Jacek Świątek: GKS Naprzód Rydułtowy obchodzi stulecie i chcielibyśmy uczcić to awansem [WYWIAD]


Prezes 100-latka z A-klasy rybnickiej o planach na jubileusz

22 marca 2023 Jacek Świątek: GKS Naprzód Rydułtowy obchodzi stulecie i chcielibyśmy uczcić to awansem [WYWIAD]
Zbigniew Harazim / zbyszkofoto.pl

GKS Naprzód Rydułtowy to klub, który w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia. Jest to drużyna, która obecnie gra w rybnickiej A-klasie, ale w przeszłości grała ona nawet w II lidze. Prezes klubu Jacek Świątek marzy o powolnym powrocie do wyższych lig. Najpierw rydułtowianie muszą uzyskać awans do ligi okręgowej. A w międzyczasie będą świętować jubileusz. Więcej na ten temat w rozmowie z włodarzem klubu.


Udostępnij na Udostępnij na

W latach 90. XX wieku GKS Naprzód Rydułtowy grał w II lidze, która w tamtym czasie podzielona była na dwie grupy. Zapewne wielu kibiców w naszym kraju kojarzyło tę drużynę, która spędziła na zapleczu I ligi osiem sezonów. XXI wiek to dla rydułtowian czas odbudowy klubu, który musiał ogłosić upadłość w 1999 roku. Od tego zdarzenia upłynęło wiele czasu, ale niestety 100-lecie trzeba obchodzić na poziomie rybnickiej A-klasy. Co słychać w tym klubie? Jakie są plany na obchody 100-lecia? A jakie cele na obecny sezon? O tym wszystkim w wywiadzie przeprowadzonym przez Zbigniewa Harazima.

Wywiad z prezesem Jackiem Świątkiem ukazał się 12 marca 2023 roku na portalu Nowiny.pl

Jak ocenia Pan współpracę ze sponsorami oraz miastem? Jak wygląda aktualna sytuacja finansowa klubu?

Widzimy, jaka jest obecnie sytuacja gospodarczo-ekonomiczna w kraju. W ostatnim czasie wszyscy borykamy się z szalejącą inflacją, która wpływa na ogromny wzrost kosztów życia, przede wszystkim koszty żywności, energii, ciepła, paliwa itp. Nie ominęło to również przedsiębiorców, którzy muszą borykać się z licznymi wzrostami wydatków, a to bardzo zniechęca ich do przeznaczania pieniędzy na sport. Trudno pozyskać sponsorów w tych czasach.

W tym roku od miasta otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 73 tysięcy na szkolenie dzieci i młodzieży oraz po 4 tysiące na organizację turniejów o Puchar Burmistrza Miasta Rydułtowy oraz z okazji obchodów 100-lecia klubu. Mimo to sytuacja finansowa klubu jest stabilna, a wręcz bym powiedział, że dobra. Głównym sponsorem naszej młodzieży są rodzice, którzy opłacając składki, wspierają nasz klub, za co w tym miejscu chciałbym im podziękować.

Analizując sytuację ligową, można stwierdzić, że Naprzód powalczy o awans do ligi okręgowej?

Od kilku sezonów walczymy o powrót do ligi okręgowej, ale za każdym razem coś staje na przeszkodzie. Czas pokaże. Nigdy przed meczem nie dopisuję punktów, a co dopiero przed rundą rewanżową. Tak, jak wcześniej wspomniałem, w tym roku obchodzimy 100-lecie klubu i chcielibyśmy uczcić to awansem do ligi okręgowej. Mamy bardzo fajny zespół, dużo młodzieży, naszych wychowanków oraz kilku doświadczonych zawodników. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Mam nadzieję, że na koniec sezonu będziemy cieszyć się z awansu do wyższej ligi, czego sobie życzę i wszystkim kibicom w Rydułtowach. Uważam, że w Rydułtowach powinna być liga okręgowa.

Zbigniew Harazim / zbyszkofoto.pl

Jakie klub ma plany na przyszłość związane z grupami młodzieżowymi?

Naszym priorytetem jest kontynuacja przyjętej i wdrożonej strategii rozwoju dzieci i młodzieży w klubie. W ostatnich latach wiele zrobiono, aby stworzyć jak najlepsze warunki do treningów dla młodych adeptów piłki nożnej. W zespołach młodzieżowych aktualnie trenuje 178 zawodników, mamy zgłoszonych 11 drużyn w rozgrywkach na szczeblu wojewódzkim oraz podokręgowym. Głównym celem w najmłodszych kategoriach wiekowych jest przede wszystkim radość, zabawa, samozadowolenie i fascynacja aktywnością fizyczną i treningiem sportowym.

W piłce 7- i 9-osobowej głównym celem jest czerpanie radości z grania w piłkę nożną, poznanie podstaw techniki piłkarskiej oraz rywalizacja w drużynie i rozgrywkach. Wchodząc w piłkę 11-osobową, priorytetem będzie wypracowanie w zawodnikach umiejętności kreatywnego myślenia i rozwiązywania sytuacji, jak najlepsze przygotowanie pod kątem motorycznym oraz techniczno-taktycznym. Chcemy zaszczepić we wszystkich miłość do sportu oraz pomóc zrealizować to, po co trenują, by zostać profesjonalnymi piłkarzami. Mamy nadzieję, że w przyszłości dołączą oni do pierwszej drużyny i będą stanowić o sile zespołu.

Obchody 100-lecia mogłyby przebiegać na nieco wyższym poziomie klasowym pierwszego zespołu? Co Pan na to?

Oczywiście, że tak. Zrobimy wszystko, żeby w czerwcu znaleźć się szczebel wyżej.

Naprzód obchodzi swoje 100-lecie. Jakie plany na jubileusz?

Do obchodów tego ważnego wydarzenia naszego klubu przygotowania trwają już od dłuższego czasu. Kosztuje nas to mnóstwo czasu poświęconego na to, żeby godnie uczcić stulecie. Przy okazji chciałbym już dziś wszystkich zaprosić na 22 kwietnia 2023 roku, zapraszam wszystkich obecnych zawodników, byłych zawodników, byłych działaczy, trenerów i wszystkich sympatyków klubu. Oczywiście wraz z rodzinami. Obchody rozpoczną się uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Jerzego o godzinie 14.00 pod przewodnictwem arcybiskupa koadiutora Adriana Galbasa.

Następnie wyruszymy wspólnym przemarszem ulicą Bema na stadion, gdzie odbędą się dalsze uroczystości, między innymi odznaczenie zasłużonych działaczy, trenerów, zawodników, występy artystyczne, prezentacja naszych zawodników. Pozwoliliśmy sobie zaprosić do wspólnego świętowania pana Krzysztofa Respondka. Ogólnie chciałbym, żeby to było święto wielopokoleniowe, żebyśmy wspólnie świętowali, wspominając jakże piękną i bogatą historię naszego klubu. To tak pokrótce o obchodach.

Z jakimi gadżetami będziemy mogli się spotkać? Może szykuje się coś specjalnego?

Część gadżetów już jest dostępna, są to kubki, proporczyki, smycze oraz pinsy (wpinki). Następnymi gadżetami będą szaliki oraz koszulki i to by było na tyle, jeśli chodzi o gadżety. Uważam, że gadżety wyszły super i na pewno na długo zapadną w pamięci kibicom. Chciałbym tu wspomnieć o panu Jakubie Malickim, jednym z najlepszych, a może i najlepszym projektancie znaków sportowych, który zaprojektował nam herb na stulecie klubu oraz zmodyfikował herb klubowy. Bez jego wkładu nie byłoby tak fajnego projektu oraz gadżetów, wykonał kawał dobrej roboty, za którą mu bardzo dziękuję.

Skoro kibice z Rydułtów to głównie fanatycy zabrzańskiego Górnika, to możemy spodziewać też się spotkania z tym zespołem. Jeżeli tak, to kiedy?

Tak, oczywiście! Sam jestem sympatykiem Górnika Zabrze i nasze kluby współpracują od wielu lat. W zasadzie to od zaproszenia Górnika Zabrze rozpocząłem przygotowania do obchodów 100-lecia naszego klubu. To był priorytet. Mecz na pewno odbędzie się we wrześniu, w przerwie na reprezentację. Obecnie nie mamy ustalonego dokładnego terminu, ale wchodzą w grę dwie daty: 6 września lub 8 września. Jak tylko to będzie potwierdzone, niezwłocznie poinformujemy o tym w naszych mediach społecznościowych.

Jak wygląda przygotowanie takiego spotkania od tzw. kulis?

Co do formy przygotowania, to obecnie nie wiem, jak będą wyglądały przygotowania. W tym momencie mamy zgodę Górnika Zabrze na rozegranie tego meczu. Wszystkie szczegółowe ustalenia będą się odbywały w późniejszym terminie.

Organizacja obchodów jubileuszu pochłonie dużo pieniędzy?

Tak, to duża kwota jak dla naszego klubu. Dlatego postanowiliśmy założyć zbiórkę na obchody 100-lecia klubu „Naprzód-23” Rydułtowy i prosić sympatyków klubu o wsparcie finansowe każdą dowolną kwotą, każda złotówka jest dla nas ważna. Za wszystkie dotychczasowe wpłaty bardzo dziękuję. Również kontaktowaliśmy się z wieloma firmami z Rydułtów i okolic, ale też na całym Śląsku. Składamy również wnioski o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego. Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby godnie uczcić ten zacny jubileusz.

Czego życzyć Panu i klubowi?

Czego mi życzyć? Hmm, na pewno wytrwałości i cierpliwości i przede wszystkim, żeby to nasze 100-lecie wypadło jak najlepiej. Klubowi życzmy następnych 100 lat. Wspierajmy go. Na koniec chciałbym podziękować wszystkim, którzy ciężko pracują na to, żebyśmy się mogli spotkać w kwietniu i wspólnie świętować. Cała Naprzód!

Zbigniew Harazim / zbyszkofoto.pl
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze