10 rzeczy, które warto wiedzieć przed derbami Łodzi


ŁKS i Widzew walczą między sobą o II ligę

16 maja 2017 10 rzeczy, które warto wiedzieć przed derbami Łodzi

Już w środę rozegrane zostaną 64. derby Łodzi. Chociaż pojedynek klubów z miasta z centralnej Polski odbędzie się zaledwie na czwartym poziomie rozgrywkowym, starcie obu drużyn nadal wzbudza wiele emocji wśród fanów futbolu nie tylko z miasta włókniarzy. Poznajcie 10 ciekawostek, które warto wiedzieć przed jutrzejszym meczem.


Udostępnij na Udostępnij na


1. Bez kibiców gości

Środowe spotkanie na żywo obejrzą tylko fani gospodarzy. Zarząd Widzewa odmówił przyjęcia sympatyków ŁKS-u, wskazując w lakonicznym oświadczeniu na kwestie bezpieczeństwa. Co ciekawe, podobnych obaw nie miała zarówno policja, władze miasta, jak i organ prowadzący rozgrywki, czyli ŁZPN. Decyzja działaczy Widzewa może sprowadzić na klub dodatkowe sankcje, ale trudno spodziewać się innego upomnienia niż kara finansowa, która i tak pewnie zostanie zrównoważona przez wpływy z dodatkowych biletów sprzedanych na miejsca w sektorze gości. Swoją drogą, po raz ostatni kibice obu łódzkich drużyn oglądali wspólnie na stadionie lokalny pojedynek swoich ulubionych zespołów w 2010 roku…

Zarząd Stowarzyszenia RTS Widzew informuje, iż w związku z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia realnych zagrożeń naruszenia porządku publicznego na terenie miasta Łodzi w dniu rozgrywania meczu derbowego pomiędzy drużyną Widzewa Łódź, a ŁKS Łódź zaplanowanego na dzień 17 maja 2017 roku g.19:10, podjął decyzję o nieprzyjmowaniu zorganizowanej grupy kibiców gości. Oświadczenie Zarządu Widzewa

2. Pełen stadion

Chociaż gości na stadionie przy al. Piłsudskiego 138 nie ujrzymy, to i tak szykuje się nam najwyższa frekwencja w łódzkim pojedynku derbowym od wielu lat. Spotkanie obejrzy ok. 18 tysięcy widzów. Ostatni raz zbliżona liczba kibiców obserwowała na żywo mecz między ŁKS-em a Widzewem w maju 2006 roku. Na stadionie przy al. Unii 2 zasiadło wówczas 14 tysięcy osób.

3. Licytacje o odstąpienie wejściówek

Jeszcze jedna wiadomość na temat frekwencji. Rekordowa sprzedaż 15 310 karnetów przez Widzew sprawiła, że bilet na mecz derbowy jest towarem deficytowym. Nieliczni kibice mogą liczyć na miejsca zwolnione przez karnetowiczów, którzy nie pojawią się na środowym pojedynku. Nie jest to jednak takie proste. System biletowy zastosowany przez Widzew pozwala zakupić zwrócony bilet na miejsce zajmowane na co dzień przez fana posiadającego stałą kartę wstępu na mecze dopiero po wprowadzeniu specjalnego kodu. Jak nietrudno się domyślić, przed szlagierowym spotkaniem kody te stały się przedmiotem transakcji. Na jednym z kibicowskich forów odbyło się nawet kilka jawnych licytacji, a osiągnięta na nich cena końcowa sięgała aż 145 zł, czyli 7 razy tyle, ile wynosi nominalna wartość biletu, który z wylicytowanym kodem i tak trzeba było jeszcze zakupić.

4. Telewizyjny hit

Ci, którzy ostatecznie nie zdobędą wejściówki na mecz, będą mogli obejrzeć spotkanie w telewizji. Bezpośrednią transmisję ze spotkania przeprowadzą TVP Sport oraz wybrane kanały regionalne TVP3 (w tym ośrodki z Łodzi i Warszawy). Ciekawe, czy zainteresowanie meczem będzie równie wysokie jak jesienią, gdy w pewnym momencie spotkanie przed telewizorami śledziło aż 262 166 telewidzów, co stanowi do dziś drugi wynik w tym sezonie w całym kraju!

Z danych Nielsen Audience Measurement, które udostępnione zostały portalowi wirtualnemedia.pl przez Codemedia, większą widownię zebrało tylko jedno spotkanie Lotto Ekstraklasy: Lech Poznań – Legia Warszawa, które odbyło się 9 kwietnia. Widzew.com

5. Stawka większa niż życie?

Przechodzimy do spraw sportowych. Już dawno spotkanie łódzkich drużyn nie toczyło się o tak dużą stawkę. Oba zespoły walczą o awans do II ligi. Na razie w lepszej sytuacji jest ŁKS, który o cztery oczka wyprzedza lokalnego rywala. Nie należy jednak zapominać, że dużą szansę na promocję ma również Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie, który zgromadził taką samą liczbę punktów co lider tabeli, a przegrywa z drużyną Wojciecha Robaszka tylko z uwagi na gorszy bilans bezpośrednich spotkań. Nie trzeba oczywiście dodawać, że ewentualny awans to dla obu łódzkich klubów szansa na pozyskanie nowych sponsorów i rozwój organizacyjny. Kolejny sezon w III lidze może być jak pocałunek śmierci. Poza tym awans i gra na drugim poziomie rozgrywkowym mogłyby stanowić dobry argument dla działaczy ŁKS-u walczących o rozbudowanie kuriozalnego obiektu składającego się z jednej trybuny, o którym pisaliśmy tutaj.


Foto: facebook.com/lkslodz

6. Niepokonani gospodarze kontra najlepsi goście

Z uwagi na wcześniejszy punkt remis w środę byłby chyba rezultatem, który nie zadowoliłby żadnej z drużyn. Nie jest jednak wcale wykluczony, wystarczy spojrzeć na statystyki. Widzew na swoim nowym stadionie wygrał dotychczas wszystkie pojedynki, a w całym sezonie w meczach u siebie stracił tylko dwa punkty (jeden remis). ŁKS to z kolei najlepsza drużyna na wyjeździe, gdzie jeszcze w tych rozgrywkach nie przegrał (8 zwycięstw, 5 remisów).

7.  Pojedynek snajperów

Łódzcy kibice ostrzą sobie zęby na starcie snajperów obu zespołów. Jewhen Radionow (ŁKS) i Daniel Mąka zdobyli odpowiednio 17 i 16 goli, co w obu przypadkach stanowi 1/3 całego dorobku bramkowego ich drużyn. Obaj trafili do siatki również jesienią w spotkaniu rozegranym na obiekcie ŁKS-u i zakończonym remisem 2:2. Czy po środowym meczu to ich zdjęcia ponownie wylądują na pierwszych stronach gazet?

8. Statystyki za Widzewem

W 63 dotychczasowych starciach częściej górą byli widzewiacy. Wygrali 27 spotkań derbowych, podczas gdy ełkaesiacy triumfowali tylko 12-krotnie. 24 razy padał remis. Z drugiej strony piłkarze ŁKS-u nie przegrali trzech ostatnich pojedynków z lokalnym rywalem, a ostatni mecz rozegrany na stadionie Widzewa zakończył się jednobramkowym zwycięstwem gości po złotej główce Marcina Mięciela.

9.  Za miesiąc kolejne derby?

Specyficzne zapisy regulaminu rozgrywek III ligi sprawiają, że środowy pojedynek wcale nie musi być ostatnim starciem obu drużyn w tym sezonie.

Wystarczy, że w środę ekipy podzielą się punktami i spotkanie zakończy się wynikiem 2:2, a na mecie sezonu zgromadzą równą liczbę punktów i zajmą dwa czołowe miejsca w tabeli. Wówczas do wyłonienia zwycięzcy potrzebne byłoby dodatkowe starcie na neutralnym terenie. Ciekawe tylko, czy zostałoby wówczas rozegrane bez udziału publiczności?

Fragment z regulaminu rozgrywek III ligi gr. I:
„W przypadku, gdy dwoma zespołami o jednakowej liczbie punktów są zespoły zajmujące pierwsze i drugie miejsce w tabeli III ligi, a także zespoły, których kolejność decyduje o spadku, stosuje się wyłącznie zasady określone w ust. 2 pkt. 1), 2) i 3) (1) liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami, 2) przy równej liczbie punktów, korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn, 3) przy dalszej równości, według obowiązującej reguły UEFA, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są „podwójnie”, korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn), a jeżeli one nie rozstrzygną o kolejności, zarządza się spotkanie barażowe na neutralnym, wyznaczonym boisku. W tej sytuacji Łódzki Związek Piłki Nożnej może zarządzić rozegranie meczów na boiskach zainteresowanych klubów, wyznaczając gospodarza pierwszego meczu drogą losowania”.

10. Będzie pite „Rodowite”?

Jeśli to jednak ŁKS wyjdzie zwycięsko z konfrontacji z lokalnym rywalem, jedno jest pewne: ełkaesiacy będą mieli czym opijać triumf nad zespołem zza miedzy. Od sierpnia na terenie Łodzi w sprzedaży jest piwo „Rodowite”, które zostało opracowane na podstawie receptury jednego z fanów ŁKS-u. Zysk z każdej sprzedanej butelki złocistego trunku  zasila konto klubu. Zimny browar po ewentualnej wygranej smakować będzie zatem na pewno wyjątkowo. A jeśli ełkaesiakom jednak powinie się noga, łatwiej w takich okolicznościach będzie im przełknąć gorycz porażki.

Komentarze
Marcin (gość) - 10 miesięcy temu

Derby Łodzi na pewno będą bardzo interesujące, ale ciekawe co z kibolami (czy da się ich powstrzymać). Zobaczymy :) Ja proponuję bieganie (żeby później móc uciekać przed kibicami). Aktywność fizyczna, dieta, oczyszczanie (np. tutaj: http://www.czarnuszka-siewna.pl/ ) jest wskazane.

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Możesz zalogować się swoim kontem FB, Twitter lub pisać jako gość.

Najnowsze