Transfery w 3. lidze: powrót Kucharczyka hitem miesiąca, cz. 3


Trzecioligowcy dokonali finalnych wzmocnień przed startem rundy wiosennej

1 marca 2024 Transfery w 3. lidze: powrót Kucharczyka hitem miesiąca, cz. 3
Zbigniew Harazim/ zbyszkofoto.pl

W pierwszy weekend marca do ligowych zmagań powrócą wszystkie grupy czwartego szczebla rozgrywkowego. Drużyny w całej Polsce przygotowywały się w kraju i za granicą do wiosennych zmagań o ligowe punkty. W walce o awanse i utrzymania pomogą im nowi zawodnicy, którzy dołączyli w przerwie zimowej do klubów. Transfery w 3. lidze potrafią zaskoczyć!


Udostępnij na Udostępnij na

Po trzech miesiącach bez ligowych zmagań kibice na czwartym szczeblu rozgrywek są złaknieni występów swoich ulubionych drużyn. Okres oczekiwania na walkę o punkty umilały im sparingi oraz ruchy transferowe 72 klubów 3. ligi. O tym, co wydarzyło się na piłkarskim rynku, informowaliśmy tutaj:

oraz tutaj:

Powrót Rafała Figiela do Zielonej Góry, negocjacje pomiędzy Elaną a Zawiszą czy problemy Podhala Nowy Targ – to wszystko podsumowaliśmy już na iGolu. W lutym wydarzyło się równie wiele, zatem czas ruszyć w podróż po Polsce!

Transfery w 3. lidze – grupa pierwsza

Z jednej strony – najspokojniejsza transferowa grupa w minionymi miesiącu. Jednak z drugiej to właśnie do wicelidera grupy pierwszej powrócił Michał Kucharczyk, jeden z najbardziej utytułowanych polskich piłkarzy ostatnich lat. Pięciokrotny mistrz kraju w ostatnim czasie występował w uzbeckim Paxtakor Taszkent. 32-latek to jedna z legend nowożytnej Legii Warszawa, dla której rozegrał blisko 350 spotkań i brał udział przy 130 bramkach. W swoim piłkarskim CV ma również grę dla Pogoni Szczecin oraz rosyjskiego Uralu Jekaterynburg (oczywiście przed wybuchem wojny). Teraz powraca na Łazienkowską 3, by wspomóc rezerwy „Wojskowych” w awansie na szczebel centralny.

Ciekawych ruchów dokonano w Unii Skierniewice. Do drużyny prowadzonej przez Kamila Sochę dołączyli Aghvan Papikjan, mający za sobą osiem występów w PKO BP Ekstraklasie w barwach ŁKS-u Łódź. Ostatnio występował w drugoligowej Olimpii Grudziądz. Natomiast z Fortuna 1. Ligi do województwa łódzkiego zawitał napastnik Vadym Yavorskyi. 29-latek nie był ważną postacią w układance Marka Zuba i zimą rozwiązał kontrakt ze Stalą Rzeszów. W Warcie Sieradz nie zobaczymy za to Seweryna Michalskiego – wychowanka GKS-u Bełchatów i kapitana sieradzan jesienią – który postanowił zakończyć piłkarską karierę w wieku 29 lat.

Natomiast w formacji defensywnej Mławianki Mława zobaczymy 30-letniego ukraińskiego stopera Yevhena Smirnova. Występujący ostatnio w litewskiej ekstraklasie obrońca (grający także na pozycji defensywnego pomocnika) w przeszłości grał w Mołdawii, Rumunii i na Ukrainie. W swoim CV ma występy w eliminacjach do Ligi Europy oraz Ligi Konferencji w barwach FK Sfîntul Gheorghe Suruceni.

Transfery w 3. lidze – grupa druga

Większy ruch panował w gabinetach włodarzy klubów z grupy drugiej. Lider ze Skolwina dopiero na finiszu przygotowań zakontraktował Szymona Nowickiego z Raduni Stężyca, a wcześniej szlifował formę na obozie w Turcji. Rywale za to nie próżnowali. Elanę Toruń wzmocnili między innymi urodzeni w 2006 roku wahadłowy Błażej Guszczak (Wiara Lecha Poznań) oraz bramkarz Aleks Pelczarski (Unia Solec Kujawski). Do drużyny dołączył również 29-letni Kamil Kuropatwiński, który w przeszłości grał dla Unii Janikowo czy Włocłavii Włocławek.

Bezpośredniego rywala torunian w pierwszym wiosennym meczu – Zawiszę Bydgoszcz – wzmocnił za to Mateusz Młynarczyk. 24-latek gra na pozycji środkowego pomocnika. Minioną rundę może uznać za straconą. Nie zagrał ani razu w drugoligowej Polonii Bytom. Największym hitem transferowym w grupie północy kraju oraz Wielkopolski jest jednak podpisanie kontraktu przez Unię Swarzędz z Tymoteuszem Klupsiem. 23-latek uchodził swego czasu za spory talent, kiedy w latach 2018-2022 był pomocnikiem Lecha Poznań. Ostatnie lata spędził jednak w Zagłębiu Sosnowiec, dla którego zagrał w 28 meczach i zdobył jedną bramkę.

Porządki w Pogoni, pożegnania w Noteci

Do zmian doszło również w rezerwach Pogoni Szczecin. Do pierwszej drużyny „Portowców” przesunięto Antoniego Klukowskiego i Kacpra Gołębiowskiego. Huberta Turskiego wypożyczono do Arki Gdynia, a Maciej Kowal i Marcin Szeibe poszukują klubów. Z zespołem trenował Dominik Sasiak, którego jesienią grał dla Concordii Elbląg, lecz doznał kontuzji eliminującej go z gry do kwietnia. Kosmetycznych zmian dokonano także w Noteci Czarnków. Z klubu odeszli Dominik Kluk i Piotr Przygocki, którzy pomogli w awansie do 4. oraz 3. ligi. Do Czarnkowa powrócił po półrocznym pobycie w GKS-ie Jastrzębie lewy obrońca Adrian Tymiński. Z lidera przeniósł się  środkowy pomocnik Jakub Białczyk, a z rezerw mistrza Polski bramkarz Hubert Muszyński.

Natomiast we Flocie Świnoujście oglądać będziemy urodzonego na Kubie obrońcę Samuela Mahlamäkiego. 27-latek posiada również obywatelstwo fińskie i to z klubami z tego kraju był związany przez większość kariery. Zaliczył również krótki epizod w Szwecji. Na zejście o szczebel niżej w piłkarskiej drabince zdecydowali się Eryk Mirus, Mateusz Sopoćko oraz Kacper Janiak. Pierwszy został wypożyczony z Polonii Bytom, dla której jesienią zagrał w 14 ligowych spotkaniach. Sopoćko – który debiutował w wieku 19 lat w ekstraklasie – nie sprawdził się w Olimpii Grudziądz, w której zimą przeszło szatniowe tornado. Natomiast Janiak wraca do 3. ligi z KKS-u Kalisz. Całą wspomnianą trójkę będziemy oglądać w trykotach Sokoła Kleczew.

Transfery w 3. lidze – grupa trzecia

Rekord Bielsko-Biała postanowił dokonać zmiany w bramce. Kontrakt z klubem podpisał Paweł Florek, 28-latek związany ostatnio z Polonią Łaziska Górne. Do MKS Kluczbork dołączył za to nowy napastnik, Dawid Wojtyra. 25-latek jesienią reprezentował barwy Skry Częstochowa, dla której strzelił dwie bramki. W barwach Karkonoszy Jelenia Góra zobaczymy 25-letniego Macieja Pałaszewskiego. To kolejny zawodnik, który pożegnał się z Olimpią Grudziądz. Dla pomocnika, który ma na swoim koncie 36 występów w polskiej ekstraklasie, a także 15 w jej greckim odpowiedniku, licznik w najwyższych klasach rozgrywkowych zatrzymał się chyba już na stałe. Natomiast nowym piłkarzem Lechii Zielona Góra został Sebastian Górski, który wcześniej rozwiązał umowę z Chrobrym Głogów.

Do zmiany polityki transferowej doszło w Ślęzy Wrocław. Klub opuścili najstarsi zawodnicy wrocławskiego zespołu, a włodarze poinformowali, że będą stawiać jeszcze odważniej na młodzież. Tym samym wiosną nie zobaczymy w jej szeregach Adama Samca (rocznik ’82), Pawła Sasina (rocznik ’83), Pawła Wojciechowskiego (rocznik ’90) oraz Brazylijczyka Limę (rocznik ’94).

LKS Goczałkowice-Zdrój wypożyczył z Polonii Bytom Łukasza Zejdlera, ze Stilonu Gorzów Wielkopolski do rezerw Śląska przeniósł się młody pomocnik Michał Milewski. W Polsce ponownie zobaczymy Aboubacara Sidiki Conde, 23-letniego Gwinejczyka wychowanego w Polsce. Były gracz Miedzi Legnica czy Stali Stalowa Wola po przygodzie w norweskich niższych ligach związał się kontraktem z Unią Turza Śląska. Warta Gorzów Wielkopolski postanowiła sięgnąć po piłkarza z Mołdawii. Igor Chiperi to 24-letni obrońca, który w przeszłości grał dla młodzieżowych reprezentacji Mołdawii.

To niejedyny nowy zagraniczny piłkarz w 3. lidze. LZS Starowice Dolne w walce o utrzymanie w lidze wesprze Daniils Skopenko. 24-letni łotewski skrzydłowy oprócz gry w ojczyźnie ma za sobą epizody w Estonii oraz Luksemburgu. Rezerwy Rakowa Częstochowa sięgnęły za to po kolejnego byłego gracza Skry, Adama Olejnika.

Transfery w 3. lidze – grupa czwarta

Na południu kraju również zaobserwowaliśmy kilka ciekawych ruchów transferowych. Na hitowe transfery Wieczystej Kraków Avia Świdnik odpowiedziała sprowadzeniem obrońcy Mateusza Machały z Zagłębia Sosnowiec. O wiele aktywniejsza była trzecia w tabeli Siarka Tarnobrzeg. Do klubu dołączyli między innymi 24-letni ukraiński bramkarz Andryi Artym, były pomocnik Cracovii Kacper Jodłowski, a także japoński napastnik Kōsei Iwao ze Stali Stalowa Wola.

Transferu prosto z Brazylii dokonano w Chełmie. Do klubu dołączył 22-letni obrońca Christian da Silva Santana, dla którego Chełmianka jest pierwszym klubem na Starym Kontynencie. W formacji środka pola zobaczymy Jakuba Peka, który jesienią w barwach KP Starogard zdobył trzy gole w 17 meczach.

Wiele działo się także w Małopolsce. Wiślanie Jaśkowice pozyskali dwóch byłych graczy odpowiednio Cracovii i Wisły Kraków: 23-letniego bocznego obrońcę Michała Stacherę oraz młodzieżowca, środkowego pomocnika Doriana Gądka. Garbarnia Kraków straciła na rzecz „Białej Gwiazdy” utalentowanego Karola Dziedzica. Aktywni na rynku transferowym byli również w Nowym Targu. Do drużyny z Podhala dołączyli między innymi bramkarz Dariusz Krzysztofek, skrzydłowy Szymon Bogunia, napastnik Mateusz Zębala, a także Szymon Zielonka i Patryk Duda. Z Sandecji Nowy Sącz wypożyczono Karola Smajdora i Mateusza Popielę. Borykający się z problemami klub wypełnił zatem braki w składzie po odejściu doświadczonych zawodników. Czy nowe rozdanie pomoże utrzymać się nowotarżanom w 3. lidze?

Natomiast na Podkarpacie powrócił Jarosław Czernysz, który związał się z Wisłoką Dębica. Czarni Połaniec sięgnęli po ekstraklasowe wsparcie. Ze Stali Mielec wypożyczono Przemysława Maja, który w swoim CV ma 11 występów w ekstraklasie. Garbarnię na Orlęta Radzyń Podlaski zamienił za to napastnik Jakub Szuta. Do ofensywy transferowej przeszli również włodarze Karpat Krosno. W lutym podpisano kontrakty między innymi z Vadymem Mashchenką czy 21-letnim Słowakiem Romanem Šoltíšikiem. Z klubu wypożyczono do Glinika Gorlice dwóch doświadczonych graczy: Mateusza Krawczyka i Marka Fundakowskiego.

****

Transfery, zmiany i roszady. Okienko transferowe w 3. lidze było pełne zaskakujących ruchów w całej Polsce. Nad Wisłą powitaliśmy nowych zagranicznych piłkarzy, którzy z czwartego stopnia rozgrywek postarają się piąć po szczeblach piłkarskiej Polski. Również tej zimy do swoich byłych klubów powrócili piłkarze, których „przed chwilą” obserwowaliśmy na najwyższym poziomie. Kto dokonał najlepszych ruchów? Do kogo będzie należeć ta wiosna? Pierwsze próby już w weekend 1-3 marca!

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze