Servette FC – odrodzenie legendy


„Les Grenats” przystępują do nowego sezonu Challenge League jako faworyt do awansu

27 lipca 2017 Servette FC – odrodzenie legendy
{"total_effects_actions":0,"total_draw_time":0,"layers_used":0,"effects_tried":0,"total_draw_actions":0,"total_editor_actions":{"border":0,"frame":0,"mask":0,"lensflare":0,"clipart":0,"text":0,"square_fit":0,"shape_mask":0,"callout":0},"effects_applied":0,"uid":"22B8A001-1096-45C0-B06C-F00E6D77E8F6_1501182837093","entry_point":"create_flow_fte","photos_added":0,"total_effects_time":0,"tools_used":{"tilt_shift":0,"resize":0,"adjust":0,"curves":0,"motion":0,"perspective":0,"clone":0,"crop":0,"enhance":0,"selection":0,"free_crop":0,"flip_rotate":0,"shape_crop":0,"stretch":0},"width":3835,"source":"editor","origin":"gallery","height":1956,"subsource":"done_button","total_editor_time":17,"brushes_used":0}

Szwajcaria to kraj słynący z zapierających dech w piersiach widoków, wyrobów mleczarskich, czekolady czy produkcji światowej klasy zegarków. Kraj, który na swoje siedziby wybrały największe światowe banki i organizacje, jak choćby: Organizacja Narodów Zjednoczonych, FIFA, UEFA i wiele innych. To w tym małym państwie znajduje się największe zachodnio-europejskie jezioro – Genewskie, a właśnie na jego nadbrzeżu usytuowana jest malownicza Genewa, ze względu na historie helweckiej piłki nożnej wyjątkowa. Miasto z kapitalnym widokiem na Mont Blanc to siedziba jednego z najbardziej utytułowanych szwajcarskich klubów – Servette FC. Siedemnastokrotny mistrz Szwajcarii wychodzi właśnie na prostą po problemach, jakie spotkały go w 2013 roku, i w rozpoczętym właśnie nowym sezonie Challenge League (drugi poziom rozgrywkowy) typowany jest jako główny faworyt do awansu.


Udostępnij na Udostępnij na

Aby odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości, należy wrócić do lat wcześniejszych, w których to Servette – jak zresztą wiele zasłużonych klubów – borykało się z narastającymi finansowymi problemami, powodującymi karne relegacje i balansowanie na cienkiej granicy sportowego bytu. Na szczęście dla całej lokalnej społeczności powstała Fundacja 1890, na której czele stanął Didier Fischer, obecnie pełniący funkcję prezydenta klubu. Fundacja przejęła 100% akcji ówczesnego 125-latka i licząc od sezonu 2015/2016, rozpoczęło się wskrzeszanie legendy.

Challenge League 2016/2017 – podejście pierwsze

Pierwszy sezon po przejęciu przez SFC 1890 klub rozpoczął w trzeciej lidze, którą oczywiście wygrał – finiszując z dziesięciopunktową przewagą nad drugim wtedy SC Cham. Awans do drugiej ligi, noszącej w Szwajcarii nazwę Challenge League, był obowiązkiem, a plan, który go zakładał, udało się zrealizować z nawiązką.

Z wielkim optymizmem przystąpiono do drugoligowego sezonu, na który w klubie koncepcja była jasna – awans. Może nie za wszelką cenę, ale możliwości, zaplecze i infrastruktura same w sobie wskazywały miejsce, w którym powinno znajdować się Servette. Zespól rozpoczął ligowe zmagania pod wodzą Francuza – Anthony’ego Braizata – lecz trudy sezonu dały się we znaki i w grudniu 2016 roku na ławce trenerskiej usiadł już nowy człowiek, prowadzący SFC do dziś Bośniak – Meho Kodro.

Rozgrywki 2016/2017 „Granatowi” skończyli na trzecim miejscu, będącym lekkim niedosytem, ale też patrząc z przebiegu dwóch pełnych rund – małym sukcesem. Bilans po 36 kolejkach to 18 zwycięstw, osiem remisów i dziesięć porażek, 62 punkty, król strzelców ligi w osobie Jean-Pierra Nsame (23 bramki) i najwyższe domowe zwycięstwo (6:1 z Wohlen, 11 września 2016). Jedna jaskółka jednak wiosny nie czyni i na upragniony powrót w szeregi najlepszych szwajcarskich zespołów trzeba będzie jeszcze poczekać…

Tym razem musi się udać – Challenge (League) 2017/2018

Do bieżącej kampanii ligowej rozpoczętej przez Servette dokładnie w sobotę 22 lipca wszyscy w klubie i jego otoczeniu podchodzą z wielkim optymizmem. Zawodnicy nabrali większego doświadczenia, przywykli do wszechotaczającej ich presji, a doszło do nich jeszcze kilku podnoszących – wysoki jak na Challenge League – poziom.

Wzmocnienia:

  • Steven Lang – poprzednio FC St. Gallen,
  • Sebastien Wüthrich,
  • Miroslav Stevanovic,
  • Dalibor Stevanovic,
  • Willie Hortencio Barbosa,
  • Sally Sarr.

Największym zmartwieniem trenera Kodro będzie natomiast znalezienie godnego zastępcy dla odchodzącego z klubu Jean-Pierra Nsame, napastnika kompletnego, który w poprzednim sezonie drugą ligę wciągnął nosem. Dwadzieścia trzy bramki – w tym kilka z karnych, ale przecież gol to gol, za kilka lat nikt o tym, w jaki sposób je zdobywał, pamiętał nie będzie – były dla niego przepustką do Young Boys Berno.

Niestety pierwsza kolejka nie do końca się udała. Servette na własnym Stade de Geneve zremisowało 2:2 z FC Chiasso. Przebieg meczu jednoznacznie wskazywał na gospodarzy, jednak zwycięstwa nie zdołali odnieść. Aby rzeczywiście myśleć o awansie, piłkarze w granatowych koszulkach muszą skupić się na wygrywaniu, a na to maja jeszcze dokładnie 35 ligowych kolejek.

***

W tym sezonie będziemy uważniej śledzić poczynania Servette! Chcemy towarzyszyć im w drodze do Super League, dlatego mamy nadzieje, że artykuły o tym utytułowanym helweckim klubie pojawiające się częściej będą cieszyć się waszym zainteresowaniem. Czy im się uda? Przekonamy się. Wspólnie.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Możesz zalogować się swoim kontem FB, Twitter lub pisać jako gość.

Najnowsze