Tomaszewski: Stajemy się pośmiewiskiem!


Jedna z najbarwniejszych, jeżeli nie najbarwniejsza postać polskiej piłki nożnej - Jan Tomaszewski zdecydował poświęcić swój czas na rozmowę z redaktorem serwisu iGol.pl - Sebastianem Czaplińskim i odpowiedzieć na pytania dotyczące korupcji w polskiej piłce.


Udostępnij na Udostępnij na

Chciałbym dowiedzieć się jakie jest Pana zdanie odnośnie wczorajszej afery korupcyjnej dotyczącej klubu Korona Kielce i odejścia z klubu Pana Krzysztofa Klickiego.

Jeżeli jest to prawda, że Pan Klicki nic nie wiedział i był oszukiwany, no to zachował się jak prawdziwy mężczyzna. Ja się dziwię Orange Ekstraklasie, tym wszystkim sponsorom, którzy wykładają ogromne pieniądze na polską piłkę, że do tej pory się nie wycofali i nie zwrócili się do Ministra Sportu, Rządu Polskiego i do UEFA, przede wszystkim do UEFA, żeby z tym „burdelem” zrobić porządek, bo prawda jest taka, że oni dają ogromne pieniądze, a aresztowań jest coraz więcej. Teraz jest tego typu sytuacja, że Platini i UEFA nic o tym nie wiedzą, a najlepiej o tym świadczy fakt, gdy dzwonią do mnie zagraniczni dziennikarze i ja im mówię co się w Polsce dzieje, a oni myślą, że ja opowiadam jakieś bajki, że to jest nieprawda. Uważam, że tutaj potrzebne jest jak najszybsze spotkanie przedstawiciela Rządu Polskiego, Ministra Sportu i Michaela Platiniego , oraz przedstawienie im wszystkich faktów i dokumentów potwierdzających przestępczą działalność w polskiej piłce. Ja tylko przypomnę jedną rzecz, że kiedy był problem z „Dziurolandem”, ówczesny Minister Sportu Jacek Dębski i ja jako jego doradca spotkaliśmy się z prezesem FIFA -Blatterem w Paryżu podczas Mistrzostw Świata we Francji. I jak przedstawiliśmy Blatterowi wszystkie dokumenty związane z łamaniem wówczas Regulaminu i Statusu PZPN i Statutu UEFA, Blatter natychmiast podjął działanie i jak wiemy Dziurowicz natychmiast został usunięty, ale tamte przestępstwa w porównaniu z tymi, które są obecnie, to jest małe „fiki miki” i dlatego trzeba jak najszybciej zareagować. Stajemy się pośmiewiskiem.

We wczorajszym dniu Trybunał Piłkarski PZPN wycofał sprawę Zagłębia Lubin do ponownego rozpatrzenia. Jak Pan odnosi się do tej sprawy?

Jest to dla mnie skandal. Nie wiem kto tutaj działa, czyżby nowe władze Platformy Obywatelskiej, które przejęły Kombinat Miedziowy, czyżby chciały poprzednim wzorem, wzorem PiS-u kryć pierwowzór, bo przecież oni są prekursorami (Zagłębie Lubin) korupcji. Toczy się proces od dawien dawna o kupienie sobie awansu do pierwszej ligi i nagle okazuje się, ze sprawa Zagłębia jest cofnięta. Moim zdaniem dla Zagłębia powinna być cofnięta kara finansowa w wysokości 100 tys. złotych, bo to są przecież nasze pieniądze, bo to jest taki „potworek” komunistyczny i zamiast tych 100 tys. złotych Zagłębie powinno zostać zdegradowane do 3 ligi, bo oni są prekursorami. Natomiast co się dzieje  w „burdelu” piłkarskim przy Miodowej, to na prawdę nie wiem o co chodzi.

Myśli Pan, że w najbliższych dniach możemy spodziewać się nowych zatrzymań?

 Naturalnie, że tak. Ja w 2005 roku, jako Szef Komisji Ligi powiedziałem, że będzie kilkaset zatrzymań i jak działacze PZPN-u na walnym zgromadzeniu nie chcą sami się oczyścić, oczyści ich Prokuratura. Ale mnie „g…..” obchodzi ile będzie zatrzymań. Mnie obchodzi to, abyśmy zamknęli sprawę korupcji, a zatrzymania niech będą, niech eliminują te „mendy” korupcyjne z polskiej piłki, a tutaj należy ukarać polskie kluby, które są do ukarania, a że te „mendy” będą wyciągane, będą karane przez Prokuraturę, to dla nikogo nie ulega wątpliwości. Ja tylko mam jedno pytanie do tych „mądrali” z Wydziału Dyscypliny i Trybunału Konstytucyjnego – jeżeli Zagłębie zostało zdegradowane, Widzew został zdegradowany, Zagłębie Sosnowiec zdegradowane, etc., etc. Jaką kare wyznaczono dla tych ludzi, którzy korumpowali? Żadnej kary nie ma… dla Wojciecha S., dla działaczy Widzewa, którzy wystarczyło, że   Zbigniew Boniek powiedział, że o tym nic nie wiedział. Jeden człowiek… jeden człowiek być może kupował, ale kto był jego „listonoszem” i kto na tym korzyści czerpał… przypadkiem nie Zbigniew Boniek? I nagle okazuje się, że sa ludzie „równi i równiejsi”. Poza tym wydaje mi się, że Minister Sportu powinien zlikwidować dwa kluby z udziałem Skarbu Państwa i wystawić je na sprzedaż: GKS Bełchatów i Zagłębie Lubin. To są kluby nasze, a czy mnie się ktoś pytał czy ja chcę haracz płacić na drużynę, która za moje pieniądze kupowała mecze?

Co powinno stać się z ligą w przyszłym sezonie. Czy powinna być ona zmniejszona, czy też zlikwidowana?

To wszystko zależy kto będzie zdegradowany. Dla mnie nic się nie stanie jeśli liga będzie zmniejszona. Natomiast tych wszystkich „półgłówków”, którzy nie znają się na piłce i mówią o zawieszeniu rozgrywek na rok, na dwa, to ja się ich pytam – Co chcą przez to osiągnąć? Po roku, po dwóch kto będzie grał w lidze? Oni sami się zjednoczą i zgłoszą się do ligi? Nie. Nie wolno tego robić. Liga musi grać i nieważne czy w 10, czy w 12 drużynowym składzie. Liga musi grać i nie problem to liga, tylko problem to PZPN, to Orange Ekstraklasa i problem to wyłapanie i zminimalizowanie, bo na całym świecie są tych „parszywych owiec”, które dopuszczają się korupcji.

Dziękuję bardzo za rozmowę.  

 

Komentarze
~Daro27 (gość) - 16 lat temu

Dwójka najlepszych dziennikarzy iGol.pl...Pan
Czapliński no i jeszcze Pan Hajda... świetna rozmowa,
świetny wywiad!

Odpowiedz
~WZL (gość) - 16 lat temu

Widze spocony Janie ze dalej sie napinasz na nasze
Zagłębie. A jak spadnie ŁKS to spocony Janusz juz nie
bedzie sie tak napinał. Więc zycze Ci tego samego co
ty zyczysz nam. P.s od kiedy ty placisz na nasz klub
hmm? Mi sie wydaje ze to nasz klub placi rządowi ;D

Odpowiedz
~wojtek (gość) - 16 lat temu

Spocony Janek najpierw sam się przyznaje, że w latach
80 brał udział w handlowaniu meczami, a teraz robi z
siebie wzór czystości. Ale to jeszcze nic w
porównaniu z kompletnym brakiem wiedzy na temat KGHM.
Nie dość, że to Polska Miedź dopłaca do państwa to
jeszcze większość akcji należy do prywatnych
właścicieli. Szczegóły na www.kghm.pl

Odpowiedz
~FAN (gość) - 16 lat temu

A ja sie zgadzam z tym co mowi Pan Tomaszewski...
trzeba karac za korupcje, a samo rozwiazanie ligi nic
nie da... Dla mnie wyjatkowo madre wypowiedzi Pana
Janka... zgadzam sie w 100%

Odpowiedz
~Dzikus (gość) - 16 lat temu

Niech Pan Janek zrobi sobie patent trenerski a
pozniej poprowadzi jakas z polskich druzyn nie
uczestniczac w korupcji - mission imposible. Gada,
gada i nie robbi nic innego - zupelnie jak
Listkiewicz - nawija, ale nie ustapi - stoi w
miejscu... dobrze chociaz, ze Pan Tomaszewski po tej
dobrej stronie, ale to i tak za malo.

Odpowiedz
~docentt2 (gość) - 16 lat temu

ma facet rację

Odpowiedz
~lysy (gość) - 16 lat temu

duzo mowi ale jest odwazny i nie sciemia

Odpowiedz
~stasia (gość) - 16 lat temu

Janek jakie twoje podatki ty nigdy nie
pracowales????Co ty mozesz wiedziec na temat
finansowania klubow?Spocony jestes bo prokurator za
twoje przedawnine grzeszki sie wezmie.

Odpowiedz
~stasia (gość) - 16 lat temu

Janek jakie twoje podatki ty nigdy nie
pracowales????Co ty mozesz wiedziec na temat
finansowania klubow?Spocony jestes bo prokurator za
twoje przedawnine grzeszki sie wezmie.

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze