Hiszpania mistrzem Europy!

Reprezentacja Hiszpanii pokonała w meczu finałowym Mistrzostw Europy 2008 w Austrii i Szwajcarii Niemców 1:0 i to właśnie oni są nowymi mistrzami starego kontynentu. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Fernando Torres.

Spotkanie poprzedziła krótka ale efektowna ceremonia. Początek meczu to była lekka przewaga Niemców, ale potem wszystko się wyrównało. W 14. minucie bardzo dobrą szansę mieli Hiszpanie. Xavi podał do Iniesty, ten uderzył, piłka odbija się od Metzeldera, a  refleksem w bramce popisał się Jens Lehmann. 23. min – Torres głową z 9. metrów uderzył w słupek. Od tego momentu dużą przewagę osiągnęli podopieczni Aragonesa. W 33 minucie Hiszpanie przeprowadzili akcję, która dała im zwycięstwo. Błąd w ustawieniu drużyny reprezentacji Niemiec. Xavi uruchomił Torresa, który uderza obok Lehmanna i zdobywa upragnionego gola. Katastrofalny błąd w tej akcji Philippa Lahma.

Po bramce Niemcy chcieli zaatakować ale groźniejszej akcji nie mieli. Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Hiszpanów.

Druga część gry to z początku wyrównane spotkanie. Potem lekka przewaga Niemców, którzy przez kilka minut nie schodzili z połowy Hiszpanów jednak nie były to żadne stu procentowe akcje. W 67. minucie z rzutu wolnego Xavi świetnie dośrodkował na głowę Ramosa, który uderzył z 7. metrów prosto w Lehmanna. Bramkarz reprezentacji Niemiec wybił piłkę na rzut rożny. Jeszcze potem podwyższyć wynik mógł Senna, który jednak nie trafia do bramki Niemców z zaledwie kilku metrów. Niemcy w ostatnich minutach próbowali atakować ale na nic się one zdały.

Tym samym Hiszpanie po 44. latach znów są mistrzami Europy. W całym turnieju nie przegrali ani jednego spotkania co powinno budzić podziw.

NIEMCY – HISZPANIA 0:1

Fernando Torres 33 min.

Żółte kartki: Michael Ballack, Kevin Kurani (Niemcy) – Iker Casillas, Fernando Torres (Hiszpania)

Miejsce: Ernst Happel (Wiedeń) Sędzia: Roberto Rosetti (Włochy)

Niemcy: 1. Jens Lehmann – 3. Arne Friedrich, 17. Per Mertesacker, 21. Christoph Metzelder, 16. Philipp Lahm (46. min – 2. Marcell Jansen) – 8. Torsten Frings, 15. Thomafs Hitzlsperger (58. min – 22. Kevin Kuranyi) – 7. Bastian Schweinsteiger, 13. Michael Ballack, 20. Lukas Podolski – 11. Miroslav Klose Trener: Joachim Loew

Hiszpania: 1. Iker Casillas – 15. Sergio Ramos, 4. Carlos Marchena, 5. Carles Puyol, 11. Joan Capdevila – 19. Marcos Senna – 6. Andres Iniesta, 8. Xavi, 10. Cesc Fabregas (63 min. – 14. Xabi Alonso), 21. David Silva (66 min. – 12. Santi Cazorla) – 9. Fernando Torres (78 min. – 17. Daniel Guiza) Trener: Luis Aragones Suarez