Ekstraklasa i nowy pomysł zespołów – chcą zmniejszenia liczby spadkowiczów


Kluby PKO Ekstraklasa po zaledwie jednym sezonie domagają się zmniejszenia liczby zespołów degradowanych do I ligi

10 grudnia 2019 Ekstraklasa i nowy pomysł zespołów – chcą zmniejszenia liczby spadkowiczów

Na organizowanym corocznie zjeździe spotkali się przedstawiciele 16 drużyn występujących obecnie w polskiej ekstraklasie. Rozmowy pomiędzy przedstawicielami dotyczyły m.in. przyszłości najlepszej ligi piłkarskiej w Polsce. Podczas spotkania obradowała też rada nadzorcza ekstraklasy, która opowiedziała się za zmniejszeniem liczby spadkowiczów w sezonie 2020/2021 do dwóch.


Udostępnij na Udostępnij na

Rada nadzorcza jednogłośnie zdecydowała, byśmy formalnie wnioskowali do PZPN o zmniejszenie liczby spadkowiczów do dwóch od kolejnego sezonu. Jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, nie tak łatwo o trzy drużyny I ligi, które spełniałyby wymogi licencyjne w ekstraklasie, nie obniżałyby jej poziomu sportowego i atrakcyjności rozgrywek. A przecież wszystkim zależy nam na profesjonalizacji polskiej piłki – skomentował Marcin Animucki, prezes zarządu ekstraklasy.

W rozmowach o przyszłości naszej najlepszej ligi nie można było nie poruszyć tematu rozszerzenia bądź też zmniejszenia ekstraklasy. Badania nad naszą ligą powierzono niezależnym ekspertom, którzy stwierdzili, że zmniejszenie ligi do 14 drużyn niesie za sobą zdecydowany wzrost poziomu sportowego. Zwiększenie ligi do 18 zespołów przyniesie zaś mnóstwo negatywów. Eksperci uznali jednak, że liga 16-zespołowa to najlepsza na chwilę obecną opcja.

Poruszono też temat przetargu mediowego na lata 2021/2022–2024/2025. Proces podpisania umów z nadawcami zaplanowano na jesień przyszłego roku. – Czeka nas wymagający proces, tym bardziej wobec zmian zachodzących na rynku mediów. Bazujemy jednak na doświadczonym zespole, który na swoim koncie ma już znaczące sukcesy w tym zakresie i wygenerował rekordowe kontrakty dla ligi – mówi Marcin Animucki.

W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele FIFA oraz European Nations. Omówione zostały zmiany w przepisach transferowych FIFA, a także przedstawiono nowy format rozgrywek UEFA, który ujrzy światło dziennie w 2021 roku. Zaproszenie na to wydarzenie otrzymała także świeżo upieczona minister sportu, Danuta Dmowska-Andrzejuk. W konferencji wzięło udział ponad sto osób, w tym przedstawiciele Fortuny I ligi oraz PZPN-u.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze