Jean Paulista: co słychać u byłego wiślaka?


Brazylijczyk chciałby pewnego dnia wrócić do Polski

4 października 2019 Jean Paulista: co słychać u byłego wiślaka?
Rafał Rusek / PressFocus

W ekstraklasie rozegrał 69 meczów, zdobywając w nich 12 bramek. Dorzucił to tego kilkadziesiąt występów w niższych polskich ligach, a dużo osób pamięta jego gole strzelane z Wisłą Kraków w europejskich pucharach. Jean Paulista zajmuje się obecnie grupami młodzieżowymi w Brazylii, skąd pochodzi, ale nie wyklucza, że kiedyś ujrzymy go ponownie w naszym kraju. Zapraszamy na krótką rozmowę.


Udostępnij na Udostępnij na

Jean Paulista do Wisły Kraków trafił w sezonie 2005/2006, przychodząc z portugalskiego FC Maia. Z dobrej strony pokazał się w lidze i europejskich pucharach, a to zaprocrntowało transferem na Cypr. W Polsce reprezentował również barwy Polonii Bytom, LZS-u Piotrówka oraz Skry Częstochowa, natomiast po zakończeniu czynnej kariery wrócił do Brazylii i poświęcił się szkoleniu piłkarskiego narybku.

W Polsce jego forma sportowa ustabilizowała się, a krakowski klub miał duża pociechę z jego gry. Z klubem tym Jean Paulista w sezonie 2007/2008 sięgnął po mistrzostwo Polski. W tamtym okresie rozegrał w ekstraklasie 23 mecze, notując pięć bramek i sześć asyst. Wisła w składzie z nim dotarła także do finału Pucharu Polski, w którym w rzutach karnych uległa warszawskiej Legii.

Korzystając z okazji zadaliśmy Brazylijczykowi kilka pytań, a efekt tej krótkiej rozmowy prezentujemy poniżej.

Jak ogólnie wspominasz Polskę jako kraj?

Polska, a zwłaszcza Kraków, zawsze będą w moim sercu, spędziłem tam bardzo dobre lata, moja córka urodziła się w Krakowie. Grałem w wyjątkowym klubie, a fani Wisły zawsze byli dla mnie świetni. Nie da się tego wszystkiego zapomnieć.
Mam nadzieję, że kiedyś wrócę jako trener do „Białej Gwiazdy”, aby móc spłacić wszystko dobre co ten klub dla mnie zrobił.

Jean słyszałeś o kłopotach Wisły Kraków?

Wiem, że w Wiśle nie działo się zbyt dobrze i to nie napawało optymizmem, ale wierzę, że ten klub wróci silny i będzie ponownie walczył o tytuły. To wielka marka.

Oglądasz mecze polskiej ekstraklasy?

Nie śledzę za wiele, ale zawsze jestem świadomy tego, kto sięga po mistrzostwo Polski. Spoglądam zwłaszcza w stronę Wisły Kraków, mam wielką sympatię do tego klubu.

Jak myślisz, dlaczego polskie kluby obecnie nie grają w pucharach europejskich? Wy rozbijaliście na przykład Basel… 

Trudno to wytłumaczyć, ale wiele mówi się o jakości mistrzów Polski. A co do zawodników…  jeśli ich poziom byłby faktycznie wysoki, mogliby konkurować na poziomie drużyn grających w Lidze Europy i Lidze Mistrzów. Nie będę porównywał tego co jest teraz z przeszłością i naszą dawną drużyną. My mieliśmy świetny zespół i byliśmy razem przez długi czas, to też robi różnicę.
W każdym razie kibicuję polskim klubom, aby odniosły sukces w europejskich rozgrywkach.

Masz jakieś oferty z Polski? Chciałbyś tu wrócić jako trener?

Nie otrzymałem jeszcze żadnych zaproszeń, ale naprawdę chcę wrócić do Polski, ciężko nad tym pracuję, dziś jestem trenerem w Brazylii.

Mógłbyś powiedzieć więcej na ten temat?! 

Tak. Dziś jestem trenerem, obecnie w Gremio Osasco Audax w kategoriach młodzieżowych do lat 17 i 20.

Jaki masz plan na najbliższą przyszłość? Chcesz jak najszybciej przejść na szkolenie seniorów?

Dużo przygotowuję się do przejścia na piłkę seniorską. Chce żeby było płynne i bardzo dobre, mam bardzo jasny cel powrotu do Europy, a zwłaszcza Polski i bycia tam trenerem. Jestem pewien, że będzie to kwestią czasu.

Tutaj przypominamy: https://igol.pl/sie-podziali-pilkarze-mecz-wisly-krakow-panathinaikosem/

Komentarze
Krystyna (gość) - 5 lat temu

Wracaj Janku,czekamy na Ciebie

Odpowiedz
Czytelnik (gość) - 5 lat temu

Więcej takich wywiadów prosimy

Odpowiedz
RTS (gość) - 5 lat temu

Ciekawe co u Cantoro?:D

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze