Niejasna przyszłość Alexandra Nübela


Wciąż nie wiadomo, jak potoczą się losy następcy Neuera

13 sierpnia 2019 Niejasna przyszłość Alexandra Nübela
speltswealthmanagement.net

Talentów na pozycji bramkarza w Niemczech nigdy nie brakowało. Golkiperzy zza naszej zachodniej granicy od lat uchodzą za jednych z najlepiej wyszkolonych w Europie. Zawodnikiem, z którym Niemcy wiążą obecnie największe nadzieje, jest Alexander Nübel. 22-latek z Schalke kilkukrotnie udowodnił, że niebawem może dołączyć do ścisłej czołówki na swojej pozycji. Pomóc w tym ma mu zmiana klubu, do której niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości dojdzie.


Udostępnij na Udostępnij na

Przez lata największą gwiazdą na tej pozycji na świecie był Manuel Neuer. Bramkarz Bayernu, podobnie jak Nübel, zaczynał karierę w Gelsenkirchen. Następnie trafił do Bawarii, gdzie przez lata imponował formą i nietypowym stylem, który stał się wzorem do naśladowania dla wielu adeptów sztuki bramkarskiej. Obecnie dyspozycja 33-letniego Neuera pikuje, o czym pisaliśmy tutaj. Naturalnie ekipa z Monachium będzie chciała znaleźć godnego następcę dla wiekowego bramkarza. Jednym z kandydatów do tej roli jest właśnie Alexander Nübel.

Budowanie pozycji

Piłkarzem „Die Knappen” Alexander Nübel został w 2015 roku. Wcześniej był zawodnikiem Paderborn. W pierwszym sezonie przy Veltins-Arena dane nawet było mu zadebiutować. W ostatniej kolejce Bundesligi rozegrał minutę w starciu z Hoffenheim.

Na kolejną szansę czekał dwa lata. W serii gier kończącej sezon 2017/2018 Nübel zagrał 45 minut w meczu z Eintrachtem Frankfurt. Cierpliwość się opłaciła. Kampanię 2018/2019 Alexander rozpoczął na ławce, lecz przed ósmą kolejką kontuzji doznał etatowy numer 1 Schalke, czyli Ralph Fahrmann. Nübel wskoczył do bramki i bronił przez trzy kolejki. Następnie między słupki powrócił starszy zawodnik i młody bramkarz znowu musiał czekać na kolejną szansę.

Ta nadeszła wraz z początkiem nowego roku. Nübel zajął miejsce w bramce i oddał je tylko na chwilę – w dwóch meczach był zawieszony za czerwoną kartkę. Kiedy jednak bronił, nie można było mieć do niego pretensji. Dyspozycja drużyny Domenico Tedesco pozostawiała wiele do życzenia, natomiast młody golkiper był zawodnikiem, który miał sobie najmniej do zarzucenia. Nawet gdy w oczy Schalke zajrzało widmo spadku.

Nübel imponował bardzo dobrą grą nogami, opanowaniem i charyzmą. Nie sposób nie zauważyć, że podobne cechy charakteryzują Manuela Neuera. Zatem nie bez powodu 22-latka określa się mianem następcy legendarnego już bramkarza.

Rok kontraktu

Kluby, które wiążą swoją przyszłość z młodymi zawodnikami, zazwyczaj podpisują z nimi długie umowy. Wynika to z chęci budowania wokół nich siły drużyny lub sprzedania ich za duże pieniądze. W kwestii Nübela Schalke znalazło się w trudnej sytuacji. Młody bramkarz ma rok do zakończenia obecnego kontraktu, a zainteresowanie nim wzrasta. „Die Knappen” będzie z pewnością zależało, aby przedłużyć umowę z zawodnikiem. Niezależnie od tego, czy pozostanie on w Schalke, czy nie.

Zespół z Veltins-Arena w swojej najnowszej historii miał już przypadki, gdy wychowankowie opuszczali klub za darmo wraz z końcem umowy. Władzom klubu z Westfalii będzie zależało, by nie popełnić podobnego błędu jak w przypadku choćby Leona Goretzki czy Maksa Meyera.

Odejście Nübela jest nieuniknione. Czas pokaże, czy dojdzie do niego w tym czy innym okienku i czy Schalke otrzyma za niego jakieś pieniądze. Na razie w Gelsenkirchen podjęto kroki mające na celu zachowanie młodego Niemca w zespole.

22-latek kapitanem? Takie historie w futbolu się już zdarzały, jednak nie jest to zbyt częsta sytuacja. Od nowego sezonu Nübel będzie kapitanem Schalke. Zaufanie, jakim go obdarzono, ma przekonać młodego golkipera do przedłużenia umowy z obecnym klubem. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że „Niebiesko-biali” złożyli oficjalną propozycję nowego kontraktu Nübelowi. Nie pozostaje nic innego, jak czekać na decyzję kapitana.

Być jak Neuer

Wielu młodych golkiperów w Niemczech inspiruje się utytułowanym 33-latkiem. Pomimo że niemiecka szkoła bramkarska jest naprawdę znakomita, to niewielu jest w stanie zbliżyć się do poziomu, jaki za czasów swojej świetności osiągnął Manuel Neuer. Zdaniem wielu Alexander Nübel wydaje się idealnym następcą legendy zarówno w reprezentacji, jak i w Bayernie. Dawno w Niemczech nie było bramkarza tak zbliżonego stylem gry do Neuera.

Na razie Nübel pozostaje piłkarzem Schalke, którego jest kapitanem. Wkrótce powinniśmy dowiedzieć się więcej na temat jego przyszłości i ewentualnych przenosin do Bayernu. Niemniej jednak to piłkarz, którego rozwój warto śledzić.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze