Europass – piłka na Euro 2008


Piłkę na EURO po raz kolejny przygotował Adidas, który wydaje oficjalne piłki meczowe dla UEFA i FIFA od 1970 roku. Nazwa nowego cudu techniki Adidasa to EUROPASS. Nazwa ta nawiązuje do biletu kolejowego o tej samej nazwie, który pozwala do podróżowania pomiędzy Austrią i Szwajcarią - organizatorami mistrzostw.


Udostępnij na Udostępnij na

EUROPASS podobnie jak TeamgeistTM (oficjalna piłka MŚ 2006) składa się z 14 paneli co daje piłce większą „okrągłość”. Paneli zespolone są przy użyciu technologii łączenia termicznego. Nowa powierzchnia piłki – PSCTexture jest małym ukłonem w stronę bramkarzy, ponieważ pomimo nadal niesamowitego podkręcania ma większą przyczepność z rękawicami co nieco ułatwi pracę goalkeeperom.

Design piłki łączy w sobie nowoczesność i tradycję. Technologia zastosowana przy jej tworzeniu jest niemalże kosmiczna, natomiast jej biały korpus z czarnymi kropkami nawiązuje do dawnych. „łaciatych” piłek.

Opinie piłkarzy o piłce EUROPASS:

Patrick Vieira (gracz Interu Mediolan i reprezentant Francji):

Jakie to uczucie, gdy podczas gry stopa idealnie współgra z piłką?

„Myślę, że gdy dobrze kontrolujesz piłkę lub gdy po dośrodkowaniu na odległość 50, 60 metrów piłka ląduje na nodze zawodnika, do którego podajesz – wtedy można powiedzieć, że piłka jest dobra. I wtedy myślisz, że to może dlatego, że piłka jest taka dobra, dlatego tak dobrze podałeś, ale, ehm, potem, ehm, myślę, że chodzi tu też o technikę, na pewno, jeśli jesteś technicznie dobry i grasz dobrą piłką, można robić wspaniałe rzeczy”.

Philip Lahm (gracz Bayernu Monachium i reprezentant Niemiec):

Jaka powinna być dobra piłka?

Przede wszystkim podoba mi się wygląd, od razu przyciąga wzrok. Świetny design. Doskonała piłka. Ale najważniejsze jest to, żeby mieć dobre czucie piłki. Już grałem nią na boisku, świetnie się ją czuje, super drybluje. Nie ma żadnych problemów. Dlatego właśnie bardzo mi się podoba.

Andreas Ivanschitz (Gracz Panathinaikosu i reprezentant Austrii):

Co czujesz trzymając nową piłkę Euro? Jakie cechy powinna mieć dobra piłka?

Tak, rzeczywiście, jako gracz wiem czy piłka leży dobrze na stopie… ehm… lub że jest łatwa do opanowania, kopania, przyjmowania. Ważne jest, aby piłka nie była zbyt ciężka, i żeby nie drżała przy kopnięciu. Myślę, że technologia jest dziś bardzo, bardzo zaawansowana, zaszła bardzo, bardzo daleko i łatwo się dziś gra obecnymi piłkami, tak.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze