Modne buty piłkarskie – czyli jakie?


Producenci obuwia piłkarskiego prześcigają się w coraz to nowszych wzorach i kolorach

19 sierpnia 2019 Modne buty piłkarskie – czyli jakie?

Wybierając buty piłkarskie, kierujesz się tym, co jest aktualnie na topie? Nic w tym dziwnego. Większość współczesnych zawodników chce nie tylko efektywniej trenować i grać, ale też efektowniej się prezentować. Niezależnie od tego, na jakiej nawierzchni rywalizujesz, powinieneś wiedzieć, co jest trendy.


Udostępnij na Udostępnij na

Kolory

W ostatnich latach producenci obuwia piłkarskiego dbają głównie o to, by wypuszczać na rynek modele lekkie, wygodne i… kolorowe. O ile jeszcze w latach 90. można było mówić o dominacji czarnych butów do piłki nożnej, schemat ten został mocno przełamany już na początku nowego stulecia. Ostatnie kilka sezonów to już zaś kompletne szaleństwo, jeśli chodzi o możliwości kolorystyczne, jakie przeciętny zawodnik ma do wyboru.

Tak jak nikogo nie dziwią już coraz wymyślniejsze tatuaże wśród piłkarzy, tak nikt nie unosi już brwi na widok różowych korków, czyli w kolorze, który jest powszechnie uznawany za typowo damski. Na boiskach na całym świecie rządzą też inne jaskrawe kolory, takie jak żółty, pomarańczowy czy zielony. Która z barw jest obecnie najmodniejsza? Najłatwiej byłoby odpowiedzieć, że każda. A jeśli na bucie piłkarskim znajdują się dwa różne kolory, tym bardziej modny jesteś.

Co ciekawe, pierwsze kolorowe korki produkowano już w latach 70., ale wówczas nawet nikt nie zwracał na nie uwagi. Przez długi czas uznawano takie modele za dziwactwo. Obecnie duży wpływ na taki trend mają nie tylko piłkarze, których można na co dzień oglądać w telewizji, ale także stosowanie do produkcji butów syntetycznych materiałów.

Skarpeta

Oprócz rozpowszechnienia w produkcji piłkarskiego obuwia całej palety barw do ogólnoświatowego trendu ostatnich lat należy zaliczyć modele ze specjalną skarpetą okalającą kostkę zawodnika. Mimo że niektórzy gracze traktują ją jako niepotrzebny nikomu zabieg czysto stylistyczny, warto pamiętać o tym, że tego typu rozwiązanie ma też inne funkcje. Przede wszystkim skarpeta, która dobrze przylega do nogi, stabilizuje ją podczas wykonywania dynamicznych ruchów. Poza tym zastosowanie kołnierza sprawia, że zasznurowany but nie uwiera i do jego wnętrza nie dostają się zabrudzenia, takie jak kawałki trawy i ziemi czy gumowe kulki ze sztucznej nawierzchni.

Czy but piłkarski, który dzięki skarpecie staje się wyższy, to tak naprawdę nowość? Warto pamiętać o tym, że z wyjątkowo ciężkich, ważących około pół kilograma, i wysokich butów korzystano już w XIX wieku. Wówczas sięgały one wysoko za kostkę i swoim wyglądem przypominały łyżwy. Dzisiejszym zawodnikom trudno byłoby się w nich w ogóle poruszać, szczególnie przy padającym deszczu, kiedy owe buty stawały się jeszcze cięższe.

Skarpeta nie jest jednak jedyną nowinką ostatnich lat. Coraz większą furorę na całym świecie robią buty, którą są pozbawione… sznurówek. Rozwiązanie to pojawiło się na rynku już w 2006 roku, kiedy to pierwsze bezszwowe buty piłkarskie zaprojektowała marka Kelme, dziś już nieco zapomniana w świecie futbolu.

W czym grają najwięksi?

Jeśli mowa o najważniejszych obecnie postaciach w świecie piłki nożnej, to na myśl przychodzą oczywiście Cristiano Ronaldo i Lionel Messi. Ten pierwszy jest od lat związany z marką Nike, a konkretnie kolekcją spod znaku Mercurial. Co ciekawe, modę na granie w korkach Mercurial zapoczątkował inny Ronaldo, Brazylijczyk, znany też jako „Il Fenomeno”. Pierwszy but z tej serii pojawił się na jego nogach już w 1998 roku – wówczas niecodzienny jak na owe czasy model w żółto-srebrno-niebieskiej tonacji zachwycił fanów futbolu podczas Mistrzostw Świata we Francji.

Argentyńczyk Leo Messi od lat ufa z kolei marce Adidas. Choć niemiecki producent zakończył modelem Messi 16+ Pureagility tworzenie butów poświęconych piłkarzowi FC Barcelony, ich współpraca trwa nadal. Obecnie Messi promuje obuwie piłkarskie spod znaku Nemeziz.

Czy klasyka jest passe?

Wśród kolorowych i typowo futurystycznych butów piłkarskich nie brakuje na szczęście także ponadczasowych modeli. Szczególnie na sztucznych nawierzchniach wyjątkowym powodzeniem cieszą się buty Adidas Mundial Team, które wielu zawodników nie chce zamienić na żadne inne. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że model ten prezentuje się wciąż znakomicie, a przy tym zapewnia niespotykaną trwałość i wygodę.

Nie tylko modne buty piłkarskie znajdziesz tutaj: https://allegro.pl/kategoria/pilka-nozna-obuwie-13390.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze