w ostatni – 26/27 – weekend lipca.

Sędziowie piłkarskiej ekstraklasy – runda jesienna sezonu 2007/2008:
Zdzisław Bakaluk (Olsztyn)
Włodzimierz Bartos (Łódź)
Marcin Borski (Warszawa)
Paweł Gil (Lublin)
Grzegorz Gilewski (Radom)
Mirosław Górecki (Katowice)
Jacek Granat (Warszawa)
Adam Kajzer (Rzeszów)
Adam Lyczmański (Bydgoszcz)
Robert Małek (Zabrze)
Tomasz Mikulski (Lublin)
Włodzimierz Milczarek (Piotrków Tryb.)
Dawid Piasecki (Słupsk)
Piotr Pielak (Warszawa)
Artur Radziszewski (Warszawa)
Piotr Siedlecki (Warszawa)
Hubert Siejewicz (Białystok)
Marcin Szulc (Warszawa)
Jacek Walczyński (Lublin)
Piotr Wasielewski (Kalisz)
Mariusz Żak (Sosnowiec)
Jarosław Żyro (Bydgoszcz)

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze