Borussia wygrywa

Mistrzowie Niemiec pokonali, choć nie bez problemów, Werder Brema 2:1. Pierwszą bramkę w jubileuszowym 50. sezonie Bundesligi zdobył Marco Reus. Wyrównał Theodor Gebre Selassie, a zwycięstwo ekipie Dortmundu zapewnił rezerwowy, Mario Goetze. Przy obu bramkach dla BVB asystowali Polacy.

Już od zeszłego tygodnia z siedziby klubu z Singal Iduna Park dochodziły wieści, że wszystkie karnety na 50. sezon Bundesligi zostały rozprzedane. Ten fakt oczywiście nie może nikogo dziwić, kibice Borussii mają bowiem nadzieję, że ich ukochany klub po raz trzeci z rzędu zdobędzie tytuł najlepszej drużyny w Niemczech. W meczu przeciwko Werderowi na trybunach zasiadł komplet widzów. 80 tysięcy gardeł głośno skandowało nazwę swojej drużyny, w której od pierwszych minut mogliśmy oglądać poczynania dwójki Polaków – Roberta Lewandowskiego oraz Jakuba Błaszczykowskiego. Ten ostatni według niemieckich mediów powinien ustąpić miejsca w składzie „niemieckiemu Messiemu” – a więc Mario Goetze. Trener Jürgen Klopp zdecydował się jednak na kapitana naszej reprezentacji. Co ciekawe, Kuba rozpoczyna ten sezon z własnym nazwiskiem na koszulce – do tej pory to się nie zdarzało. W składzie mistrzów Niemiec zabrakło niestety Łukasza Piszczka, który nie zdołał wykurować się na inaugurację sezonu 2012/2013. W jego miejsce do boju posłany został Oliver Kirch. Należy niewątpliwie podkreślić, że szkielet drużyny z Bremy jest zupełnie inny niż w poprzednim roku rozgrywek. Wystarczy wspomnieć, że w zespole Werderu nie ma już Tima Wiese, Naldo czy Claudio Pizarro.

Już w 11. minucie meczu 17 milionów euro zaczęło się zwracać Borussii Dortmund. O kim mowa? Oczywiście o Marco Reusie, który fantastycznie wprowadził się do drużyny, strzelając pierwszą bramkę zarówno dla klubu z Signal Iduna Park, jak i w całej Bundeslidze sezonu 2012/2013. Młody Niemiec fantastycznie wyszedł do prostopadłego podania Błaszczykowskiego i strzałem z prawej nogi w długi róg bramki strzeżonej przez Sebastiana Mielitza posłał piłkę do siatki tuż przy samym słupku. Ten gol zdecydowanie podbudował gospodarzy, ale również podciął skrzyła Werderowi, który w pewnym momencie nawet nie był w stanie przejść na połowę przeciwników. Przez pierwszy kwadrans bardzo waleczny i naładowany energią wydawał się Kuba, który walczył o każdy centymetr boiska i dzięki temu wygrywał wiele pojedynków.

W  okolicach 20. minuty meczu po raz pierwszy zrobiło się gorąco pod bramką Romana Weidenfellera. Ładne podanie Aarona Hunta starał się wykorzystać Eljero Elia, który znalazł się sam na sam z bramkarzem Dortmundu. „Super Roman” nie miał jednak problemów z obroną strzału 25-letniego Holendra. 120 sekund później po raz kolejny dał znać o sobie duet Błaszczykowski – Reus. Pierwszy zawodnik zagrał do drugiego, a ten mocną centrą posłał piłkę w pole karne. Składającego się do strzału głową Lewandowskiego uprzedził jednak jeden z obrońców Bremy. Kuba bez wątpienia był najlepszym piłkarzem pierwszej połowy meczu. W 30. minucie spotkania Ignjovski musiał nieprzepisowo zatrzymywać byłego piłkarza Rakowa Częstochowa i Wisły Kraków, przez co obejrzał żółtą kartkę, a Borussia miała rzut wolny tuż przed linią pola karnego. Strzał Schmelzera nie był jednak godny pochwały.

Do końca pierwszej połowy to podopieczni Jürgena Kloppa regulowali tempo gry. Piłka znajdowała się przeważnie przy nogach zawodników w żółtych strojach. Gra toczyła się jednak w środku pola, przez co do przerwy już się nic nie zmieniło. Borussia Dortmund wygrywała po 45 minutach 1:0.

Od początku drugiej połowy spotkania Sebastian Mielitz musiał wykazywać się wielką koncentracją. Już w 50. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Hummels najwyżej wyskoczył w polu karnym i głową uderzył bardzo precyzyjnie. Następca Tima Wiesa wyciągnął się jak struna i wybronił piłkę zmierzającą w samo okienko bramki. Borussia wciąż dominowała, aczkolwiek bramka przeciwników wyglądała, jakby była zaczarowana. Swojego szczęścia próbowali Lewandowski, Reus i Grosskreutz, ale futbolówka zamiast w siatce lądowała w rękach golkipera gości bądź na bandach reklamowych.

Można było odnieść wrażenie, że już w pierwszej połowie gospodarze chcieli przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, a w drugiej mieli bezpiecznie dowieźć przewagę do końca.

Tymczasem…

W 76. minucie meczu dośrodkowanie z prawej strony boiska fantastycznie wykorzystał czarnoskóry reprezentant Czech Gebre Selassie i na tablicy świetlnej stadionu Signal Iduna Park widniał wynik 1:1. Trener Jürgen Klopp nie mógł uwierzyć w to, co się stało. Piłkarze Werderu dopięli swego i widać było, że ten rezultat w pełni satysfakcjonuje podopiecznych Thomasa Schaffa.

Na odpowiedź gospodarzy nie trzeba było długo czekać. Wprowadzony dosłownie przed chwilą Mario Goetze po akcji z Błaszczykowskim i Lewandowskim posłał piłkę do bramki przeciwników. Cały stadion w Dortmundzie oszalał z radości. Borussia jest tak doświadczoną drużyną, że do końca meczu nie dała sobie wyrwać tego zwycięstwa.