Minął dzień: Nowa Era w PZPN?


Polski Związek Piłki Nożnej to taka instytucja, która w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy była prawdziwy obiektem zainteresowania większości europejskich mediów. Zapewne w 2008 roku znów PZPN będzie na ustach wszystkich fanów piłki nożnej.


Udostępnij na Udostępnij na

Swoją sławę związek zawdzięcza aferze korupcyjnej i jej „zwalczaniu”. Wszyscy doskonale pamiętamy kolejne zatrzymania znanych sędziów, działaczy, którzy na co dzień obracali się wśród olbrzymich pieniędzy. Ale o tym, że polska piłka była skorumpowana wiadomo od dawna, tylko nikt z tym zjawiskiem nie próbował walczyć. Jednak po zmianie rządu ówczesny minister sportu Tomasz Lipiec odważył się na wyleczenie tego chorego układu. Można powiedzieć, że częściowo się udało, jednak dziś zamiast Michała Listkiewicza, który miał wtedy zostać zdymisjonowany, to Tomasz Lipiec stracił posadę a jak się niedawno dowiedzieliśmy, trafił do więzienia.

Ale i prezes Listkiewicz niedługo może się pożegnać ze swoją posadą. 23 listopada 2008 roku odbędą się wybory na szefa PZPN. Jednak czy pojawi się kandydat, który przeciwstawi się autorytetowi za jakiego uważają nie tylko „starzy” działacze związku ale również władze europejskiego czy światowego związku piłki nożnej. Michał Listkiewicz, mimo że wielokrotnie wyrażał swoją niechęć do kandydowania w nowych wyborach, to przy ewentualnym sukcesie naszej reprezentacji w eliminacjach i przedłużeniu kontraktu z Leo Beenhakkerem może sobie zjednać wielu członków, którzy wcześniej byli za „obaleniem” popularnego „Listka”. Jeżeli prezes zostanie ponownie wybrany, to jestem przekonany, że dopóki Listkiewicz będzie miał siły i chęć rządzenia polską piłką to nikt nie będzie w stanie się jemu przeciwstawić.

Trenerskie wyzwania

Zaledwie przez kilka dni Tottenham Hotspur nie miał trenera. Po zwolnieniu byłego już szkoleniowca Martina Jola, media spekulowały kto będzie jego następcą. Dziś już wiemy, że Juande Ramosowi powierzono misję odbudowania potęgi Tottenhamu. Ale czy trener, który z Sevillą dwukrotnie zdobył Puchar UEFA zdoła ponieść ciężar jaki zostanie obarczony? Dużo pracy będzie miał również Dariusz Wdowczyk, który został nowym trenerem Polonii Warszawa. Były trener wielkiego rywala „Czarnych Koszul”, Legii zapewne będzie chciał ponownie wrócić z Polonią do Orange Ekstraklasy. Zatrudnienie Wdowczyka to zapewne wielkie zaskoczenie. Po zwolnieniu były trener Legii pracował jako dyrektor sportowy Livngston. Ale czy aby na pewno Wdowczyk zajmie się trenowaniem graczy Polonii?? A może zostanie mu powierzona inna rola?

Transfer sezonu

Rzadko się zdarza, żeby w trakcie zimowego okna transferowego dochodziło do spektakularnych transferów. W tym sezonie jednak może być inaczej. Niewątpliwie największa gwiazda Chelsea Londyn, Frank Lampard już nie bawem może zmienić klub. Po odejściu Jose Mourinho wiele gwiazd „The Blues” wyraziło chęć opuszczenia zespołu. Jak donoszą angielskie media Lampard miałby bronić barw Juventusu Turyn. Na dniach do Londynu ma przylecieć dyrektor sportowy „Starej Damy” i zaoferować 10 milionów euro. Nie wykluczone, że w styczniu Chelsea opuści Didier Drogba, który już teraz jest bliski przejścia do Realu Madryt. Wyjaśnia się również sprawa z innym gwiazdorem. Ronaldinho oficjalnie przyznał, że źle czuje się w Barcelonie i zamierza przy najbliższej okazji zmienić otoczenie. Według hiszpańskich mediów, władze Barcy nie będą robić problemów przy przeprowadzce, a transfer Brazylijczyka ma kosztować 60 milionów euro. Już teraz wiadomo, że najpoważniejszym kandydatem do zatrudnienia gwiazdora jest AC Milan.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze