City wypunktowało Stoke

21 grudnia 2011 City wypunktowało Stoke

Manchester City, po dwóch golach Aguero i jednym trafieniu Adama Johnsona, pewnie pokonał u siebie Stoke 3:0 i utrzymał prowadzenie w Premier League.

Od początku inicjatywę przejęli gospodarze, ale na pierwszą dogodną okazję pracowali przez cały kwadrans. Wtedy to błąd Palaciosa wykorzystał Yaya Toure, który przejął piłkę i podał do Adama Johnsona. Anglik ściął do środka i zdecydował się na strzał, co okazało się dobrym, ale nie idealnym wyborem – futbolówka po jego strzale otarła się o nogę Wilsona i ostatecznie zatrzymała się na poprzeczce. 180 sekund później Nasri rozegrał dwójkową akcję z Aguero, która zakończyła się groźnym, acz niecelnym uderzeniem Francuza.

Kun Aguero zdobył dwie bramki i został bohaterem Manchesteru City
Kun Aguero zdobył dwie bramki i został bohaterem Manchesteru City (fot. Skysports.com)

Przez cały drugi kwadrans gra toczyła się praktycznie tylko na połowie Stoke. „Garncarze” postawili autobus we własnym polu karnym i chcieli jak najdłużej bronić się przed napierającymi coraz mocniej gospodarzami. Solidny mur pękł jednak dość szybko, bo już w 29. minucie. Po krótkim rozegraniu rzutu rożnego Silva świetnie wypatrzył w polu karnym Yaya Toure, ten przejął piłkę i zagrał ją wzdłuż bramki. Po drodze trącili ją jeszcze najpierw Kompany, a później Sorensen i ostatecznie do siatki z najbliższej odległości wbił ją Aguero.

Minęło zaledwie siedem minut i było już 2:0. Kolejny błąd popełnili zawodnicy Stoke przy wyprowadzaniu piłki z własnego pola karnego, co bezlitośnie wykorzystał Adam Johnson, który, z pomocą Yaya Toure, przejął futbolówkę tuż za polem karnym i posłał prawdziwą petardę w kierunku bramki, a raczej do bramki Sorensena. Chwilę później Anglik dobrze wykonał rzut wolny, ale tym razem duński bramkarz przyjezdnych poradził sobie z jego strzałem. Do końca pierwszej połowy oba zespoły nie stworzyły sobie więcej okazji do strzelenia gola i na przerwę zawodnicy lidera Premier League schodzili z dwubramkowym prowadzeniem.

Jednego gola dołożył natomiast Adam Johnson
Jednego gola dołożył natomiast Adam Johnson (fot. skysports.com)

Po zmianie stron jako pierwszy bramce Sorensena próbował zagrozić Aguero, jednak Duńczyk bez problemu obronił jego uderzenie. Argentyńczyk do siatki trafił w 54. minucie, po pięknej akcji „Citizens”. Prostopadłe podanie Barry’ego do Nasriego, Francuz płasko dośrodkował, a niepilnowany Kun tylko kopnął futbolówkę do bramki. 3:0! Chwilę przed upływem pierwszego kwadransa drugiej połowy Aguero mógł skompletować hat-tricka, gdyby nie przestrzelił w sytuacji sam na sam z Sorensenem. Tutaj trzeba też pochwalić duńskiego bramkarza, który zrobił wszystko, by utrudnić przeciwnikowi zdobycie gola i zrobił to, jak się okazało, wystarczająco skutecznie. W 69. minucie Sorensen znowu popisał się dobrą interwencją. Tym razem zatrzymał on Barry’ego, który wbiegł w pole karne, co dostrzegł będący przy piłce Aguero, i obsłużył kolegę ładnym podaniem.

Napór City, mimo wysokiego prowadzenia, nie ustawał, choć zelżał. Goście biegali za futbolówką jak jacyś niedoświadczeni trampkarze pomiędzy wymieniającymi ją między sobą gospodarzami. Wszystko robi się jasne po napisaniu, że pomiędzy 67. a 72. minutą posiadanie wynosiło 95 (słownie: dziewięćdziesiąt pięć!) do 5 (słownie: pięciu) procent na korzyść „Obywateli”. Ostatni kwadrans meczu przebiegł jednak dość spokojnie. Gospodarze oszczędzali siły na kolejne odcinki świątecznego maratonu ligowego, a „The Potters” po prostu byli za słabi dla rywali. Okazję miał jeszcze Balotelli, ale jego uderzenie zostało zablokowane przez obrońców. Pod sam koniec próbowali Milner (w tej sytuacji dobrze obronił Sorensen), a następnie jeszcze Adam Johnson, jednak zabrakło mu precyzji. Ostatecznie Manchester City zdobył bez większego wysiłku trzy gole, które zapewniają mu także trzy punkty i utrzymanie prowadzenia w tabeli.