Gdzie są piłkarze z ostatnich Wielkich Derbów Śląska w ekstraklasie?


Czym obecnie zajmują się Łukasz Madej, Maciej Korzym czy Marek Zieńczuk? Wspominamy ostatnie Wielkie Derby Śląska w ekstraklasie

15 września 2023 Gdzie są piłkarze z ostatnich Wielkich Derbów Śląska w ekstraklasie?

2763 dni. Tyle musieliśmy czekać, by Wielkie Derby Śląska ponownie zagościły na boiska ekstraklasy. Ostatni mecz pomiędzy Górnikiem Zabrze a Ruchem Chorzów w najwyższej klasie rozgrywkowej został rozegrany zimą 2016 roku. Zastanawiamy się, gdzie obecnie są piłkarze, którzy wystąpili w tym spotkaniu.


Udostępnij na Udostępnij na

21 lutego 2016 roku, niedziela, stadion im. Ernesta Pohla w Zabrzu przy ulicy Roosevelta 81, 23. kolejka ekstraklasy, Wielkie Derby Śląska. Jak się później okazuje, ostatnie na dość długi czas.

Na boisku od początku przeważają goście, którzy w doliczonym czasie pierwszej połowy wychodzą na prowadzenie. Autorem bramki jest Paweł Oleksy. Po przerwie Górnik nie poprawia swojej gry i dostaje drugi cios, tym razem od Kamila Mazka. Ruch pewnie wygrywa to spotkanie, a zabrzanie obierają kurs na 1. ligę.

Gdzie obecnie znajdują się piłkarze z tego meczu? Sprawdźmy.

Górnik Zabrze

Bramkarz

Radosław Janukiewicz – może niewielu pamięta, ale bramkarz Górnika Zabrze z tego meczu został raz powołany do reprezentacji Polski na mecz towarzyski z Niemcami w 2014 roku. W klubie z Roosevelta występował tylko przez jeden sezon. Później zaliczył krótką przygodę za granicą w norweskim Stromsgodset. Od roku 39-latek jest zarejestrowany w Redze Trzebiatów. Próbuje swoich sił również w futsalu w lokalnym zespole ze Szczecina.

Obrońcy

Mariusz Magiera – legenda zabrzańskiej piłki. Sezon 2015/2016 był jego ostatnim w Górniku. Następnie przywdziewał barwy Podbeskidzia Bielsko-Biała oraz GKS-u Bełchatów. Od dwóch lat występuje w szeregach trzecioligowego LKS-u Goczałkowice-Zdrój. W trwającej kampanii zagrał siedem spotkań, w których zaliczył dwie asysty.

Adam Danch – kapitan Górnika w Wielkich Derbach Śląska. Zimą 2017 roku odszedł do Arki Gdynia, gdzie występował blisko pięć lat. Podobnie jak Magiera dwa lata temu został graczem LKS-u Goczałkowice-Zdrój, gdzie gra do dziś. Ma w końcu dopiero 35 lat.

Ołeksandr Szeweluchin – trafiając na Roosevelta w 2012, na dobre rozgościł się w Polsce. Jest tu do dziś. Ale już nigdy nie zdołał wskoczyć na ten najwyższy poziom. Aktualnie jest piłkarzem Silesii Lubomia (Klasa A). Od kilku lat stawia też pierwsze kroki w trenerskim fachu. Był asystentem w GKS-ie Jastrzębie i przez krótki okres prowadził ROW Rybnik.

Paweł Widanow – przeciętny piłkarz jak na polskie warunki, w Górniku furory nie zrobił. Po sezonie w Zabrzu grał w Bułgarii i na Litwie. W 2020 roku zakończył karierę sportową.

Paweł Golański – człowiek, który zatrzymał Ronaldo, w Wielkich Derbach Śląska wszedł na boisko w drugiej połowie. Barwy Górnika reprezentował pod koniec swojej kariery. Buty na kołku zawiesił natomiast latem 2017 roku. Przez pewien czas pracował jako agent piłkarski, bywał też ekspertem telewizyjnym. Obecnie jest dyrektorem sportowym w Koronie Kielce.

Pomocnicy

Radosław Sobolewski – chyba najciekawszy piłkarz w tym zestawieniu. Górnik Zabrze był jego ostatnim klubem. Po bardzo udanej karierze piłkarskiej został trenerem, całkiem solidnym jak na polskie warunki. Aktualnie prowadzi pierwszoligową Wisłę Kraków.

Aleksander Kwiek – piłkarski obieżyświat, jeśli chodzi o polskie boiska. W sezonie 2021/2022, podobnie jak Szeweluchin, był zawodnikiem Silesii Lubomia. Obecnie działa na rynku menadżerskim, uczestniczył w transferze Patryka Szwedzika z GKS-u Katowice do Śląska Wrocław.

Roman Gergel – przy Roosevelta był przez dwa lata. Potem trafił do Bruk-Betu Termaliki, gdzie został swego rodzaju legendą, spędził tam siedem lat. 35-latek obecnie pozostaje bez klubu.

Łukasz Madej – sezon zakończony spadkiem był jego ostatnim w drużynie Górnika. Na dwa lata przeniósł się jeszcze do Śląska Wrocław, po czym zakończył karierę. Zajął się gastronomią. A obecnie jego wypowiedzi o ŁKS-ie czasami możemy przeczytać w „Łódzkim Sporcie”.

Sebastian Steblecki – wtedy młody, dziś już doświadczony pomocnik. Dobrze zaznajomiony z ekstraklasą i 1. ligą. Od dwóch sezonów występuje w barwach Chrobrego Głogów. Kariera może troszkę niespełniona.

Michał Janota – w ostatnich derbach wszedł na kwadrans przed końcem. Po przygodzie w Zabrzu całkiem udanie dalej próbował swoich sił na polskich boiskach, po czym zaliczył nawet krótką przygodę zagraniczną – w Al-Fateh (Arabia Saudyjska) i Central Coast Mariners (Australia). Kilka lat temu wrócił do kraju i gra w Podbeskidziu.

Napastnicy

Jose Kante – Gwinejczyk w Górniku Zabrze stawiał pierwsze kroki na polskich boiskach. Potem spędził dwa sezony w Wiśle Płock i trzy w Legii. W 2021 wyjechał z Polski do Kazachstanu. A od tego roku jest piłkarzem dobrze znanej Urawy, którą z sukcesami prowadzi Maciej Skorża. Warto zaznaczyć, że Kante w każdym klubie robił przyzwoite liczby (sześć goli w obecnej kampanii).

Maciej Korzym – tego pana nikomu przedstawiać nie trzeba. Ikona ekstraklasowych boisk. Po pięciu latach spędzonych jako piłkarz Sandecji Nowy Sącz został mianowany dyrektorem sportowym tego klubu. Jeszcze niedawno grał też w czwartoligowej Barciczance Barcice.

Trener

Leszek Ojrzyński – trener na naszych boiskach znany doskonale. Prowadził między innymi Górnik, Zagłębie Sosnowiec, Arkę, Podbeskidzie czy niedawno Koronę Kielce (po raz drugi). Od jesieni 2022 pozostaje bez pracy.

Ruch Chorzów

Bramkarz

Matus Putnocky – był to jego drugi sezon w Ruchu, z którego wypłynął na głębsze wody, do Lecha Poznań. Przy Bułgarskiej spędził trzy sezony i później tyle samo we Wrocławiu. W ubiegłej kampanii sporadycznie występował w Sandecji, a obecnie reprezentuje barwy słowackiego FC Kosice.

Obrońcy

Paweł Oleksy – strzelec bramki w Wielkich Derbach Śląska. W Polsce zwiedził aż dziesięć klubów (między innymi Zagłębie Lubin, Arka Gdynia, Podbeskidzie). Od sezonu 2021/2022 gra w Stali Rzeszów. W tej kampanii najczęściej jest poza składem.

Michał Koj – to jedyny zawodnik w tym zestawieniu, który występował zarówno w Ruchu Chorzów, jak i Górniku Zabrze. W pierwszym klubie spędził dwa lata (jest też jego wychowankiem), w drugim cztery. W ostatnim czasie obrońca beniaminka PKO Ekstraklasy, Puszczy Niepołomice.

Rafał Grodzicki – kapitan Ruchu. Do niedawna gracz Jutrzenki Giebułtów. W maju nawiązał współpracę z Wartą Poznań. Został jej menadżerem do spraw sportu. Zdarza mu się komentować mecze 2. ligi.

Martin Konczkowski – w Chorzowie rozpoczynał swoją przygodę z seniorskim futbolem. Po odejściu z Ruchu (2017 rok) miał okazję świętować mistrzostwo Polski w barwach Piasta Gliwice. Aktualnie gra w Śląsku Wrocław.

Pomocnicy

Łukasz Surma – absolutna legendy ekstraklasy i Ruchu Chorzów. Zawodnik z największą liczbą w występów w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej. Karierę zakończył w 2018 roku, po czym został trenerem. Miał okazję prowadzić między innymi Garbarnię czy Stal Stalowa Wola. Od sierpnia zasiada na ławce drugoligowej Sandecji Nowy Sącz.

Maciej Iwański – przy Cichej spędził tylko jeden sezon. Niedługo po nim zakończył piłkarską karierę. Został prezesem i trenerem Soły Oświęcim. Zajmuje się tam szkoleniem młodzieży.

Tomasz Podgórski – wychowanek gliwickiego Piasta, w którym spędził większość kariery. Słynął ze świetnie wykonywanych rzutów wolnych. W mediach możemy znaleźć informację, że jest zarejestrowany jako zawodnik rezerw mistrzów Polski z 2019 roku. Działa aktywnie w klubie z Okrzei.

Patryk Lipski – wówczas duży talent i piłkarz młodzieżowej reprezentacji Polski. Pewnego poziomu jednak nigdy nie przeskoczył i był tylko solidnym ligowcem w Ruchu, Lechii, Piaście czy niedawno Widzewie. W lipcu tego roku przeniósł się na Cypr. Gra tam w barwach Ethnikosu, między innymi z Dejanem Draziciem, który niegdyś także występował w polskiej lidze.

Kamil Mazek – wychowanek Legii. Strzelec drugiej bramki w Wielkich Derbach Śląska. Wydaje się, że z jego kariery też można było wycisnąć więcej. Podobnie jak Lipski grał wówczas w reprezentacji do lat 21. Po odejściu z Ruchu występował jeszcze w Zagłębiu Lubin, a następnie przeniósł się ligę niżej. Aktualnie gra w barwach Resovii Rzeszów.

Łukasz Hanzel – także solidny ligowiec, w Ruchu przez dwa sezony. Do niedawna grał w trzecioligowym LKS Goczałkowice-Zdrój. Od tego sezonu jest grającym trenerem w a-klasowym LKS Pogórze.

Marek Zieńczuk – legenda Wisły, Ruchu i Amiki. Świętował trzy mistrzostwa Polski. Sezon 2015/2016 był jego ostatnim w zawodowym futbolu. W 2022 został szkoleniowcem drużyny Akademii Lechii Gdańsk CLJ U-19. 

Napastnicy

Mariusz Stępiński – również piłkarski obieżyświat. Grał w lidze niemieckiej, francuskiej i włoskiej. Od 2022 roku jest na wypożyczeniu w cypryjskim Aris Limassol. Miał okazję grać przeciwko Rakowowi Częstochowa w trzeciej rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów.

Michał Efir – dwa sezony w Ruchu Chorzów były jego ostatnimi na tym szczeblu. Później próbował jeszcze swoich sił w Bytovii i niższych ligach. Od dwóch lat pozostaje bez klubu.

Trener

Waldemar Fornalik – sezon 2015/2016 był jego drugim w Ruchu po przygodzie z reprezentacją. Nigdy nie opuścił polskich boisk, w 2019 świętował mistrzostwo z Piastem Gliwice. Od roku prowadzi Zagłębie Lubin.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze