Fantasy przy kawie – rozważania przed czwartą kolejką


6 milionów użytkowników walczy o miano najlepszego gracza FPL

30 sierpnia 2019 Fantasy przy kawie – rozważania przed czwartą kolejką

Trzecia kolejka (GW3) FPL sezonu 2019/2020 przeszła do historii. Była to z pewnością tura zdominowana przez graczy linii ofensywnej: Pukkiego, Hallera, Abrahama czy króla gry – Salaha. Brak zachowanych czystych kont przez obrońców sprawia, że wielu menadżerów zmienia ustawienie, grając trójką obrońców. W ramach cotygodniowych rozważań na temat kolejnych kolejek w Fantasy Premier League tym razem postanowiłem zadać kilka pytań Piotrowi Witkowskiemu.


Udostępnij na Udostępnij na

Piotr jest współtwórcą bloga „Spojrzenie z kanapy”, jednej z największej tego typu stron zrzeszających graczy w Fantasy Premier League. Oprócz tego mój rozmówca był drugim najlepszym Polakiem i 28. graczem w rankingu światowym ubiegłego sezonu (przypomnę, że w grze co roku bierze udział około 6 milionów użytkowników).

Od kiedy grasz w FPL? Jaki był Twój najlepszy wynik w całym sezonie i jednostkowej kolejce?

W FPL gram od sezonu 2008/2009. Zacząłem jakoś w połowie i przyzwyczajenie do układania składu zostało do dziś. Najlepszy wynik to 28. miejsce w klasyfikacji generalnej z ubiegłego sezonu. Był to również drugi najwyższy wynik w Polsce.

Pojedynczej kolejki nie pamiętam, ale stawiam, że była to ta sama, w której Kun Aguero wykorzystany jako potrójny kapitan (triple capitain) oraz Alexis Sanchez zrobili razem po 75 pkt.

Początki dla wytrawnych graczy bywają często rozczarowujące. Dopiero po wstępnym rozeznania uzyskują oni przewagę. Jak idzie Ci w tym sezonie FPL?

Start sezonu miałem fatalny. Kilka decyzji poważnie przestrzelonych. W najbliższej kolejce najprawdopodobniej użyję wildcarda. Więcej opisałem w tekście na blogu, który współtworzę: http://spojrzeniezkanapy.pl/wildcard-aktywowany/.

Od kiedy współtworzysz blog „Spojrzenie z kanapy” i fanpage o tym samym tytule? W Wielkiej Brytanii możemy zauważyć przesyt różnego rodzaju blogów, podcastów na temat Fantasy. Niektórzy potrafią na tym nawet zarobić, udostępniając odpłatnie niektóre treści. Jak oceniasz ten stan rzeczy w Polsce?

Do chłopaków ze „Spojrzenia z kanapy” dołączyłem około dwóch lata temu. W Polsce chłopaki z Fantasypl.pl przejęły rynek, ale kilka osób prywatnie robi bardzo dobrą robotę. Niestety, ale z pieniędzy, które płaci redaktor naczelny nie da się przeżyć, więc trudno w pełni poświęcić się blogowaniu. Popyt jednak jest ogromny, czego przykładem jest grupa „Nie śpię, bo ustawiam FPL”, ale chyba nikt nie wymyślił do tej pory, jak pisanie o Fantasy przemienić w sposób na zarabianie. Jeżeli już, są to pojedyncze i niewielkie sumy.

Zmieńmy lekko temat na bieżące sprawy. Kogo warto rozważać na pozycji kapitana przed czwartą kolejką (GW4)?

Odpowiem krótko i na temat. Kapitan tylko i wyłącznie  z Manchesteru City. Sterling lub Aguero to jedyne opcje, jakie rozważam. Nie dajcie się nabrać na nic innego.

A niszowe wybory, które według Ciebie warto rozważyć? Na blogu można wyczytać, że przypatrujecie się uważnie zawodnikom West Hamu.

Kiedy ostatnio sprawdzałem, Haller miał około 3,4% posiadania. Napastnik „Młotów” w dobrej formie, który wychodzi na fatalną obronę „Kanarków” – to brzmi bardzo zachęcająco. Jego koledzy z drużyny – Lanzini (5.5) i Felipe Anderson (6.9) – też wyglądają smakowicie. Obaj w poprzednim spotkaniu zaliczyli również po asyście. Tego nikomu nie zdradzajcie, ale Emerson kręci takie liczby, że to tylko przypadek, że jeszcze nie zapunktował konkretnie. Ale i jego cena wydaje się dość przystępna jak na bocznego defensora – 5.5.

Jakie są według Ciebie do tej pory największe rozczarowania wśród zawodników o dużym posiadaniu wśród graczy? Sigurdsson? Bernardo Silva? Perez?

Bernardo Silva to najlepszy ofensywnie zawodnik, który nie daje punktów w Fantasy. Co chwila zalicza asystę drugiego stopnia, stwarza sytuację, jest pod grą, ale punktów z tego nie ma. Sigurdsson ma trochę pecha i chyba jak na razie zbyt histeryczna jest decyzja o jego sprzedaży przez masę graczy.

Mnie najbardziej zawiódł Jota, który miał dużo sytuacji, ale jakoś nie może odnaleźć formy w lidze, a w rozgrywkach europejskich wszystko, co dotknie, zamienia na gole.

Fenomen Pukkiego. Wzrost ceny o 0.5 i posiadanie obecnie przez ponad 30% osób. Co sądzisz o tym graczu? Czy utrzyma tak dobrą dyspozycję przez najbliższe kolejki?

Na pewno nie aż taką. „Kanarki” grają ofensywny futbol i te kilkanaście bramek w sezonie na pewno strzeli. Stawiam, że będzie trzeba wyczuć odpowiedni moment na sprzedaż z dobrym zyskiem i wymianę na przykład na Calluma Wilsona.

Czy chciałbyś przekazać jakieś rady przed najbliższymi kolejkami graczom? Wielu rozważa użycie wildcarda – co sądzisz na ten temat?

Ja już po. Nie macie co czekać. Jeżeli uważacie, że wasz skład ma aktualnie słaby potencjał punktowy, śmiało użycie wildcarda. Jeżeli nie w tej, to następnej kolejce po przerwie reprezentacyjnej. Wildcard to bardzo indywidualna sprawa.

Tottenham – Arsenal. Chyba najciekawsze spotkanie tej kolejki. Jakieś przewidywania co do tego meczu pod kątem Fantasy?

Wszystko zależy od składu Tottenhamu. Wiemy, że Ndombele nie będzie gotowy, więc o wyniku przesądzi obecność Eriksena i Delle Allego. Bez tej dwójki rozgrywanie piłki w Tottenhamie to męka. Jeśli Spurs nie sprzedadzą Eriksena, a Dele wróci w dobrej formie, to Harry ładuje dublet i David Luiz goli głowę na łyso.

Który z beniaminków zaprezentował się najlepiej i kto ma szansę zająć najwyższą lokatę?

Jak na razie stawiałbym na „Kanarki”. Mają fatalną, ale młodą obronę. W pucharze grali już podstawowi stoperzy i może niedługo Hanley zostanie zmieniony na lepszego piłkarza, wtedy mogą powalczyć o miejsce w top 15.

Niszowe wybory przed GW4

Poza rozmową postanowiłem podsumować wybory mało popularnych graczy, na których warto zwrócić uwagę przed kolejką.

Emerson (Chelsea 2,6%) vs Sheffield – boczny defensor za 5.5 z drużyny z top 6 jest zawsze godny uwagi. Dodatkowo oddał najwięcej strzałów z wszystkich obrońców w grze. Brak szczęścia w poczynaniach ofensywnych powinien zostać przez niego przełamany.

Son (Spurs 2,3%) vs Arsenal – pierwszy mecz Koreańczyka po powrocie z zawieszenia nie zachwycił. Jednak mimo trudnego spotkania jest to gracz, który może namieszać w ofensywie. Dodatkowo przemawia za nim atrakcyjna.

Lanzini& Felipe Anderson (West Ham, 2,8%; 4,8%) vs Norwich– co głównie przemawia za kupnem pomocników Młotów? Dobry terminarz, rywal ze słabą defensywą. Dodatkowo solidne dwa mecze obu graczy, okraszone bramkami i asystami.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze