Zwycięska Ukraina

26 marca 2013 Zwycięska Ukraina

Ukraina zasłużenie wygrała u siebie z Mołdawią 2:1 po bramkach Jarmolenki i Chaczeridiego. Gospodarze przeważali przez całe spotkanie. Gościom honor uratował pięknym golem Suvorov.

Przed meczem z Mołdawią Ukraina miała pięć punktów i jeżeli chciała wyjechać na mundial w Brazylii, musiała dzisiaj wygrać. Oczywiście faworytami byli gospodarze, jednak nie należało przekreślać szans gości, którzy już raz zdołali zatrzymać naszych wschodnich sąsiadów. Morale Ukraińców poszło w górę po wygraniu z Polską 3:1. Mołdawia zasłużenie przegrała z Czarnogórą 0:1.

Andrij Jarmolenko strzelił ważną bramkę dla Ukrainy
Andrij Jarmolenko strzelił ważną bramkę dla Ukrainy (fot. sport.ru)

Od początku do ataków rzucili się faworyci. Mołdawscy obrońcy dobrze się jednak bronili i rozbijali każdą próbę ofensywy. Ukraińcy przeważali, stwarzali sobie sytuacje. W 12. minucie najlepszą miał uderzający zza pola karnego Jewhen Selezniow, lecz bramkarz zdołał wybić piłkę na rzut rożny. Kontry gości były nieliczne i szybko opanowane. Gospodarze nie grzeszyli skutecznością. W 34. minucie po składnej akcji futbolówkę uderzył Jarmolenko, ale nie trafił w światło bramki. Pod koniec pierwszej części Ukraina powinna wyjść na prowadzenie. Pięknym strzałem z rzutu wolnego popisał się Husiew, jednak bramkarz gości Namasco miał dzisiaj fenomenalny dzień.

Pierwsza połowa nie zaskoczyła. Gospodarze atakowali, a goście się bronili. Ukraińcy oddali 11 strzałów w tym cztery w światło bramki, przy jednym niecelnym uderzeniu Mołdawii. Jeszcze ciekawiej wyglądała liczba rzutów rożnych, siedem do zera dla gospodarzy. Nasi wschodni sąsiedzi w odróżnieniu od meczu z Polską dzisiaj byli wyjątkowo nieskuteczni.

Na początku drugiej części spotkania Ukraińcy jeszcze bardziej naciskali. W ciągu kilku minut mieli trzy rzuty rożne. W 61. minucie się odblokowali. Jarmolenko wbiegł w pole karne i dostał piłkę strąconą głową przez Zozulję. W tej sytuacji nie mógł nie trafić. Mołdawianie się otworzyli, ale nie potrafili sforsować obrony gospodarzy. Dzięki temu mecz stał się bardziej otwarty. W 70. minucie Ukraina podwyższyła prowadzenie. Dośrodkowanie z rzutu rożnego wykorzystał Chaczeridi. Otwarta gra Mołdawian przyniosła skutek na dziesięć minut przed końcem spotkania. Pięknym, technicznym strzałem zza pola karnego Suvorov nie dał szans Pjatowowi.

Ostatnie minuty toczyły się przede wszystkim pod polem karnym przyjezdnych. Mecz zakończył się zasłużonym zwycięstwem gospodarzy, którzy dzięki temu zachowują jakiekolwiek szanse do awansu na brazylijski mundial. Ukraińcy mogli, a nawet powinni wygrać wyżej, jednak pokazali nieskuteczną grę. Po zwycięstwie mają osiem punktów i dwa spotkania z San Marino przed sobą. Mołdawia pokazała, że potrafi grać w piłkę. Na uznanie zasługiwał honorowy gol Suvorova. Goście zostają z czterema oczkami na przedostatnim miejscu w tabeli, wyprzedzając jedynie San Marino.