Umiesz liczyć? Licz na siebie – analiza szans Polski na awans do Euro


Jeden – taka liczba punktów może wystarczyć polskim piłkarzom, by mogli cieszyć się z awansu na Euro 2016. Jednak by taki scenariusz się ziścił, spotkanie Irlandczyków z Niemcami musi zakończyć się pomyślnym wynikiem dla Polaków.


Udostępnij na Udostępnij na

Pomimo dwóch remisów z rywalami do bezpośredniego awansu na Euro (z Irlandią i Szkocją) i ostatniej porażce z Niemcami sytuacja Polaków w grupie jest więcej niż dobra. Dwie kolejki przed końcem eliminacji zajmujemy drugie (gwarantujące bezpośredni awans) miejsce w grupie. Aktualna sytuacja w „polskiej” grupie D wygląda następująco:

M Pkt. Br. Z R P
1 Niemcy 8 19 22:7 6 1 1
2 Polska 8 17 29:7 5 2 1
3 Irlandia 8 15 17:5 4 3 1
4 Szkocja 8 11 14:10 3 2 3
5 Gruzja 8 6 5:14 2 0 6
6 Gibraltar 8 0 2:46 0 0 8

Drużyny Gruzji i Gibraltaru nie mają już najmniejszych szans na awans. Najgroźniejszym rywalem dla polskich piłkarzy pozostają Irlandczycy, których w tej chwili wyprzedzamy o dwa punkty. Najważniejsze, że sprawa awansu jest w stu procentach zależna od Lewandowskiego i spółki – wygrają dwa ostatnie mecze – jadą na Euro. Ale by w przyszłym roku być obecnym we Francji, powinny też wystarczyć cztery, trzy albo nawet jeden punkt. Kluczowy będzie niedzielny mecz z piłkarzami z Zielonej Wyspy. Jeżeli wygramy, awans mamy pewny. Ale równie dobrze może się okazać, że będzie to mecz  jedynie o pietruszkę, ponieważ udział w Euro możemy zapewnić sobie już we czwartek, wygrywając ze Szkocją. Warunek: Irlandczycy nie mogą pokonać Niemców.

Wariantów, które mogą zapewnić awans polskim piłkarzom na Euro we Francji, jest całe mnóstwo. By nieco uprościć analizę możliwych scenariuszy, założyliśmy, że Niemcy wygrają swój ostatni mecz z Gruzją, a Szkoci z Gibraltarem.

Polska awansuje na Euro, jeżeli:

  • wygra mecz ze Szkocją i Irlandią
  • wygra mecz ze Szkocją, a Irlandczycy przegrają bądź zremisują z Niemcami
  • wygra mecz ze Szkocją i przynajmniej zremisuje z Irlandią, jeżeli Irlandczycy wygrają z Niemcami
  • zremisuje ze Szkocją i Irlandią, jeżeli Irlandczycy zremisują z Niemcami
  • zremisuje ze Szkocją, a mecz z Irlandią zakończy się wynikiem 0:0, jeżeli Irlandczycy wygrają z  Niemcami (przy remisie Polski z Irlandią 1:1 będzie decydował bilans bramek, remis 2:2 i wyższy daje drugie miejsce piłkarzom z Zielonej Wyspy)
  • zremisuje ze Szkocją i Irlandią, jeżeli Irlandczycy przegrają z Niemcami
  • przegra ze Szkocją i wygra z Irlandią, jeżeli Irlandczycy wygrają z Niemcami
  • przegra ze Szkocją i zremisuje bądź wygra z Irlandią, jeżeli Irlandczycy zremisują z Niemcami
  • przegra ze Szkocją i przynajmniej zremisuje Irlandią, jeżeli Irlandczycy przegrają z Niemcami

Do mistrzostw Europy bezpośrednio awansuje również jedna drużyna z trzeciego miejsca z najlepszym dorobkiem. Taki scenariusz jest wciąż możliwy w przypadku reprezentacji Polski. Jednak jest on zależny od wyników spotkań w innych grupach, a liczba możliwych pomyślnych dla Polaków (tych niepomyślnych również) kombinacji jest tak duża, że nie ma potrzeby, by sobie nimi zawracać głowę.

Sami widzicie, że sytuacja wciąż nie jest klarowna i trudno przewidzieć, który z wymienionych wyżej wariantów wydarzy się w rzeczywistości. Można zatem założyć, że polscy piłkarze nie będą chcieli bawić się w wyższą matematykę i odpuszczą sobie rachunki, a awansować do Euro zamierzają w najprostszy z możliwych sposobów – wygrywając oba spotkania.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze