Nie tylko Premier League. Gdzie jeszcze grają w święta?


Przegląd rozgrywek, w których podczas Świąt Bożego Narodzenia nie ma przerwy

24 grudnia 2019 Nie tylko Premier League. Gdzie jeszcze grają w święta?

Kiedy kibic piłkarski słyszy o meczach rozgrywanych w trakcie Świąt Bożego Narodzenia, naturalnie na myśl przychodzi mu Premier League i tzw. Boxing Day. Na Wyspach tradycja związana ze spotkaniami odbywającymi się w drugi dzień świąt sięga XIX wieku, a w obecnej formie funkcjonuje od 1957 roku. Jak się jednak okazuje, nie tylko tam sezon rozgrywany jest bez przerwy świątecznej.


Udostępnij na Udostępnij na

W tym aspekcie w większości przypadków kluczowe znaczenie ma religia. Podczas świąt mecze odbywają się głównie w krajach, w których chrześcijaństwo nie jest dominującą wiarą. Wyznawcy tych religii nie celebrują narodzin Chrystusa i dni 24–26 grudnia niewiele różnią się od innych. Dzięki temu kibice z tych krajów nie będą narzekali na brak piłkarskich emocji.

Kraje muzułmańskie i nie tylko

Nikogo zatem dziwić nie powinno, że w: Arabii Saudyjskiej, Bangladeszu, Egipcie, Iranie, Sudanie, Tunezji mecze ligowe obywają się normalnie. Natomiast w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zostaną rozegrane spotkania 1/8 finału Pucharu Prezydenta.

W większości tych lig rozgrywki rozpoczęły się później niż na Starym Kontynencie. Chociażby w Egipcie, Sudanie i Iranie pierwsze kolejki rozegrano dopiero we wrześniu. Inną ciekawą kwestią związaną z tymi ligami jest dość nietypowy system rozgrywania meczów. W Europie przyzwyczailiśmy się do kolejek ligowych odbywających się w weekendy. W Afryce mecze możemy oglądać praktycznie codziennie, od poniedziałku do piątku. Spotkań ligowych nie ma jedynie podczas przerwy reprezentacyjnej.

Następną kolejkę ligową będą mogli obejrzeć kibice w Izraelu. Dla wyznawców judaizmu narodzenie Jezusa Chrystusa nie ma związku z żydowskimi praktykami i rytuałami. W ojczyźnie chrześcijańskiego mesjasza 24 i 25 grudnia rozegrana zostanie 15. seria gier Ligi ha’Al. Na razie wszystko wskazuje na to, że walkę o mistrzostwo stoczą Maccabi Tel-Awiw i Maccabi Hajfa.

Ciekawy wyjątek pośród krajów, w których dominuje chrześcijaństwo, stanowi Boliwia. Tam sezon wkracza w decydującą fazę. Świąteczna kolejka będzie przedostatnią w tej kampanii. 29 grudnia wyłoniony zostanie mistrz kraju.

Oprócz wymienionych państw w Wigilię lub w pierwszy dzień świąt swoje mecze rozegrają chociażby drużyny z: Indii, Hong Kongu czy Malediwów. W Europie emocje czekają nas dopiero drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia.

Na Wyspach nie tylko Premier League

26 grudnia znacznie ożywi się wyspiarski futbol. W Anglii zostaną rozegrane mecze na niemal wszystkich szczeblach rozgrywkowych, począwszy od Premier League, na ligach lokalnych skończywszy. W najwyższej klasie najciekawiej zapowiada się starcie lidera z wiceliderem: Leicester City – Liverpool FC.

Również w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej piłkarze wybiegną na boisko. Mecze rozgrywane w drugi dzień świąt na Wyspach wiążą się z wieloletnią tradycją. 26 grudnia 1860 roku odbył się mecz pomiędzy dwoma najstarszymi angielskimi klubami – Sheffield FC i Hallam FC. Przez pewien czas spotkania miały miejsce zarówno w pierwszy dzień, jak i w drugi dzień świąt. Od 62 lat tzw. Boxing Day w Premier League jest nieodłącznym elementem rozgrywek.

Trudno powiedzieć, jak brzmi Boxing Day po flamandzku. Na pewno jednak 26 grudnia kibice w Belgii obejrzą rywalizację w ramach 21. kolejki Jupiler Pro League. Obecnie ważą się losy tego, kto znajdzie się w grupie mistrzowskiej, a kto spadkowej.

W święta włoska Serie A odpoczywa, jednak na zapleczu elity czeka nas 18. seria gier. Najbardziej interesująco zapowiada się pojedynek prowadzącego w stawce Benevento z walczącym o awans Chievo. O występach polskich piłkarzy w Serie B przeczytasz TUTAJ.

***

Jak widać, w dniach 24–26 grudnia swoje mecze rozgrywają drużyny z lig dla nas egzotycznych. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są uwarunkowania kulturalne i religijne. Większość europejskich lig w święta odpoczywa. Jednak z pewnością fani futbolu w tym czasie znajdą coś dla siebie i nie będą narzekać na nudę.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze