Skarb Kibica Fortuna 1. Ligi: Wisła Kraków – otrząsnąć się z szoku


Nieprzerwanie przez 26 lat Wisła Kraków występowała w najwyższej klasie rozgrywkowej. Od kilku tygodni klub żyje jednak w innej rzeczywistości

14 lipca 2022 Skarb Kibica Fortuna 1. Ligi: Wisła Kraków – otrząsnąć się z szoku

Przed sezonem 2021/2022 Wisła Kraków nie należała do grona kandydatów do spadku. Ba, niektórzy widzieli w niej ekipę, która powalczy o czołowe lokaty. Rzeczywistość okazała jest jednak zgoła inna i tegoroczny Skarb Kibica Wisły Kraków okazuje się pierwszoligowy, a nie ekstraklasowy. Czy klub spod Wawelu otrząśnie się z szoku i powalczy o szybki powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej?


Udostępnij na Udostępnij na

Dwadzieścia sześć lat. Niesamowita era Bogusława Cupiała. Mistrzostwa kraju zdobywane seriami i występy w Europie. Następnie gorsze czasy i wizja upadłości w obliczu władzy kibiców. Do tego właściciel widmo z Azji i zamieszanie związane z przejęciem klubu. Wszystko zwieńczone akcją ratunkową Jarosława Królewskiego i Jakuba Błaszczykowskiego. Wszystkie te wydarzenia łączy jedno – Wisła Kraków występowała w ekstraklasie. Gdy wydawało się, że klub wychodzi na prostą pod kątem organizacyjno-finansowym, nadeszło nieoczekiwane – spadek.

Wisła Kraków i Fortuna 1. Liga to połączenie, o którym przed rokiem pomyślałoby niewielu. Jednak po słabym sezonie, zmianie trenera i blamażu w starciu z Radomiakiem „Biała Gwiazda” po wielu latach opuściła najwyższą klasę rozgrywkową. Po miesięcznym milczeniu właścicieli, konferencji prasowej, która niewiele wniosła, oraz licznych rozstaniach Wisła Kraków rozpoczęła przygotowania do pierwszego od lat występu na drugim szczeblu rozgrywkowym.

Przygotowania do sezonu

Mimo spadku posadę trenera zachował były selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek. Później 51-latek podpisał roczną umowę, która w przypadku awansu zostanie automatycznie przedłużona. Jak zdradził Maciej Bałaziński, wiceprezes Wisły, trener zgodził się na sporą obniżkę pensji. „Biała Gwiazda” rozpoczęła przygotowania 13 czerwca i cały ten okres spędziła w ośrodku treningowym w Myślenicach. Zespół spadkowicza z ekstraklasy rozegrał pięć spotkań kontrolnych, w tym jedno z zagranicznym przeciwnikiem.

Skarb Kibica Wisły Kraków – wyniki sparingów:

  • 18.06: Wisła Kraków – Garbarnia Kraków 3:1 (gole dla Wisły: Fernandez, Bartoń, Szywacz)
  • 25.06: Wisła Kraków – Stal Mielec 2:0 (Savić, Bartoń)
  • 2.07: Wisła Kraków – GKS Jastrzębie 3:0 (Starzyński – dwa, Fazlagić)
  • 6.07: Wisła Kraków – Hapoel Beer Sheva 1:0 (Jaroch)
  • 9.07: Wisła Kraków – Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:3 (Młyński, Duda)

Cztery wygrane i jedna porażka. Tak prezentuje się bilans sparingowy drużyny „Białej Gwiazdy” przed startem sezonu. Warte uwagi jest zwycięstwo z wicemistrzem Izraela, Hapoelem Beer Sheva. Wygraną zapewnił nowy nabytek, Bartosz Jaroch. Ponadto Wisła pokonała ekstraklasową Stal Mielec, a także drugoligową Garbarnię i GKS Jastrzębie. Jedyną porażkę podopieczni Jerzego Brzęczka ponieśli w próbie generalnej przeciwko Podbeskidziu Bielsko-Biała. Ligowy rywal okazał się lepszy o jedną bramkę.

Skarb Kibica Wisły Kraków – transfery z klubu

W porównaniu do ekstraklasowej kadry lista nazwisk została uszczuplona o 15 pozycji. Z klubem pożegnał się duet bramkarzy: Kacper Rosa i Paweł Kieszek. Obaj przyszli do Wisły przed poprzednim sezonem, lecz tylko ten drugi doczekał się debiutu (łącznie 15 spotkań). Klub po ośmiu latach opuścił także Maciej Sadlok, który przez długi czas był filarem wiślackiej defensywy. Doświadczony 33-latek łącznie wystąpił w 231 spotkaniach, w których zdobył 7 bramek. Ponadto pożegnano się z zagranicznym zaciągiem, który nie pomógł w utrzymaniu zespołu w lidze. Sebastian Ring i Elvis Manu jako piłkarze Wisły zostali zaprezentowali zimą, a latem opuścili szatnię krakowskiego klubu.

Wygasły również wypożyczenia Mateja Hanouska i Giorgiego Tsitaishviliego. Czech przez rok wystąpił w 35 meczach, a Gruzin, którego w kwietniu wypożyczono z Dynamo Kijów, w 7 meczach zdobył 1 bramkę. Ponadto zdecydowano się rozwiązać umowy z Czechami: napastnikiem Janem Klimentem (4 bramki w 25 meczach) i obrońcą Michalem Frydrychem (57 spotkań, w Wiśle od września 2020). Kontrakt skrócono także ze słowackim stoperem Michalem Skvarką.

W linii pomocy ubyli Austriak Stefan Savić oraz Kazach Georgij Żukow, którzy w Krakowie występowali od dłuższego czasu. Tylko pół roku trwała przygoda Marka Poletanovicia z Wisłą Kraków. W przypadku byłego gracza Rakowa Częstochowa doszło jednak do transferu gotówkowego. Nowym pracodawcą pomocnika zostało Zagłębie Lubin. W ekstraklasie występować będzie również Serafin Szota, który podpisał kontrakt z Widzewem Łódź. Na wypożyczenie do FK TSC Backa Topola udał się Nikola Kuveljić.

Skarb Kibica Wisły Kraków – transfery do klubu

Lato w Krakowie było okresem bogatym w powroty piłkarzy z wypożyczeń. Treningi z pierwszym zespołem rozpoczęli Kamil Broda, Adi Mehremić, Daniel Hoyo-Kowalski, Wiktor Szywacz, Kacper Duda, Hubert Sobol czy Krystian Wachowiak. Trzynastokrotny mistrz Polski dokonał także kilku transferów. Jako pierwszy umowę z Wisłą podpisał Jakub Niewiadomski. Ten 20-letni lewy obrońca to wychowanek Lecha Poznań, ale występował także w GKS-ie Jastrzębie. Młody zawodnik podpisał dwuletni kontrakt.

Do Krakowa powrócił po roku nieobecności Vullnet Basha. Albańczyk ze szwajcarskim paszportem grał pod Wawelem w latach 2017–2021, a ostatni rok spędził w greckim Ionikos Nikeas. Pomocnik parafował dwuletnią umowę.

Trener Jerzy Brzęczek będzie mógł również skorzystać z usług ogranych na ligowych boiskach Polaków. Bartosz Jaroch w ostatnich miesiącach przywdziewał trykot Resovii, lecz w swoim CV ma także występy dla Radomiaka czy Podbeskidzia. Obok niego, w linii obrony, grać będzie Igor Łasicki. To 26-latek, który piłkarskie szlify zdobywał na Półwyspie Apenińskim (m.in. w SSC Napoli). Podpisał z klubem roczny kontrakt z możliwością przedłużenia. W przeszłości występował w barwach Wisły Płock i Pogoni Szczecin. Za zdobywanie bramek odpowiadać ma Michał Żyro. Znany 29-latek ponownie schodzi na niższy poziom po tym, jak jego przygoda z Jagiellonią Białystok nie okazała się korzystna dla obu stron.

Czymże jednak byłoby okno transferowe w polskim klubie bez zagranicznych transferów? „Biała Gwiazda” zakontraktowała także urodzonego w Paryżu reprezentanta Republiki Zielonego Przylądka. Michael Pereira może występować na obu skrzydłach. Ten 34-latek większość część kariery spędził w Hiszpanii, gdzie rozegrał 171 spotkań na poziomie La Liga, Segunda Division i w Pucharze Króla. Na południu Europy przywdziewał trykoty RCD Mallorca czy Granady CF. Ostatni sezon rozegrał za to w tureckim drugoligowcu, Kocaelisporze.

W środku pola występować będzie 29-letni Chorwat, Ivan Borna Jelić Balta. Nowy zawodnik Wisły ma za sobą grę w ojczyźnie, Niemczech, Ukrainie i Słowenii. W ostatnich miesiącach wraz z FC Koper zdobył puchar Słowenii.

O co powalczy Wisła Kraków?

Życie spadkowicza z reguły bywa trudne. Większość z nich pragnie natychmiastowego powrotu do elity, lecz pierwszoligowa rzeczywistość bywa okrutna. Plany w ostatnich latach rewidować musieli między innymi w Gdyni i Łodzi, czyli klubach stabilnych (do pewnego momentu) organizacyjnie i finansowo. Natomiast Wisła Kraków, mimo iż jest w lepszej sytuacji niż kilka lat temu, musi dostosować się do nowego środowiska. Exodus zawodników (głównie zagranicznych) oraz zastąpienie ich młodymi zawodnikami, którzy byli wypożyczeni do innych klubów, może spowodować, iż Wisła na początku sezonu może zaskoczyć w obie strony.

Wyniki meczów sparingowych pokazują, iż potencjał w zespole Jerzego Brzęczka jest, lecz prawdziwym testem będą mecze ligowe. Pośród wielu chętnych do awansu krakowianie będą musieli rozpychać się mocno łokciami, by wywalczyć dobrą pozycję startową, która może ułatwić walkę na finiszu. Głównym faworytem do awansu spadkowicz raczej nie jest.

Przewidywana jedenastka

Niezwykle ciekawie prezentuje się walka o miano bramkarza numer jeden. Kamil Broda i Mikołaj Biegański to młodzi i utalentowani golkiperzy – niewiadomą jest, na kogo zdecyduje się trener Brzęczek. My stawiamy na tego, który ostatni sezon spędził w klubie, czyli Biegańskiego. Defensywę stworzą zapewne nowi piłkarze: Bartosz Jaroch i Igor Łasicki, a także wracający z wypożyczenia Krystian Wachowiak.

„Starym” elementem powinien w niej być Adi Mehremić. Niepewny jest za to występ Luisa Fernandeza Teijeiry, który nabawił się lekkiego urazu. W przypadku absencji zawodnika najbardziej wysuniętym piłkarzem Wisły w pierwszym meczu może być Michał Żyro. Szkoleniowiec nie ukrywa jednak, że klub pracuje nad transferem kolejnych napastników.

„Powrót” Wisły Kraków na drugi szczebel rozgrywkowy nastąpi 16 lipca o godzinie 17.30. „Biała Gwiazda” podejmie przy Reymonta siódmą drużynę ubiegłego sezonu, Sandecję Nowy Sącz. Czy Jerzy Brzęczek i jego ekipa rozpoczną sezon od zwycięstwa? Czy trzynastokrotny mistrz Polski powróci do ekstraklasy? Kibice Wisły zapewne o tym marzą, lecz boisko zweryfikuje obecny poziom spadkowicza.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze