FARE – płać i płacz w imię poprawności politycznej


17 września 2015 FARE – płać i płacz w imię poprawności politycznej

Świat nie zdąża już w kierunku poprawności politycznej. Nic nie musi tego nawet powstrzymywać – jakiś czas temu taki się stał. Prawo do bezbłędności i trafności w podejmowaniu decyzji mają już tylko nieliczni. A jeśli jesteś dumny z tego, kim jesteś, albo, co gorsza, uznajesz godło swojego kraju za symbol potęgi – uważaj! To oznaka, że przemawia przez ciebie rasizm – spotka cię kara!


Udostępnij na Udostępnij na

Jesteśmy tym [decyzją UEFA – red.] zaskoczeni – powiedział w rozmowie ze SportoweFakty.pl Michał Mazur, rzecznik prasowy Śląska, klubu z Wrocławia, który właśnie został ukarany finansowo. Wywieszenie tej flagi i odpalenie rac podczas spotkania z IFK Goeteborg kosztowało WKS 10 tysięcy euro.

Nie podzielam zdania pana rzecznika. Śledzimy kierunek, w którym idzie futbol już od dłuższego czasu, i tak kretyńska decyzja nie może zdziwić ani mnie, ani nikogo w redakcji. Ba, to nie dziwi już nawet kibiców, którzy na kolejne wyczyny politpoprawnych, mądrych głów z Nyonu reagują śmiechem. Szkoda, że boli to kluby muszące płacić za głupotę działaczy.

Abstrakcja, bełkot, bezsens, brednia, bujda, dyrdymał, idiotyzm, niedorzeczność, nonsens, paranoja, tragifarsa, wymysł – to tylko dwanaście z kilkudziesięciu synonimów słowa „absurd”, które znalazłem na jednej ze stron oferujących znalezienie wyrazów podobnych znaczeniowo. Wszystkie z nich perfekcyjnie pasują do obecnej sytuacji. Klub z Wrocławia otrzymał jedynie informację o karze, bez szczegółowego uzasadnienia.

Do informacji w organizacji FARE doszli dziennikarze Sportowych Faktów, którym powiedziano, że zarzuty co do tej flagi tyczyły się stylizacji na flagę neonazistowskiej organizacji Blood and Honour, a cytat „znak Orła potęgi symbol prowadzi nas” jest słowami z tekstu piosenki skinheadowskiego zespołu Honor. To dlatego flaga wolontariuszom organizacji wydała się rasistowska i ksenofobiczna. Chociaż nie zdziwiłoby mnie, gdyby chodziło o użycie symbolu Białego Orła. Wszak odwołanie się do krajowego godła to skrajny nacjonalizm! A stadiony powinny być apolityczne.

I tu czas na kolejny absurd. Nie musimy szukać daleko, by przypomnieć sobie o rozdwojeniu jaźni UEFA. Kilka dni temu szerokim echem odbiła się sprawa o przeznaczeniu jednego euro od każdego zakupionego biletu ze spotkań Ligi Europy i Ligi Mistrzów na rzecz uchodźców i imigrantów. O całej akcji pisaliśmy TUTAJ. Oczywiście ta wspaniałomyślna kampania europejskiej federacji nie ma żadnego związku z sytuacją na Starym Kontynencie. I jest wolna od polityki!

Za co w najbliższym czasie naszym zdaniem mogą być karane kluby? Zebraliśmy tylko pewniaki! Oto przykłady:

– Za założenie na meczu szalika z napisem „POLSKA”, bo to skrajny przejaw nacjonalizmu.
– Za noszenie przez kibiców brązowych butów, bo w końcu brunatni to naziści!
– Za twitterowy hasztag #onijeszczeniewiedza, bo tak!
– Za dopingowanie własnej drużyny, bo jak kibicujesz swoim, to musisz zionąć nienawiścią do innych.
– Za założenie na stadionie białej koszulki, bo to przejaw rasizmu i nietolerancji.
– Za śpiewanie hymnów, bo to dekoncentruje piłkarzy i budzi wątpliwości wolontariuszy.
– Za założenie koszulki z dekoltem i spódniczek krótszych niż za kolano, bo osoby innej wiary mogą się poczuć skrępowane.

A może Wam przychodzi jeszcze jakiś pomysł do głowy? Za co Waszym zdaniem UEFA będzie karać kluby?

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze