USA – Panama w finale Gold Cup

26 lipca 2013 USA – Panama w finale Gold Cup

Rozgrywający 150. mecz w reprezentacji Landon Donovan zdobył dwie bramki i wypracował trzecią w półfinałowym spotkaniu Gold Cup USA – Honduras. Wynik 3:1 dał Amerykanom przepustkę do niedzielnego finału, w którym zmierzą się z Panamą.

Nie mieli problemów piłkarze USA z awansem do finału Gold Cup. Po ćwiercfinałowej demolce 5:1 z Salwadorem w Baltimore jankesi tym razem odprawili z kwitkiem Honduras 3:1.

Mecz na Cowboys Stadium w Dallas rozpoczął się dla USA idealnie. W 11. minucie Clarence Goodson zagrał piłkę do Landona Donovana, ten natychmiast odegrał do wychodzącego na czystą pozycję Eddiego Johnsona, a napastnik Seattle Sounders uderzył nad wychodzącym z bramki Donisem Escobarem. Był to 17. gol w reprezentacyjnej karierze czarnoskórego gracza USA.

Osman Chavez i jego Honduras nie awansowali do finału Gold Cup 2013.
Osman Chavez i jego Honduras nie awansowali do finału Gold Cup 2013. (fot. Grzegorz Rutkowski / iGol.pl)

W 27. minucie było już 2:0. Po szybko wyprowadzonej kontrze Alejandro Bedoya przepchnął się między obrońcami w polu karnym i zagrał górną piłkę w kierunku Donovana. Gracz Los Angeles Galaxy przyjął futbolówkę na pierś i uderzył prawą nogą w krótki róg.

Po zmianie stron Honduras, w którym opaskę kapitańską nosił na ramieniu Osman Chavez z Wisły Kraków, rzucił się do odrabiania strat. W 52. minucie ładną wrzutką z rzutu wolnego popisał się Marvin Chavez, a Nery Medina celną główką uzyskał kontaktowego gola. Radość graczy Luisa Fernando Suareza trwała jednak tylko kilkadziesiąt sekund, bo jankesi wyprowadzili kolejny zabójczo skuteczny kontratak. Znowu na prawej flance urwał się Bedoya, który zagrał wzdłuż bramki tak dokładnie, że Donovan nie mógł spudłować. Był to już 56. gol w kadrze Donovana, który lepszego jubileuszu z okazji 150. meczu wymarzyć sobie nie mógł.

Amerykanie, którzy śrubują swój rekord wygranych meczów z rzędu (10), o swój piąty triumf w Gold Cup zagrają z Panamą, która dzięki zwycięstwu nad Meksykiem 2:1 wystąpi w finale po raz pierwszy. Początek niedzielnego meczu na Soldier Field w Chicago zaplanowany jest na 15:00.