Norman Hunter – legenda, która nie zostanie zapomniana

Norman Hunter to kolejna ofiara koronawirusa w Anglii – przypominamy postać legendy Leeds

20 kwietnia 2020 Norman Hunter – legenda, która nie zostanie zapomniana

Mistrz świata, który z Leeds United podnosił wiele pucharów. Człowiek, który w Anglii zostanie zapamiętany przez kolejne dekady. 17 kwietnia w wieku 76 lat zmarł Norman Hunter – wielokrotny reprezentant Anglii, przez lata gracz Leeds United. Składając hołd, przypominamy karierę Normana Huntera.

Jedna ze stu legend angielskiej Football League. Pierwszy zdobywca nagrody PFA dla najlepszego zawodnika sezonu. Defensor ze stali. Tak w kilku zdaniach można opisać Normana Huntera. Jego postać jest niezwykle fascynująca, dlatego warto przypomnieć, jakim zawodnikiem był Hunter. Zapraszamy do lektury.

Norman Hunter – niedoszły elektryk

Swoją karierę w Leeds Hunter rozpoczął jako piętnastolatek. Urodzony w 1943 roku Anglik porzucił młodocianą karierę elektryka właśnie. Jak się później okaże, była to jedna z najlepszych decyzji w jego życiu. Na swój debiut czekał cztery lata. Jako dziewiętnastolatek wystąpił w meczu przeciwko Swansea, a miejsce w defensywie Leeds zajął na wiele, wiele lat.

Przez kolejne dziesięć lat tworzył w formacji defensywnej parę z inną legendą Leeds United – Jackiem Charltonem. Anglik swoją karierę w klubie rozpoczął długo przed Hunterem, a obaj zawodnicy kreowali zgrany duet przez następne dziesięć lat. Wtedy to, w 1973 roku, Charlton zakończył piłkarską karierę.

Swój pierwszy sukces Hunter święcił już dwa lata po swoim debiucie. W sezonie 1963/1964 Leeds United został mistrzem Second Division, czyli drugiej ligi angielskiej, tym samym awansując do piłkarskiej elity. Obiekt przy Elland Road okazał się prawdziwą twierdzą – zespół Huntera nie przegrał ani jednego ze wszystkich 21 spotkań rozgrywanych na własnym stadionie.

Dwa lata po awansie nadszedł czas na mistrzostwa świata. Mistrzostwa dla Anglików szczególne, bo rozgrywane na ich własnej ziemi. Zarówno Hunter, jak i jego partner ze środka defensywy Jack Charlton otrzymali powołanie na ten turniej.

Mistrzostwa świata nie dla Huntera

Alf Ramsey, ówczesny selekcjoner reprezentacji Anglii, zdecydował jednak, że 22-latek usiądzie na ławce. Na środku reprezentacyjnej defensywy podczas mundialu zagrali wspomniany Charlton oraz Bobby Moore, zawodnik West Hamu United. I tak, choć Hunter zakręcił się w składzie Anglików, przez cały turniej nie rozegrał ani minuty.

Anglicy zajęli pierwsze miejsce w swojej grupie, następnie pokonali Argentyńczyków oraz Portugalczyków. W finale spotkali się z reprezentacją RFN, którą po dogrywce pokonali 4:2, zdobywając tytuł mistrza świata. Wszystkie te wydarzenia Hunter musiał oglądać z perspektywy rezerwowego, a według ówcześnie panujących zasad nie otrzymał także medalu.

Na swój medal czekał aż do 2007 roku, kiedy zmianom uległy reguły dotyczące wydawania medali zawodnikom. Natomiast na debiut podczas mundialu Hunter zapracował cztery lata później, podczas mistrzostw świata w Meksyku. W meczu ćwierćfinałowym przeciwko – a jakże – RFN defensor miał otrzymać zaledwie kilka ostatnich minut. Pięć minut po wejściu zawodnika na boisko Uwe Seeler strzelił wyrównującą bramkę, doprowadzając do dogrywki, w której ostateczny cios zadał Gerd Mueller.

W końcu miejsce w pierwszej drużynie Hunter wywalczył podczas eliminacji do mistrzostw świata w 1973 roku. Tym razem Anglikowi także zabrakło szczęścia. Po słynnym meczu na Wembley zarzucał sobie popełnienie fatalnego błędu, po którym Grzegorz Lato przejął piłkę i zagrał ją do Jana Domańskiego, który strzelił jedną z najważniejszych bramek w historii polskiego futbolu. Anglicy zdołali wyrównać, ale to reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce w grupie. Rok później na mistrzostwach świata w RFN Polacy zdobyli brązowy medal, a Grzegorz Lato został królem strzelców mundialu.

W sumie w koszulce reprezentacyjnej Norman Hunter zagrał 28 razy i strzelił dwie bramki.

Hunter i świetne lata w Leeds

Mimo że Norman Hunter nie błyszczał w reprezentacji, w Leeds przez cały czas był podstawowym zawodnikiem. Po awansie z 1964 roku nadszedł czas na kolejne sukcesy wraz z klubem. Dla Leeds United rozpoczął się naprawdę dobry okres. Już w pierwszym sezonie zespół zakończył sezon na drugim miejscu z takim samym dorobkiem punktowym jak Manchester United – ówczesny mistrz. W sumie przez cztery sezony z rzędu zespół Leeds utrzymywał się w ścisłej czołówce ligi.

Sezon 1967/1968 przyniósł ze sobą pierwszy krajowy sukces Huntera. Zespół Leeds United, pokonując m.in. Sunderland, Stoke City oraz Derby County, dotarł do finału Pucharu Ligi Angielskiej. W tym piłkarze Leeds pokonali drużynę Arsenalu 1:0, a Hunter wzniósł swoje pierwsze trofeum.

W kolejnym sezonie Leeds United zdobył trzeci w historii tytuł mistrzowski, kończąc sezon z rezerwą ośmiu punktów nad wicemistrzem z Anfield, Liverpoolem. Na rozpoczęcie kolejnego sezonu, dzięki zwycięstwu 2:1 nad Manchesterem City, na Elland Road powędrował także Superpuchar Anglii. W końcu w 1972 roku Hunter dorzucił do kolekcji medali zwycięstwo w Pucharze Anglii.

Zespół Leeds United w drodze do zwycięstwa pokonał gigantów – Liverpool, Tottenham, a w samym już finale Arsenal. Londyńczykom nie udało się odegrać za finał Pucharu Ligi sprzed kilku sezonów. W 1974 roku Hunter świętował swój już ostatni sukces z Leeds – mistrzostwo Anglii. Drużyna po raz kolejny pokonała Liverpool, który musiał się zadowolić wicemistrzostwem.

Kolejny sezon dla Huntera zaowocował przygodą na europejskich salonach. Drużyna Leeds United doszła do finału Pucharu Mistrzów Europy. W półfinale Leeds pokonali Barcelonę, w ostatnim spotkaniu natrafili zaś na bardzo silny wtedy Bayern Monachium. Ostatecznie Anglicy ulegli 0:2 i zajęli drugie miejsce w całych rozgrywkach.