To jest seria

Jak podała oficjalna strona UEFA Fons Leweck z Luksemburga przerwał trwającą czarną serię reprezentacji swojego kraju. Zwycięstwo nad Białorusią jest pierwszą wygraną od 55. spotkań o punkty!

25-letni pomocnik Etzelli Ettelbruck w 95. minucie pokonał Jurija Żewnowa zdobywając pierwszą zwycięską bramkę w meczu o punkty od 12. lat! Ostatni wynik dający Luksemburgowi zwycięstwo padł 6. września 1995 roku w meczu eliminacji Euro 1996 z Maltą. Mecz zakończył się także wynikiem 1:0.

Obecnie dorobek Luksemburga we wszystkich eliminacjach Euro to 4 zwycięstwa, 8 remisów i 72 porażki w 84. spotkaniach. Oprócz sobotniej wiktorii nad Białorusią i wspomnianym zwycięstwie z Maltą pozostałe dwa wygrane mecze to także Malta (wcześniejszy mecz eliminacyjny 22.02.1995, 1:0) i – co było ogromną niespodzianką – wygrana z Czechami 1:0. Jedynego gola w tamtym spotkaniu strzelił obecny trener kadry – Guy Hellers.

Wiadomo jak to jest z seriami – im dłuższe, tym bardziej efektownie wyglądają. A jak są za krótkie to się je sztucznie wydłuży (np. licząc minuty bez gola zamiast spotkań). W przypadku Luksemburga 55 spotkań dotyczy meczów rozgrywanych w ramach eliminacji Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata. Jeśli bowiem weźmiemy ilość spotkań bez zwycięstwa uwzględniając mecze towarzyskie to okaże się, że 07.02.2007 Luksemburg pokonał na swoich śmieciach Gambię 2:1.

W każdym razie 55 meczów bez zwycięstwa potrafi przybić. Potencjalni kandydaci jeszcze są sporo w tyle, choć np. Andora stara się jak może. Ostatnie i zarazem jedyne ich zwycięstwo w meczu o punkty to 1:0 nad Macedonią, 13.10.2004 kończące serię 30 meczów o punkty bez zwycięstwa. Obecnie seria Andory to 18 spotkań bez zdobycia trzech punktów.