Inwazja młodych bramkarzy


17 marca 2007 Inwazja młodych bramkarzy

Ponoć moment, w którym szczytową formę osiągają bramkarze nadchodzi po 28. roku życia. Niewątpliwie tę regułę potwierdzają dwaj niemieccy wyjadacze - Oliver Kahn i Jens Lehmann. Jednak w kraju naszych zachodnich sąsiadów co raz częściej słychać o robiących furorę młodych golkiperach, którzy stoją między słupkami bardzo solidnych klubów Europy.


Udostępnij na Udostępnij na

Obecnie grający w Hamburgu Frank Rost do niedawna występował w Schalke Gelsenkirchen. Zimą wybrał korzystniejszą ofertę i trafił na AOL Arena, lecz pod koniec jesiennych rozgrywek jego pozycja w zespole zaczęła topnieć. Wszystko to za sprawą niezwykle dynamicznie rozwijającego się Manuela Neuera, który ma zadatki na wielkiego piłkarza. Działacze zespołu z Veltins Arena, gdy tylko zobaczyli wyczyny 21-latka w Bundeslidze wiedzieli już, że godnego następcy Franka Rosta daleko szukać nie trzeba. Mierzący 190 cm golkiper wystąpił już w tym sezonie w 19 spotkaniach i mimo młodego wieku, wykazuje się ogromnym spokojem. Obecnie Neuer jest najmłodszym bramkarzem, który ma pewne miejsce w pierwszoligowym zespole, a wypadałoby dodać, że Schalke to nie byle kto – to przecież lider Bundesligi! Dodać należy także, iż w urodzony Gelsenkirchen golkiper regularnie jest powoływany do kadry narodowej od kilku lat. Grał w reprezentacji Niemiec do lat 18, 19, 20, a także ma na swoim koncie jeden występ w zespole do lat 21. – Na razie chciałbym grać jak najdłużej w Schalke, a powołania do pierwszej reprezentacji, to jest niewątpliwie moje wielkie marzenie. Staram się jednak na razie nim głowy nie zaprzątać. Może jak pogram ze dwa, trzy lata w Bundeslidze, będę znacznie bliższy realizacji tego planu, na razie nie mam szans – mówi Manuel.

Znów młody zastąpił starego

Nowa gwiazda Bundesligi - Manuel Neuer
Nowa gwiazda Bundesligi – Manuel Neuer (fot. victoria.de)

Kolejnym młodym, który wygryzł starego ze składu jest Rene Adler. 22-letni zawodnik wystąpił w ostatnich trzech ligowych spotkaniach i dwóch Pucharu UEFA, a Jans-Jorg Butt jedynie mógł się z boku przyglądać jego poczynaniom. Miał jednak na co patrzeć, bowiem golkiper Bayeru Leverkusen już w swoim debiucie w Bundeslidze (25.02.2007) właściwie wywalczył komplet punktów swojej drużynie. Schalke, grające na własnym boisku, atakowało od pierwszej do ostatniej minuty. Niesamowity opór stawiał jednak Adler i nie skapitulował ani razu, a po jednej z kontr Kiessling strzelił jedynego gola. Po spotkaniu jego parady zostały nazwane przez trenera Skibbe „interwencjami klasy światowej”. Od tamtego momentu numerem jeden w ekipie „Aptekarzy” jest Adler, który w 2000 roku trafił do Bayeru z VfB Leipzig.

Podobnie jak Manuel Neuer, Rene nie może poszczycić się wieloma występami w reprezentacji Niemiec do lat 21, bowiem ma ich na swoim koncie zaledwie dwa. Z kolei regularnie powoływany jest Michael Rensing z Bayernu Monachium, który już od kilkunastu miesięcy czeka aż Oliver Kahn zakończy karierę i ten będzie mógł wskoczyć między słupki Bawarczyków. Jak na razie na koniec kariery Kahna się nie zanosi i talent 23-latka marnuje się na ławce rezerwowych.

Jeden występ, ale jaki

Podobnie jak Rensing, swojego kunsztu bramkarskiego na co dzień prezentował nie może Michael Langer, który niedawno zadebiutował w Bundeslidze. 22-latek zastąpił w bramce Stuttgartu Timo Hildebranda i w spotkaniu z Vfl Wolfsburg wypadł naprawdę bardzo dobrze. Magazyn Kicker jego występ ocenił na 2,5 (w skali 1-6, 1-klasa światowa) i była to najwyższa nota w zespole. Na kolejny ligowy mecz powrócił jednak między słupki Hildebrand, który znajduje się na celowniku kilku europejskich klubów. Jeśli odszedłby z VfB byłaby to odpowiednia decyzja dla niego, a także Langera, którego talent wkrótce eksploduje. Istnieje jednak jeden warunek, musi grać…

Tim czeka na szansę

Na swoją szansę czeka także… Tim Wiese, podstawowy bramkarz Werderu Brema. Obecnie najlepszy golkiper występujący w Bundeslidze czeka na swój debiut w kadrze seniorskiej. Niespełna 26-letni zawodnik ma za sobą trzynaście gier w reprezentacji do lat 21, ale nigdy nie przyszło mu wystąpić w pierwszej drużynie.

Wiese regularnie broni dostępu do bramki Werderu i stale prezentuje wysoką klasę. Czy selekcjoner Joachim Loew wkrótce po niego sięgnie?

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze