Arabia Saudyjska – jedna z największych niespodzianek mistrzostw


Czy Saudyjczycy mają szansę na wyjście z grupy?

30 listopada 2022 Arabia Saudyjska – jedna z największych niespodzianek mistrzostw

Arabia Saudyjska może być nazywana jedną z największych sensacji mundialu w Katarze. Skazywana na pożarcie, wciąż ma szansę na wyjście z grupy, pokonując przy tym dużo silniejsze zespoły. Jak do tej pory radzili sobie Saudyjczycy? Jakie mają szanse na awans do fazy pucharowej?


Udostępnij na Udostępnij na

Z każdym dotychczas rozegranym turniejem mistrzostw świata wiąże się jedna bądź więcej historii tak zwanych czarnych koni. Dla wielu osób poszczególne reprezentacje na zawsze kojarzyć będą się z jednym konkretnym mundialem, na którym udało im się zabłysnąć. Wymienić możemy tu takie drużyny jak Kostaryka z mundialu w Brazylii czy Ghana z 2010 roku. Z mundialem w Katarze w tym momencie dwie takie reprezentacje: Ekwador, któremu jednak nie udało się awansować do fazy pucharowej, oraz Arabię Saudyjską, która szansę na wyjście wciąż ma. Jak do tej pory toczyły się losy zespołu z Królestwa Saudów oraz co musi się stać aby udało mu się awansować?

Arabia Saudyjska i jej dotychczasowe sukcesy

Przygotowania do mundialu

Po losowaniu grup na mundial w Katarze większość dyskusji na temat grupy C skupiło się na rywalizacji Polski z Meksykiem o 2. miejsce. Nikt nie zakładał, aby Argentyna, która pierwszy raz od lat jechała na mistrzostwa jako faworyt, mogła nie zająć 1. miejsca w grupie. O drugie miejsce walczyć za to miały wspomniana wcześniej Polska oraz Meksyk. Arabię Saudyjską większość komentujących traktowała z góry jako pewnego kandydata do zajęcia ostatniego miejsca.

Na pierwszy rzut oka takie prognozy mogą wydawać się uzasadnione. Dla europejskiego kibica reprezentanci Arabii Saudyjskiej to piłkarze anonimowi. Większość z nich gra na co dzień w rodzimej lidze, którą w Europie uważa się za ligę dla piłkarskich emerytów. Pierwsze sygnały świadczące, że być może jako kibice zlekceważyliśmy grupowego rywala, zaczęły płynąć na krótko przed starciem mistrzostw. Wtedy to Arabia Saudyjska rozegrała sparing z reprezentacją Chorwacji. Pomimo finalnego zwycięstwa wicemistrzów świata Saudyjczycy pokazali w tym starciu wiele piłkarskiej jakości. Filmik z jednej z ich akcji szybko obiegł całego Twittera i wzbudził niepokój w sercach polskich kibiców. Niepokój ten był spotęgowany słabą dyspozycją „Biało-czerwonych” w rozgrywanym tego samego dnia sparingu z Chile.

Mecz z Argentyną

Pomimo to przed pierwszą kolejką fazy grupowej nikt nie zadawał sobie pytania: czy Argentyna pokona Arabię? Wszyscy zadawali sobie pytanie: jak wysoko Argentyna pokona Arabię? Sam przebieg pierwszej połowy jedynie potwierdził przewidywania – Messi i spółka strzelili już jedną bramkę, a po przerwie pewnie padnie ich jeszcze więcej. I tu do akcji wkroczył największy atut Saudyjczyków – trener.

Pochodzący z Francji Herve Renard to trener z wyrobioną w Afryce reputacją. W swojej karierze zdobył m.in. Puchar Narodów Afryki z Zambią oraz zbudował podwaliny pod dzisiejszą grę reprezentacji Maroka. Arabia Saudyjska zatrudniła go z myślą o powtórzeniu podobnych sukcesów i do tej pory Francuz wywiązuje się z zadania bardzo dobrze. Renard to trener pragmatyczny i tak też ustawił on swoich podopiecznych na drugą połowę. Saudyjczycy w meczu z Argentyną oddali zaledwie dwa strzały i to wystarczyło do pokonania Argentyny 2:1. Kluczem do zwycięstwa bez wątpienia była żelazna organizacja bloku defensywnego, w którym momentami występowało ponad siedmiu Saudyjczyków. Pomimo druzgocącej przewagi Argentyńczyków w posiadaniu piłki oraz oddanych strzałach to do Arabii Saudyjskiej finalnie trafiły trzy punkty.

Mecz z Polską

Do drugiego meczu w grupie Saudyjczycy podchodzili jako lider tabeli. Zmierzyć mieli się z reprezentacją Polski, która wcześniej zremisowała w słabym stylu z Meksykiem. Pomimo to to Polacy byli faworytem starcia: głównie za sprawą samego składu osobowego. W reprezentacji prowadzonej przez Michniewicza występują piłkarze z najlepszych europejskich klubów.

Mimo to Arabia Saudyjska rozpoczęła mecz bardzo aktywnie. Już w pierwszej połowie stworzyła sobie kilka okazji, w których Polaków  uratowała jedynie fenomenalna dyspozycja Szczęsnego w tamtym spotkaniu. Ostatecznie jednak Polacy pokazali swoją jakość i to, że do strzelania bramki potrzebować mogą jedynie pojedynczego strzału, np. takiego jak ten, który oddał Piotr Zieliński. Saudyjczycy przed przerwą mieli okazję wyrównać, jednak ponownie kapitalną interwencją uratował Polaków Wojciech Szczęsny. Jego podwójna interwencja przy rzucie karnym i dobitce to do tej pory najpiękniejsza interwencja bramkarza na turnieju w Katarze.

W drugiej połowie Saudyjczycy stworzyli sobie jeszcze kilka okazji bramkowych, jednak i tym razem na posterunku stał bramkarz reprezentacji Polski. Polacy z kolei wykorzystali jedną ze swoich szans i dzięki Robertowi Lewandowskiemu zabili mecz.

Jakie Arabia Saudyjska ma szanse na awans?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć inaczej niż klasycznym polskim: to zależy. Na szczęście dla Saudyjczyków zależy to tylko i wyłącznie od nich. Jeśli pokonają oni Meksykanów, awansują do fazy pucharowej. Mogą nawet awansować z 1. miejsca w przypadku pokonania Meksyku, jeśli w meczu Polski z Argentyną padnie remis. Z 2. miejsca awansują oni w przypadku zwycięstwa nad Meksykiem i wygranej Polski lub Argentyny oraz w przypadku remisu z Meksykiem, jeśli Polska przegra swój mecz czterema bramkami. Szansę więc są, a to, jak duże, pozostawiamy do indywidualnej oceny każdego z kibiców.

Warto natomiast powiedzieć, że nawet w przypadku ostatecznego braku awansu Saudyjczycy będą pewnie jedną z najcieplej wspominanych po tym mundialu drużyn. Ich anonimowi wcześniej piłkarze wyrobili sobie markę, która być może poskutkuje po mistrzostwach transferem do Europy. Dużo zyskał też trener Herve Renard, który możliwe, że po mundialu znajdzie pracę w jednej z europejskich kadr. Nie wiemy, co przyniesie przyszłość, wiemy natomiast, że w tej chwili Arabia Saudyjska jest sprawcą największej sensacji na obecnych mistrzostwach.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze