Euro 2016: analizujemy szanse drużyn na wyjście z grupy A


Kto w niedzielę ucieszy się z awansu?

19 czerwca 2016 Euro 2016: analizujemy szanse drużyn na wyjście z grupy A

Za nami dwie kolejki fazy grupowej mistrzostw Europy, pora więc na ostateczne rozstrzygnięcia. Kto przed trzecią serią jest już pewny awansu? Komu pozostał już tylko mecz o honor? Jakie szanse na awans (i z którego miejsca) mają pozostali? Zacznijmy od analizy grupy A.


Udostępnij na Udostępnij na

Francja

Gospodarze to jedyny zespół w grupie A, który przed ostatnią kolejką ma już pewny awans do 1/8 finału. Jeden punkt zdobyty w starciu ze Szwajcarami daje im pewne pierwsze miejsce w zestawieniu. Wydaje się, że osiągnięcie tego celu będzie formalnością, choć Helweci zrobią wszystko, by „Trójkolorowym” pokrzyżować szyki i zapewnić sobie bezpośrednią promocję. Z drugiej strony panowie: Payet, Griezmann, Kante czy Pogba raczej nie mają zamiaru pozwolić sobie na chwilę słabości przed własną publicznością. Mimo krytyki ich nieprzekonującego stylu gry są oni na najlepszej drodze do zagarnięcia kompletu punktów w swojej grupie.

Szanse na awans: 100%

Obecne miejsce w grupie: 1

Prognozowane miejsce w grupie: 1


 Szwajcaria

Perspektywa gry z gospodarzem, któremu – jak wiadomo – pomagają ściany, nigdy nie jest zbyt przyjemna, ale Helweci mają całkiem niezłą sytuację wyjściową. Cztery punkty i bilans +1 zdobyty gol sprawiają, że nawet po porażce z Francją Szwajcarzy mogą cieszyć się z awansu do 1/8 finału Euro. Sytuacja wyjściowa jest niezła, remis daje pewny awans z drugiego miejsca, liczba oczek zdobytych do tej pory daje podstawy do tego, by mieć nadzieję na awans i z trzeciej lokaty. Innymi słowy – tylko jakaś nieoczekiwana katastrofa (bardzo wysoka porażka z Francją plus wygrana Rumunii plus niekorzystne, z punktu widzenia Szwajcarów, rozstrzygnięcia w innych grupach) zabiorą podopiecznym Vladimira Petkovicia upragniony awans.

Szanse na awans: 90%

Obecne miejsce w grupie: 2

Prognozowane miejsce w grupie: 2


Rumunia

Trudno mieć jednoznaczne odczucia do naszego rywala w nadchodzących eliminacjach do mistrzostw świata. Oba gole zdobyte z rzutów karnych, świetna organizacja w defensywie i… trochę brak polotu. Trzy punkty zdobyte z Albanią otwierają jednak przed Rumunami całkiem niemałe szanse na awans do 1/8 finału Euro. Cztery punkty i minimum zerowy bilans bramek (przy wygranej gorszego mieć nie mogą) daje podopiecznym Anghela Iordanescu duże prawdopodobieństwo wyjścia z grupy. W tej chwili następcy Hagiego zajmują piąte miejsce w tabeli reprezentacji z trzecich miejsc – najgorsze z możliwych.

Szanse na awans: 45%

Obecne miejsce w grupie: 3

Prognozowane miejsce w grupie: 3


Albania

Bardzo trudno będzie awansować Albanii do następnej rundy. Nawet bardzo wysoka wygrana z Rumunią oznacza wywalczenie zaledwie trzech oczek i trzecie miejsce w tabeli. Losy debiutanta leżą więc nie tylko w nogach jego zawodników, ale są uzależnione też od zespołów z innych grup, konkretnie z C (Irlandia Północna), D (Czechy), E (Szwecja) i F (Portugalia). Świętowanie awansu przez Albańczyków wydaje się w tej chwili abstrakcją, do tego w ostatnim meczu zdecydowanym faworytem będzie Rumunia.

Szanse na awans: 5%

Obecne miejsce w grupie: 4

Prognozowane miejsce w grupie: 4

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze