SC Bastia wraca do profesjonalnej piłki


Klub z Korsyki z zapewnionym awansem do Ligue 2

30 kwietnia 2021 SC Bastia wraca do profesjonalnej piłki
Foot Amateur

Po czterech latach piłkarskiego zesłania Sporting Club Bastia wraca do świata profesjonalnej piłki. Klub ma już zapewniony awans do Ligue 2, w której zobaczymy go już od przyszłego sezonu. Trzeci awans z rzędu po degrengoladzie z 2017 roku jest nie lada wyczynem!


Udostępnij na Udostępnij na

Na początku przypomnieć trzeba rok 2017 – katastrofalny czas, bo SC Bastia ogłosiła upadłość i wszystko zaczęło się od nowa… na piątym poziomie rozgrywkowym. W obliczu ogromnych kłopotów finansowych i zawieszenia płatności (sierpień 2017) SCB została we wrześniu postawiona w stan likwidacji przez sąd gospodarczy. Na koniec sezonu 2016–2017 korsykański klub zadłużył się w wysokości 21 mln euro, a aby go ratować, przybyli przedsiębiorcy z Bastii, Claude Ferrandi i Pierre-Noël Luiggi. Dodatkowo powstał społeczny ruch sympatyków, przekształcił się w socios (są obecni w zarządzie) i całe towarzystwo składało organizację od nowa. Udało się i można świętować!

Jak ważny to klub dla regionu i ludzi, niech świadczy fakt, że w lutym ubiegłego roku na bardzo ważny mecz do mocno oddalonego Sedan udało się aż 1000 fanów zespołu, a była to tylko National 2 (czwarty poziom). Innego razu, tuż przed wybuchem pandemii, na stadionie stawiło się 6000 kibiców, by podziwiać swoich pupili w spotkaniu z Boulogne-sur-Mer. Brakowało wielkiej piłki, dużych emocji i poklasku, który właśnie wraca.

Powrót do świata zawodowego to nie koniec, to był jeden z głównych celów. Nie jesteśmy tutaj, aby się chwalić. To nie jest ostateczny cel. Przed nami dużo pracy. Ostatecznym celem jest przywrócenie dawnej świetności zapewnia po awansie prezydent Claude Ferrandi.

Trzeci awans z rzędu

Po początkowych i mniejszych problemach w National 3 w klubie wyprostowano wszystkie sprawy, poukładano drużynę i zaczął się marsz w górę. Wszyscy pracownicy są tego samego zdania: ojcem sukcesu jest stabilny i spokojny klimat, jaki się wytworzył, tak że można się było skupić wyłącznie na realizacji celów – a tymi naturalnie były awanse. Od 2019 roku trenerem drużyny jest Mathieu Chabert i wyśmienita postawa SCB to głownie jego zasługa. Zbudował ekipę, która z łatwością pokonywała kolejne szczeble piłkarskiej drabiny, pod jego wodzą zdobywając średnio 2,12 punktu na mecz. Sporo. Co więcej? W całym okresie pracy szkoleniowca klub zanotował tylko pięć porażek, przy tym jego średni bilans bramkowy wyglądał następująco: 1,67 bramki strzelonej – 0,76 traconej/na spotkanie.

Wygrać National i awansować to świetne uczucie. Trzeba tu też pamiętać o ludziach, którzy wskrzeszali klub od 2017 roku, to magiczna historia, a my nadal będziemy ją kontynuować.trener Chabert

Wygrać National i awansować to świetne uczucie. Trzeba tu też pamiętać o ludziach, którzy wskrzeszali klub od 2017 roku, to magiczna historia, a my nadal będziemy ją kontynuować – mówi trener Chabert. Jak udało się to osiągnąć? – Przeprowadziliśmy dobrą rekrutację, jeszcze w National 2, i to pozwoliło zacząć porządnie budować. Przed obecnym sezonem doszedł jedynie drobny retusz kadry, dodaliśmy do niej kilka elementów i to był sukces. Większość graczy znała mój plan i filozofię, dlatego też byliśmy gotowi szybko realizować nasze cele, tak że usadowiliśmy się na szczycie i już tam zostaliśmy. Nie było w tym wszystkim jednak żadnej presji – kontynuuje opiekun drużyny w rozmowie z francuską federacją piłkarską.

Około 8 milionów euro w Ligue 2

Włodarze klubu już kilka tygodni temu rozpoczęli przygotowania do kolejnego sezonu. Transfery, budżet i organizacja nowego – wszystko idzie do przodu. Jak mówi prezes, pracowano nad najróżniejszymi sprawami, zakładając także odmienne scenariusze. Budżet SC Bastii na przyszły rok będzie zależał w głównej mierze od dystrybucji praw telewizyjnych i trwającego właśnie przetargu, ale powinien oscylować w okolicach 7,5–8 milionów euro. Dość skromnie, ale na nowe otwarcie w profesjonalnej piłce powinno wystarczyć. Co więcej awans to także lepsze finansowe perspektywy, dlatego za nim powinny przyjść też inne profity jak na przykład te w postaci dodatkowych sponsorów. Awans do Ligue 2 przyspieszy dodatkowo istotne projekty, jak choćby te związane z modernizacją ośrodka treningowego, który potrzebuje kolosalnych zmian. Kolejnym ważnym krokiem ma być modernizacja stadionu Armand-Cesari. Historyczny obiekt daleki jest od nowoczesności, popada raczej w ruinę, ale miasto przedstawiło już kilka dni temu projekt modernizacji na szacunkową kwotę 7 mln euro. Prace rozpoczną się latem tego roku od montażu gigantycznych ekranów, nowego nagłośnienia, a w efekcie sprawi Bastia zyska porządny dom.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze