Grad goli na Maracanie!

20 czerwca 2013 Grad goli na Maracanie!

Nie było niespodzianki na legendarnej Maracanie, gdzie zmierzyły się ekipy Hiszpanii i Tahiti. Na pożarcie skazywani byli mistrzowie Oceanii, co było wręcz oczywiste. Tak też się stało, ponieważ Hiszpanie zaaplikowali rywalom aż dziesięć bramek. Cztery były autorstwa Fernando Torresa, trzy Davida Villi, dwie Davida Silvy i jedna Juana Maty. Reprezentacja Tahiti mimo wysokiej porażki dzielnie walczyła o choćby honorowe trafienie.

W tym meczu trudno było doszukiwać się innego scenariusza, jak pewne zwycięstwo Hiszpanów. Tahiti nie miało absolutnie nic do stracenia i mogło pokusić się o choćby kilka groźnych akcji.

Początek spotkania był bardzo spokojny. Żadna z drużyn nie rzuciła się na piłkę i w efekcie panowała atmosfera niczym z meczu towarzyskiego. Już w 5. minucie Fernando Torres wpadł w pole karne i z ostrego konta trafił do siatki. Po golu podopiecznych Vincenta del Bosque zarysowywała się przewaga Hiszpanii. Pięć minut po pierwszym golu mogło być 2:0, jednak tym razem Torres zmarnował dogodną okazję. Reprezentanci Tahiti dobrze sobie radzili i bez kompleksów walczyli o każdą piłkę. Po 25 minutach pierwszej połowy nic nie wskazywało na to, że mierzyły się drużyny zajmujące 1. i 138. miejsce w rankingu FIFA.

Fernando Torres zaliczył cztery gole w meczu z Tahiti
Fernando Torres zaliczył cztery gole w meczu z Tahiti (fot. Skysports.com)

Mistrz Oceanii prezentował się całkiem przyzwoicie, tym bardziej, że jego rywalem była najlepsza drużyna na świecie. Piłkarze Tahiti próbowali przedzierać się przez formację defensywną Hiszpanii, jednak robili to indywidualnie. Mimo że wyglądało to całkiem efektownie, to jednak nie przynosiło oczekiwanego rezultatu. W 30. minucie Hiszpanie w końcu stworzyli sobie stuprocentową sytuację. Torres wyszedł na świetną pozycję, po której wydawało się, że musi paść gol. Nic bardziej mylnego. Fernando postanowił podawać, co było fatalnym rozwiązaniem. Minutę później nie pomylił się Silva, który otrzymał kapitalne podanie od Davida Villi.

Po niepowodzeniach Torresa w ostatnich minutach, tym razem zachował się jak należy. Świetnie poradził sobie z bramkarzem i wynik na tablicy to 3:0. Rozstrzelali się piłkarze „La Furja Roja”. Czwartego gola zdobył David Villa, który dostał podanie ze skrzydła i z dużym spokojem skierował piłkę do siatki. Pierwsze czterdzieści pięć minut mimo wyniku, który oczywiście był wysoki i mało zaskakujący, było bardzo ciekawe, głównie z uwagi na serce, jakie wkładali w grę piłkarze Tahiti. Hiszpanie mieli problemy przez pół godziny, ale później wszystko wróciło do normy.

David Villa trafił trzy razy
David Villa trafił trzy razy (fot. skysports.com)

Druga połowa rozpoczęła się akcją, po której padł piąty gol. Już w 48. minucie David Villa z pięciu metrów wpakował piłkę do siatki. Reprezentanci Hiszpanii robili już, co chcieli. Mistrzowie Oceanii opadli z sił. W 57. minucie Hiszpanie skonstruowali piękną akcję, po której Torres zaliczył swoje trzecie trafienie. Kilka chwil później bramkarz Tahiti nie złapał prostego strzału, dzięki czemu do piłki dopadł Villa i wbił ją do bramki. Dwie minuty później do listy strzelców goli dołączył Juan Mata, który uderzył celnie z kilkunastu metrów. Strzelaninę urządzili sobie piłkarze Hiszpanii i kompletnie nic nie mieli już do powiedzenia ich rywale.

W 78. minucie szansę na kolejną bramkę dostał Torres, tym razem z rzutu karnego. Uderzył jednak zbyt mocno i piłka jedynie musnęła poprzeczkę. Fernando podrażniony tym kiepskim strzałem jeszcze w tej samej minucie po wznowieniu gry zdążył wbić swego czwartego gola. Mimo tak ogromnej przewagi bramkowej Hiszpanów, piłkarze Tahiti nie przestawali walczyć. Na pewno nie można im było odmówić serca do walki, jednak umiejętności były już po stronie rywali. Na minutę przed końcem Silva dobił rywala i zaliczył dziesiątą bramkę dla Hiszpanii. Dwucyfrowym wynikiem zakończyło się zatem spotkanie drużyn z zupełnie innych piłkarskich światów. Na pochwałę za walkę do końca zasługują jednak mistrzowie Oceanii. Hiszpanie zademonstrowali zwyczajnie swoją siłę.