Magii blask, czyli Anglia-Niemcy


Chociaż to tylko mecz towarzyski, to i tak cieszy się zainteresowaniem tak dużym, jakby była to potyczka w finałach mistrzostw świata czy Europy. Ale nikogo nie powinno to dziwić, bo gdy grają ze sobą Anglia i Niemcy, nikt nie może obok takiego spotkania przejść obojętnie.


Udostępnij na Udostępnij na

Tym bardziej, że mecz odbywać się będzie w świątyni futbolu- na Wembley, gdzie obie reprezentacje stoczyły ze sobą wiele dramatycznych i pasjonujących pojedynków.

Stypa na pożegnanie

Nim na najsłynniejszy stadion świata w 2001 r. wjechały buldożery i oficjalnie rozpoczęto budowę nowego Wembley, trzeba było pożegnać stare. Okazją ku temu, było październikowe spotkanie w eliminacjach MŚ 2002, Anglia- Niemcy. Zdecydowanym faworytem potyczki byli Synowie Albionu, którzy parę miesięcy wcześniej pokonali naszych zachodnich sąsiadów na EURO 2000 1:0. Tam ówcześni podopieczni Ericha Ribbecka zawiedli na całej linii, nie wygrywając żadnego meczu. Anglicy również nie popisali się na mistrzostwach Starego Kontynentu w Belgii i Holandii, ale przynajmniej zdobyli trzy punkty. Po EURO 2000, Ribbecka na stanowisku selekcjonera reprezentacji Niemiec zastąpił Rudi Voeller i pierwsze co zrobił na nowej funkcji, to wziął rewanż za ME. Jego piłkarze wygrali 1:0, zaś gola, po fatalnym błędzie Davida Seamana zdobył Dietmar Hamann.

Niewykorzystany rzut karny w półfinale ME`96 przez Gareth`a Southgate`a sprawił, że w wielkim finale zagrali Niemcy.
Niewykorzystany rzut karny w półfinale ME`96 przez Gareth`a Southgate`a sprawił, że w wielkim finale zagrali Niemcy. (fot. bbc.co.uk)

Po porażce 0:1 z Niemcami, do dymisji podał się selekcjoner Anglików, Kevin Keegan, którego w dwóch ostatnich meczach 2000 roku (z Finlandią w el. MŚ oraz towarzyskim z Włochami) zastąpił jego asystent Mick Taylor. Ale już od stycznia selekcjonerem mistrzów świata z 1966 r. został Sven-Goran Eriksson, który we wrześniu pomścił swojego poprzednika. Jego gracze rozbili w Monachium Niemców aż 5:1, zaś hat-trickiem popisał się Michael Owen. Ozdobą spotkania na Stadionie Olimpijskim był również piękny strzał z dystansu Stevena Gerrarda. Ostatecznie na finały MŚ`02 w Korei Płd. i Japonii pojechała Anglia, zaś Niemcy, promocję na mundial zapewnili sobie dopiero, po wygranych barażach z Ukrainą.

Gol-widmo

Jednak to nie spotkania w el.MŚ`02 stanowiły ozdobę pojedynków Anglii i Niemiec. Ten najsłynniejszy mecz, obie reprezentację rozegrały 30.07.1966 r. w finale XVIII MŚ na Wembley. Wygrali gospodarze 4:2, ale do dziś nie wiadomo czy zasłużenie. W dogrywce, przy stanie 2:2, do na bramkę Niemców uderzył Geoff Hurst, piłka uderzyła w poprzeczkę, a później wpadła do bramki. Czy jednak całym obwodem przekroczyła linię bramkową? Sędzia główny spotkania miał poważne wątpliwości, jego asystent już nie, i trafienie zostało uznane. Parę lat później jednak, dzięki analizom specjalistów od batalistyki, dowiedziono, że gola…nie było. W annałach MŚ zapisał się również strzelec bramki Hurst, który do dziś pozostaje jednym piłkarzem w historii, który strzelił trzy gole w finale mundialu.

Niemal trzydzieści lat później, obydwie reprezentacje znów spotkały się na Wembley, tym razem w półfinale EURO`96. W zgodnej opinii wielu, był to jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszy mecz w historii mistrzostw Europy. Synowie Albionu już w 3. minucie objęli prowadzenie, ale Niemcy szybko wyrównali. Wynik remisowy utrzymał się aż do końca dogrywki i o awansie do wielkiego finału decydowały rzuty karne. Tam lepsi okazali się gracze Berti Vogsta, którzy wygrali 6-5. W ekipy gospodarzy EURO`96 Andreas`a Koepke nie potrafił pokonać Gareth Southgate. Anglikom, na pocieszenie pozostał tytuł króla strzelców turnieju dla Alana Sherarea.

A jaki mecz kibice zobaczą w środę na Wembley? Mimo, iż nie będzie to spotkanie ani w ramach MŚ ani w ME, ale i tak nudno nie będzie. Bo potyczka Anglii z Niemcami nie może być nudna!

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze