Nowa jakość w transmisji sportu. Viaplay wchodzi na polski rynek


Viaplay wystartowało. Cena, obsada komentatorska i promocja na start. O tym wszystkim dowiecie się z tego artykułu

3 sierpnia 2021 Nowa jakość w transmisji sportu. Viaplay wchodzi na polski rynek

Dziś (3 sierpnia) ruszyła nowa platforma Viaplay, na której będzie można oglądać różne rozgrywki piłkarskie, ale nie tylko. O godzinie 11:00 rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem m.in. prezesa zarządu NENT Group – Andersa Jensena, oraz dziennikarzy, ekspertów tworzących zespoł Viaplay i twórcy polskich produkcji fabularnych Viaplay Originals. Nie zabrakło konkretów.


Udostępnij na Udostępnij na

Od kiedy, na jakich zasadach, ile i w jakim składzie? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym artykule i przedstawiamy inne pomocne informacje na temat najnowszej platformy streamingowej.

Idzie nowe

W zeszłym roku dowiedzieliśmy się o wprowadzeniu nowej platformy Viaplay, która należy do firmy NENT Group. Do tej pory firma działała w obrębie państw nordyckich oraz na Litwie, Łotwie i w Estonii, gdzie zapewnia dostęp do seriali, bajek, filmów i co dla nas najważniejsze, sportów, w tym piłki nożnej. W tym roku serwis uruchomiono w Polsce i Stanach Zjednoczonych, w 2022 roku zostanie uruchomiony w Holandii, a do 2023 roku w kolejnych czterech państwach.

Oferta

 • Dostęp do pięciu kanałów telewizyjnych: Epic Drama, Viasat Explore, Viasat History, Viasat Nature oraz jednego rosyjskiego. Pozostałe cztery są dostępne oczywiście w języku polskim.
 • Seriale i różne gatunki filmów od komedii po dramaty. M.in. John Wick 2, Spider-Man 2 czy Uprowadzona 3. Wszystko dostępne z polską lub angielską ścieżką dźwiękową, z napisami lub bez.
 • Bajki dla dzieci: Smerfy 2, SpongeBob i inne.
 • Przechodzimy do najważniejszej części z punktu widzenia fanów sportu i piłki nożnej. Aktualnie w ofercie będą:
 1. Bundesliga, która rozpoczyna się 13 sierpnia meczem Bayernu Monachium z Borussią Moenchengladbach. Mecz ten oczywiście będzie do obejrzenia na platformie. Umowa pozwalająca na transmitowanie najwyższej klasy rozgrywkowej w Niemczech została podpisana do sezonu 2028/2029, czyli na najbliższe osiem lat;
 2. Liga Europy UEFA do 2024 roku;
 3. Liga Konferencji Europy również do 2024 roku;
 4. Copa America 2024;
 5. Eliminacje mistrzostw świata 2024 w strefie afrykańskiej;
 6. Mistrzostwa świata 2023 w piłce nożnej kobiet;
 7. Bundesliga w piłce ręcznej mężczyzn;
 8. US Open – golf;
 9. FIBA EuroLeague – koszykówka kobiet;
 10. Turnieje snookera;
 11. Dart,
 12. Pool – gra bilardowa.

W późniejszym czasie do oferty mają dołączyć Premier League od sezonu 2022/2023 oraz F1. Niewykluczone, a wręcz niemal pewne, że różnorodność dostępnych rozgrywek będzie z czasem coraz większa.

Kadra komentatorska i ekspercka

Szefem redakcji sportowej jest Paweł Wilkowicz. Na razie nie znamy całej obsady komentatorskiej i eksperckiej, ale do tej pory ujawniono takie nazwiska jak Radosław Gilewicz, Marcin Borzęcki, Rafał Wolski, Mateusz Borek, Mariusz Hawryszczuk, Tomasz Urban, Michał Zachodny, Piotr Domagała, Szymon Ratajczak czy Rafał Kędzior, który o dołączeniu poinformował za pośrednictwem Twittera.

Dziś na konferencji prasowej dowiedzieliśmy się o dołączeniu Łukasza Piszczka do grona ekspertów.

Media społecznościowe na tropie wpadek

Na stronie Viaplay widzimy, że maksymalne opóźnienie może wynosić do 90 sekund. I tu pojawiają się dwie rzeczy, które trzeba wytłumaczyć. Pierwsza to fakt, że przy ponad minucie opóźnienia na telefon zdążą już przyjść powiadomienia o golu, czerwonej kartce czy innym wydarzeniu. Po minucie informacja będzie też we wszystkich mediach społecznościowych, więc niektórzy nie będą mogli otworzyć telefonu, ponieważ mogą się dowiedzieć o czymś, czego jeszcze nie zdążyli zobaczyć. Tu pojawia się drugi punkt – warto zwrócić uwagę na słowo „do. Oznacza to, że nie będziemy mieli do czynienia z takimi sytuacjami na co dzień, a jedynie w skrajnych przypadkach, więc przy marginalnej części transmisji.

Kolejną rzeczą, na którą zwracają uwagę internauci, jest jakość, w jakiej będziemy mogli oglądać mecze transmitowane na żywo. Na ten moment będzie to 720p w przypadku streamów i 1080p w przypadku filmów czy seriali. Biorąc pod uwagę, że transmisje w Canal+ i Eleven Sports były w jakości 4k, może być to zawód dla miłośników sportu. Gdyby jednak spojrzeć na fakt, że wszystkie transmisje z wydarzeń sportowych na stronie TVP Sport Transmisje również są dostępne maksymalnie w 1080p, to nie takie straszne, jak to malują. Na wyżej wymienionej platformie wszystko bowiem wygląda przyzwoicie nawet na dużych ekranach.

Bundesliga i 2. Bundesliga w całości na Viaplay?

Nie obejrzymy wszystkich spotkań Bundesligi i 2. Bundesligi? Odpowiedź na to pytanie znana jest już teraz i brzmi – nie. Na pewno nie wydarzy się taka sytuacja, ponieważ rozgrywki drugiej klasy rozgrywkowej ruszyły w Niemczech prawie dwa tygodnie temu, a nowa platforma dopiero dzisiaj, więc siłą rzeczy poprzednich dwóch kolejek już nie nadrobimy.

W dodatku pojawiają się informacje, że w innych państwach pomimo trzech spotkań o jednej godzinie widzowie mogli obejrzeć tylko jedno. Nie po to kibice się cieszą, że nareszcie będą mogli oglądać swoje ulubione kluby, a później okazuje się, że wybrano inne mecze. Mamy nadzieję, że takich sytuacji będzie jak najmniej i wszyscy kibice będą mogli spokojnie oglądać interesujące ich pojedynki.

Viaplay

Cena i kluczowe informacje

Zacznijmy od najważniejszego, czyli ceny, a ta wynosi 34 zł. Za tę kwotę będziemy mogli korzystać ze wszystkich wyżej wymienionych rozrywek. Ważna jest też kwestia dzielenia abonamentu na kilka części, co doskonale znają użytkownicy Netflixa. Na platformie Viaplay z jednego abonamentu będzie mogło korzystać pięciu użytkowników, ale tylko dwóch z nich będzie mogło oglądać transmisje na żywo w jednym momencie.

Na początek swojej działalności w Polsce przygotowano specjalną promocję dla wszystkich zainteresowanych testowaniem Viaplay. Od 3 sierpnia do 2 września każdy może założyć konto i cieszyć się darmowym dostępem przez 30 dni. W tym czasie Bundesliga rozegra trzy kolejki, więc każdy będzie mógł się na własne oczy przekonać, jak jest z jakością czy coraz słynniejszym 90-sekundowym opóźnieniem.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze