Czy Manuel Neuer wróci do wielkiej formy?


Coraz częstsze kontuzje oraz wiek to największe zmory Niemca

2 sierpnia 2019 Czy Manuel Neuer wróci do wielkiej formy?
Grzegorz Rutkowski/iGol.pl

33 lata – dla wielu piłkarzy jest to wiek, w którym zaczynają się zastanawiać nad zakończeniem kariery. Są jednak i tacy, którzy wciąż mają aspiracje, aby pozostać na topie. Większe szanse na to mają bramkarze. Przykłady Gianluigiego Buffona czy Edwina van der Saara pokazują, że można bardzo długo bronić na wysokim poziomie. Podobne ambicje ma Manuel Neuer, choć w ostatnim czasie forma golkipera Bayernu zaczęła nieubłaganie pikować. Przedsezonowe sparingi pokazują jednak, że nie należy go zbyt szybko skreślać.


Udostępnij na Udostępnij na

Neuer to niewątpliwie jeden z najlepszych bramkarzy na świecie XXI wieku. Przez lata imponował charyzmą, pewnością siebie oraz budził ogromny respekt wśród rywali. Jego niekonwencjonalny styl oparty na świetnej grze nogami na przedpolu do dziś stanowi wzór dla wielu bramkarzy. Niemniej jednak można odnieść wrażenie, że z biegiem czasu dyspozycja sportowa reprezentanta Niemiec zaczęła się obniżać, a sam Neuer nie jest już tak mocny jak za swoich najlepszych lat.

Lata na szczycie

Manuel Neuer jest wychowankiem Schalke 04. W barwach “Die Koenigsblauen” zadebiutował w Bundeslidze, a w wieku 20 lat stał się pierwszym bramkarzem klubu z Gelsenkirchen. W ciągu kolejnych sześciu lat urósł do miana jednego z najlepszych bramkarzy Bundesligi i stał się numerem jeden między słupkami reprezentacji Niemiec. Zaczęto go porównywać do innej niemieckiej legendy – Oliviera Kahna.

Podążając śladem Kahna, Neuer w 2011 roku przeniósł się do Bayernu Monachium. Na początku pobytu w nowym zespole niemiecki bramkarz miał pod górkę. Transfer do Bawarii rozwścieczył fanów Schalke. Kibice klubu z Westfalii nie chcieli zaakceptować przenosin swojego wychowanka do Monachium. Natomiast fani “Die Roten” nie chcieli mu wybaczyć tego, że po wygranym przez Schalke spotkaniu z Bayernem w 2009 roku Neuer sparodiował cieszynkę Oliviera Kahna.

Ostatecznie Neuer dogadał się z kibicami bawarskiej drużyn i ci przestali go wygwizdywać. Niemały wpływ miały na to również znakomite występy bramkarza. Z roku na rok Neuer udowadniał, że jest jednym z najlepszych bramkarzy na świecie.

Pewny na linii, kapitalny na przedpolu, do tego charyzmatyczny i budzący postrach wśród oponentów – taki był Niemiec w czasach apogeum swojej formy. Z Bayernem wygrał Ligę Mistrzów, rokrocznie wygrywał Bundesligę, zdobył mistrzostwo świata oraz był nominowany do Złotej Piłki (w 2014 roku zajął trzecie miejsce w tym plebiscycie). Przez lata uznawano go za najlepszego bramkarza na świecie. Wielokrotnie stawiano go za wzór, jak powinien grać współczesny golkiper.

Lewa stopa jak pięta Achillesa

Pod koniec sezonu 2016/2017 Neuer po raz pierwszy doznał kontuzji lewej stopy, która wykluczyła go z gry w końcówce rozgrywek. Kiedy w nowym sezonie wrócił do bramki, zdążył rozegrać zaledwie trzy mecze. Podczas jednego z treningów uraz się odnowił i pogłębił. Neuer wypadł z gry do końca sezonu 2017/2018. Na boisko powrócił wraz z rozpoczęciem kampanii 2018/2019.

Początek poprzednich rozgrywek był bardzo słaby zarówno dla Neuera, jak i całego Bayernu. Wystarczy spojrzeć na statystyki.

Neuer przez cały sezon nie spełniał oczekiwań. Był cieniem bramkarza, który zrewolucjonizował grę na tej pozycji i uchodził za najlepszego fachowca od bronienia na świecie. Ponadto przytrafiały mu się kontuzje, które hamowały jego potencjalny wzrost formy. Zaczęto nawet dyskutować o przyszłości Neuera w Bawarii i ewentualnym odejściu. Kilka lat temu taka sytuacja była nie do pomyślenia. Teraz stało się to całkiem realne.

Decydujący sezon

Nieco optymizmu w serca fanów Bayernu mogą wlać przygotowania do nadchodzącego sezonu. Neuer świetnie spisuje się w przedsezonowych sparingach, przez co udało mu się uciszyć spekulacje na temat ewentualnego transferu.

W reprezentacji Niemiec Neuer nieprzerwanie cieszy się zaufaniem Joachim Loewa. Selekcjoner konsekwentnie stawia na 33-latka, mimo że zdaniem wielu numerem jeden powinien być bramkarz FC Barcelona Marc-Andre ter Stegen.

Czas leci nieubłaganie. Neuer ma już na karku 33 wiosny i nie wiadomo, jak długo jeszcze będzie w stanie grać na wysokim poziomie. Ponadto dochodzą kontuzje, które coraz częściej przytrafiają się bramkarzowi “Die Roten”. Nadchodzący sezon będzie dla Neuera decydujący. Jego umowa wygasa w czerwcu 2021 roku. Niewykluczone, że jeśli forma Niemca będzie się obniżać, to opuści on Allianz Arena, a do Monachium przyjdzie nowy bramkarz. Wśród kandydatów wymieniano choćby Davida De Geę.

Neuer wciąż cieszy się ogromnym zaufaniem w Bayernie. Wszyscy zdają sobie sprawę, że gdy jest on w formie, od razu staje się czołowym bramkarzem świata. Pytanie, czy Neuer będzie w stanie nawiązać do swoich najlepszych czasów.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze