Mecz Galatasaray – Fenerbahce odwołany z powodu zagrożenia terrorystycznego!


20 marca 2016 Mecz Galatasaray – Fenerbahce odwołany z powodu zagrożenia terrorystycznego!

20 marca 2016 roku o godzinie 19 miało się rozpocząć jedno z najgorętszych spotkań sezonu w lidze tureckiej. Dwie najbardziej znane drużyny tego kraju miały stanąć naprzeciwko siebie w derbach Stambułu. Mecz Galatasaray – Fenerbahce jednak odwołano. Powodem tej decyzji było realne zagrożenie terrorystyczne.


Udostępnij na Udostępnij na

Turcja nie jest obecnie miejscem bezpiecznym. Państwo położone na styku dwóch kontynentów stało się ostatnio miejscem działania terrorystów, którzy raz po raz atakują w różnych miejscach tego kraju. Ostatni zamach zdarzył się 19 marca w Stambule, a więc dzień przed planowanymi derbami tego miasta. Do jego organizacji przyznało się Państwo Islamskie. W wyniku eksplozji bomby zginęło pięć osób, inne ofiary zamachu znajdują się w stanie krytycznym w szpitalu. Zaledwie kilka dni wcześniej, bo 13 marca, zorganizowano zamach bombowy w Ankarze.

Wobec niestabilnej sytuacji w kraju, wobec zagrożenia ze strony bojowników Państwa Islamskiego i Kurdów, którzy zorganizowali zamach w Ankarze, prawdziwie nieodpowiedzialne byłoby rozgrywanie meczu między „Galatą” a Fenerbahce. Kluby te przecież, lekko mówiąc, nie przepadają za sobą. Ewentualny wybuch, nawet w okolicach, mógłby mieć opłakane skutki. Wszyscy pamiętamy, co wydarzyło się w listopadzie w Paryżu. Decyzja władz Stambułu o odwołaniu meczu była jedyną słuszną.

W obecnym sezonie lepiej wiedzie się Fenerbahce, które z dorobkiem 59 punktów zajmuje drugą lokatę w tabeli za innym lokalnym rywalem – Besiktasem. Galatasaray w tym sezonie rozczarowuje. Lukas Podolski i spółka zajmują dopiero piąte miejsce ze stratą 20 punktów do Fenerbahce i 25 do Besiktasu. Na mistrzostwo nie ma już zatem żadnych szans, ale „Galata” wciąż walczy o awans do europejskich pucharów. Z posadą trenera Galatasarayu pożegnał się ostatnio Mustafa Denizli, którego na stanowisku zastąpił Jan Olde Riekerink.

Na razie nie wiadomo, kiedy ostatecznie odbędzie się to spotkanie.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze