Media za granicą doceniają Polaków. Kapustka okrzyknięty perełką

Przegląd zagranicznej prasy po meczu Polska – Irlandia Północna

13 czerwca 2016 Media za granicą doceniają Polaków. Kapustka okrzyknięty perełką
Marcin Kuźnia/igol.pl

Świetne wrażenie na korespondentach z boisk Euro 2016 wywarł Bartosz Kapustka. Niemiecka prasa skrytykowała występ Roberta Lewandowskiego i przyznała mu najsłabszą ocenę z polskich piłkarzy. Irlandczycy są zadowoleni ze swojej gry do momentu utraty bramki.

Prasa niemiecka

Kicker”: Irlandczycy mieli tylko jeden pomysł na to spotkanie: nie stracić bramki. Wszystkie ich założenia runęły w 51. minucie, kiedy bramkę na 1:0 strzelił Arkadiusz Milik – pisze jeden z najpopularniejszych tytułów piłkarskich zza naszej zachodniej granicy. W ogniu krytyki postawiony został Robert Lewandowski: Dziewięć kontaktów z piłką w czasie pierwszej połowy obrazuje to, jak bardzo był niewidoczny. Zdecydowanie lepiej z resztą zespołu rozumiał się Milik. Za najlepszego zawodnika meczu „Kicker” uznał Jakuba Błaszczykowskiego, natomiast najsłabszą ocenę przyznano Lewandowskiemu.

„Bild”: Bardziej tabloidowy tytuł zwraca uwagę na zachowanie kibiców reprezentacji Polski i Irlandii Północnej. Nie musimy się bać – czytamy. Poza tym redaktor „Bilda” zastanawia się, dlaczego selekcjoner nie zdecydował się posłać na plac Willa Grigga.

Prasa angielska

„The Guardian”: Jedna z najpopularniejszych gazet na świecie nie pominęła imponującego występu Bartosza Kapustki: Tam, gdzie O’Neill wystawił piłkarzy na co dzień grających na trzecim poziomie rozgrywkowym w Anglii, Adam Nawałka posłał do gry 19-letniego Kapustkę będącego piłkarzem Cracovii. Skrzydłowy zastąpił kontuzjowanego Kamila Grosickiego i nie przestraszył się wagi spotkania. Kapustka błyszczał obok wybitnego Krychowiaka, dzięki czemu Polakom udało się kompletnie zdominować środek pola.

Spotkanie było przepełnione pasją. Drużyny grały dynamicznie, a sam mecz przypominał starcie ofensywy i defensywy – pisze Andy Hunter, zwracając uwagę, że Irlandczykom z Północy doskonale wychodziło blokowanie ataków podopiecznych Adama Nawałki, o czym świadczy fakt, że pierwszy groźny strzał padł dopiero w 29. minucie gry.

Goal.com: Ten znany serwis piłkarski poświęcił Kapustce cały artykuł, okraszając go wymowną grafiką.

Kapustka w meczu z Irlandią Północną wyglądał jak przyszła gwiazda. Grał spokojnie i był bliski strzelenia pięknego gola w pierwszej połowie. Wydaje się jednym z tych piłkarzy, którzy posiadają umiejętność bycia w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie – pisze Chris Wheatley. Co ciekawe, w artykule nie zapomniano o incydencie w nocnym klubie, w który zawodnik zamieszany był zeszłej jesieni.

Prasa irlandzka

„Belfast Telegraph”: Podopieczni O’Neilla byli uparci i bardzo dobrze zorganizowani, ale to nie wystarczyło do zwycięstwa w spotkaniu z Polską.

„The Irish News”: Świetnie wypracowany gol Arkadiusza Milika z 51. minuty meczu wystarczył Polsce do zwycięstwa. Z biegiem czasu Irlandczycy zmuszeni byli do odważniejszych ataków, ale było to bardzo trudne ze względu na świetnie dysponowaną linię pomocy polskiego zespołu – piszą Irlandczycy po meczu z Polską.

Prasa francuska

„L’Equipe”: Jedna z najbardziej znanych gazet sportowych na świecie zwraca uwagę na świetny występ Kapustki, nazywając go „perełką”. „L’Equipe” podkreśla, że Polsce udało się wygrać mecz na mistrzostwach Europy dopiero za siódmym podejściem, a Robert Lewandowski nie wyróżniał się na boisku.

„France Football”: Graczem meczu według FF został Arkadiusz Milik, który dostał siódemkę. Notę niżej otrzymali Błaszczykowski, Szczęsny, Kapustka i Krychowiak. Najsłabiej zdaniem dziennikarzy zaprezentował się Michał Pazdan, przy którego nazwisku postawiono czwórkę.