Wygrać jak 49 lat temu

14 października 2014 Wygrać jak 49 lat temu

Z reprezentacją Szkocji nasi kadrowicze mierzyli się ciałkiem niedawno. Kilka miesięcy temu przegraliśmy w Warszawie 0:1. Jednak bilans wszystkich naszych pojedynków ze Szkotami jest na naszą korzyść.

Osiem meczów, trzy zwycięstwa, trzy remisy i dwie porażki – to bilans spotkań pomiędzy Polską a Szkocją. Mamy nadzieję, że dziś wieczorem wygranych na swoim koncie będziemy mieli cztery.

Oczywiście, wszyscy mamy wciąż żywo w pamięci pojedynek z 5 marca, kiedy po słabej grze przegraliśmy ze Szkocją na Stadionie Narodowym 0:1. Jedyną bramkę w tamtym spotkaniu zdobył w 77. minucie Scott Brown. Miejmy nadzieję, że ta historia się nie powtórzy, bo wtedy faktycznie zwycięstwo odniesione w sobotni wieczór nad Niemcami nic by nie znaczyło.

Ze Szkocją nie graliśmy bardzo długo, poza wspomnianym powyżej pojedynkiem ostatni raz oba zespoły stanęły naprzeciwko siebie w 2001 roku i wówczas również zagraliśmy ze sobą towarzysko. W Bydgoszczy padł bramowy remis.

Tylko dwa mecze z ośmiu były spotkaniami o punkty. I było to bardzo dawno, ponieważ ostatni raz o stawkę obie drużyny rywalizowały ze sobą w eliminacjach mistrzostw świata 1966, które odbyły się w Anglii. 25 maja 1965 roku zremisowaliśmy w Chorzowie 1:1, a gola dla nas strzelił wówczas Roman Lentner.

Pięć miesięcy później w Glasgow udało nam się wygrać 2:1. Co ciekawe, tamten mecz odbył się 13 października, czyli 49 lat temu z jednym dniem. Tamto spotkanie było niezwykle emocjonujące. Szkoci wyszli na prowadzenie już w 13. minucie i taki wynik utrzymywał się prawie przez cały mecz. Dopiero w 85. minucie za sprawą Ernesta Pohla zdołaliśmy wyrównać, a minutę później Jerzy Sadek zdobył zwycięską bramkę. Jak wszyscy dobrze pamiętamy, na mundial do Anglii nie pojechaliśmy. Pomimo korzystnego bilansu ze Szkocją zajęliśmy w grupie eliminacyjnej trzecie miejsce.