Sao Paulo obroniło tytuł

1 listopada 2007 Sao Paulo obroniło tytuł

Wczorajszej nocy FC Sao Paulo po raz drugi z rzędu zdobyło tytuł Mistrza Brazylii. Trójkolorowi okazali się najlepsi po raz piąty, co jest rekordem kraju. Tytuł wywalczyli na cztery kolejki przed końcem sezonu, pokonując na własnym stadionie 3:0 słabiutką Americę-Natal.

Raduje się strzelec pierwszej bramki, Hernanes...
Raduje się strzelec pierwszej bramki, Hernanes… (fot. saopualofc.net)

Po zakończeniu spotkania, Sao Paulo zaprezentowało się z czterema trofeami – jednym oficjalnym za wywalczenie tytułu, drugim mającym upamiętnić ich piąte mistrzostwo, trzecim ufundowanym przez lokalną federację piłkarską i czwartą, podarowaną przez lokalnego biznesmena.

Jednak w czasie gdy Trójkolorowi świętowali, na innym boisku trwały rozróby. Atletico Paranaense pokonało 2:0 Gremio Porto Alegre, a po spotkaniu dały o sobie znać złe wspomnienia z poprzedniego spotkania obu ekip.

...oraz zdobywca ostatniej, Dagoberto
…oraz zdobywca ostatniej, Dagoberto (fot. saopaulofc.net)

Napięta druga odsłona, w której wyrzucony z boiska za bezustanne niesportowe zachowanie został grający w Gremio pomocnik Tcheco, była pełna ciągłych prowokacji ze strony zawodników obu drużyn, co skończyło się wielką awanturą po meczu. „To był żałosny epizod”, rzekł dyrektor generalny Atletico, Joao Augusto Fleury.

Z kolei Sao Paulo do zdobycia mistrzostwa potrzebowało zaledwie punktu. Można się jednak było spodziewać zdobycia pełnej puli, zwłaszcza że drużyna rywali w tym sezonie miała aż czterech trenerów, a do środy wygrała ledwie cztery z 33 rozegranych spotkań.

Pięciokrotni mistrzowie Brazylii w pełnej krasie przed meczem...
Pięciokrotni mistrzowie Brazylii w pełnej krasie przed meczem… (fot. saopaulofc.net)

Prowadzenie Trójkolorowym w 39 minucie dał pomocnik Hernanes ładnym uderzeniem z dystansu. Na 2:0 podwyższył tuż po przerwie obrońca Miranda, strzałem głową wykorzystując dobre dośrodkowanie z rzutu rożnego.

Trzeciego gola zdobył w 77 minucie napastnik Dagoberto, również głową. „Wygrała najlepsza, najlepiej zorganizowana drużyna. Byliśmy po prostu znakomici.”, rzekł trener mistrzów, Muricy Ramalho.

...i po nim
…i po nim (fot. saopaulofc.net)

W 34 spotkaniach obecnego sezonu Sao Paulo zdobyło 73 punkty. O 15 mniej ma ich wicelider tabeli, Santos, który wygrał z Nautico 2:1. Trójkolorowi w tym sezonie wygrywali 22 razy. Dali sobie strzelić zaledwie 13 bramek.

To już czwarte duże trofeum zdobyte przez klub w ostatnich trzech latach. Oprócz dwóch mistrzostw kraju triumfowali też w 2005 roku w Copa Libertadores oraz Klubowych Mistrzostwach Świata. Zaś mistrzami kraju byli do tej pory w latach 1977, 1986, 1991 i 2006.

Co prawda również Flamengo rości sobie prawo do pięciu tytułów Mistrza Brazylii, jednakże ich tytuł z roku 1987 nie jest oficjalnie uznawany przez Brazylijską Federację Piłkarską.