Przedstawiamy garść ciekawych informacji dotyczących Pucharu Narodów Afryki - informacje jaką piłką rozgrywane będą spotkania, jak wygląda historia trofeum turnieju oraz jakie jest logo tegorocznej edycji.
Piłka
„Wawa aba„. Co to takiego? Dla mieszkańców Europy to obco brzmiące, egzotyczne hasło. Dla Afrykańczyków już nie, wszak na boiskach Ghany, podczas Pucharu Narodów Afryki, rozgrywane będą mecze piłką o to takiej nazwie.
Futbolówkę wykonał – tak jak to bywa w przypadku największych imprez piłkarskich na świecie (mistrzostwa świata i Europy) – Adidas. I o ile „wawa aba” nie wyróżnia się specjalnie budową, tak jej kolorystyka budzi wrażenie. Ale nie mogło być inaczej, skoro są to rozgrywki afrykańskie. Projektanci nanieśli barwy typowe dla krajów „Czarnego Lądu” i mające związek z tamtejszą historią oraz kulturą. Kolory mają też związek z samym gospodarzem rozgrywek. Flaga Ghany jest czerwono – żółto – zielona z czarną gwiazdą po środku. Dokładnie takie odcienie ma „wawa aba”.
Oczywiście piłka wykonana jest według najnowszych technologii. Podobnie jak Adidas TeamGeist (oficjalna piłka MŚ 2006) i Adidas EuroPass (oficjalna piłka ME 2008), „wawa aba” zbudowana jest z czternastu paneli wyprodukowanych z najwyższej jakości materiałów. Stosowanie takich rozwiązań ma zapewnić wszystkim graczom komfort w kontroli nad piłką, oraz możliwość oddawania niezwykle precyzyjnych uderzeń.
Jak przetłumaczyć hasło wawa aba? W kulturze Akan oznacza ono wytrzymałość. Przekładając dosłownie wawa aba oznacza ziarno jednego z najtwardszych drzew w Afryce – wawa. Dla społeczeństwa ma ono jednak większe znaczenie. Charakteryzuje ludzi nie bojących się porażek, wychodzących zwycięsko z każdej opresji, i tak silnych jak ziarno wawa aba.
Doświadczenie firmy Adidas w produkcji piłek jest ogromne. Firma założona przez Adi’ego Daslera z produkcją futbolówek ruszyła w 1963 roku. Do dziś jest liderem w tej dziedzinie. Od roku 1970 niemiecki koncern dostarcza piłki na wszystkie główne turnieje UEFA oraz FIFA. Od tego roku będzie oficjalnym dostarczycielem futbolówek na Puchar Narodów Afryki.
Stanisław Hajda
Historia trofeum
Wziąwszy pod uwagę całą historię rozgrywek znanych jako Puchar Narodów Afryki, do wygrania były trzy różne trofea.
Pierwsze z nich było zrobione ze srebra. Nosiło nazwę ‘Trofeum Abdelaziza Abdallaha Salema’, którą wzięło od pochodzącego z Egiptu pierwszego prezydenta Konfederacji Afrykańskiego Futbolu. W roku 1978 statuetkę na własność otrzymała reprezentacja Ghany, która trzykrotnie zdobyła tytuł mistrza kontynentu.
O drugie trofeum gracze walczyli w latach 1980-2000. Nosiło nazwę ‘Trofeum Jedności Afrykańskiej’ bądź ‘Afrykański Puchar Jedności’. Zostało ufundowane przez Najwyższą Izbę Sportu w Afryce dla CAF tuż przed edycją turnieju rozgrywaną w roku 1980. Nagroda miała walcowaty kształt a wokół mapy kontynentu wygrawerowane były gwiazdy olimpijskie. Umieszczona była na kwadratowej bazie i miała stylizowane uchwyty w kształcie trójkątów. Na własność otrzymał ją w roku 2000 Kamerun po zdobyciu trzeciego mistrzostwa.
W 2001 roku ufundowano trzecie trofeum. Jest to złocony puchar zaprojektowany i stworzony we Włoszech. Kameruńczycy, którzy poprzednią nagrodę zdobyli na własność, jako pierwsi zdobyli także i trzecie po wygraniu PNA w roku 2002.
Logo PNA 2008
Od roku 2004, gdy gospodarzem Pucharu Narodów Afryki była Tunezja, logo tejże imprezy niewiele się zmieniło. Wciąż ma kształt prostokątu ustawionego na krótszym boku.
Tło loga jest białe. Większą jego część stanowi stworzona z kilku różnokolorowych kresek konturowa mapa kontynentu afrykańskiego. Malutka piłka futbolowa wskazuje Ghanę, gdzie rozgrywany jest turniej.
Dolną część loga tworzy malutka reklama firmy, będącej sponsorem rozgrywek (w tym roku jest to mająca siedzibę w Republice Południowej Afryki międzynarodowa firma komunikacyjna, MTN Group). Obok niej widnieje napis ‘Africa Cup of Nations’ w kolorze czarnym. Pod grubą kreską w tym samym kolorze drukowanymi literami zawiadomiono potencjalnych widzów, w którym kraju oraz w którym roku odbędzie się turniej.