„Możemy osiągnąć wiele”. Rówieśnicy Polaków z Senegalu mają ambicje na sukces


Mistrzowie Afryki jadą na mundial z dużymi nadziejami

11 listopada 2023 „Możemy osiągnąć wiele”. Rówieśnicy Polaków z Senegalu mają ambicje na sukces
CAF

Reprezentacja Senegalu U-17 w sobotę rozpocznie zmagania w grupie D mundialu meczem z Argentyną. Młodzi gracze z Czarnego Lądu będą na tym turnieju rywalami Polaków i z pewnością nie będą dostarczycielami punktów. Jeden z tych zawodników ma już nawet debiut w seniorskiej kadrze Senegalu. „Jesteśmy wystarczająco dobrzy, aby rywalizować”.


Udostępnij na Udostępnij na

Mistrzowie Afryki

W maju, na rozgrywanym w Algierii Pucharze Narodów Afryki, reprezentacja Senegalu U-17 poradziła sobie świetnie. Drużyna Serigne Saliou Dii wygrała wszystkie mecze fazy grupowej, strzelając siedem bramek, nie tracąc ani jednej. Po wyjściu z grupy rozgromiła jeszcze reprezentację RPA 5:0, a pierwszego gola straciła w zremisowanym 1:1 starciu półfinałowym z Burkina Faso. Senegalczycy po rzutach karnych rozprawili się z Marokiem. Na koniec turnieju królem strzelców został Amara Diouf, co jest niesłychane, ponieważ w momencie rozgrywania finału nie ukończył nawet 15. roku życia!

Pod koniec października rozegrali również trzy towarzyskie spotkania. Choć mogłoby się wydawać, poza kadrą Rosji U-18, że przeciwnicy na kolana nie powalali, to Panama i Uzbekistan również zagrają na mistrzostwach świata. Mało tego, obie te drużyny jadą na ten turniej jako półfinaliści kontynentalnych czempionatów. Oba te spotkania Senegalczycy wygrali, z Rosjanami padł bezbramkowy remis.

– Nie ma na nas szczególnej presji. Jako trener nie jest to dla mnie ciężarem. Jest wręcz przeciwnie, pojechanie na mundial jako mistrz Afryki to marzenie. Myślę, że kiedy masz szansę brać udział w tych rozgrywkach, najważniejsza jest dobra zabawa i rozwój. Nie kładziemy więc na sobie wielkiej presji: to nie w naszym stylu. Chcemy tylko dumnie bronić barw naszego kraju. Senegal nie potrzebuje być przedstawiany w kategoriach pojedynczych występów. Jako ambasadorzy tego kraju musimy wyznawać wartości naszej drużyny narodowej bez presji – mówił w rozmowie z oficjalną stroną FIFA selekcjoner reprezentacji Senegalu, Serigne Saliou Dia.

– Podchodzimy do sprawy na spokojnie, nawet jeśli prawdą jest, że Nigeria zapisała się w historii tych rozgrywek, wygrywając pięć razy. Teraz, jeśli podążymy jej śladami, nie będziemy chcieli zaprzepaścić szansy. Jeśli pozostaniemy na obranym kursie, możemy osiągnąć wiele. 

– Wszystkie zespoły senegalskie grają dobry futbol. Są mistrzami Afryki prawie we wszystkich kategoriach wiekowych. Zawodnicy mają świetne warunki fizyczne i atletyczne sylwetki. W eliminacjach ta drużyna bodajże nie przegrała żadnego meczu, a w przygotowaniach wysoko pokonała Panamę, Uzbekistan i zremisowała z silną Rosją. Gra otwarty i ofensywny futbol – mówi dla iGola Peter Kaluba, Polak, który senegalską piłkę zna od środka. Mieszka w Dakarze, pracuje również z młodzieżą w tym kraju.

Pokorni, ale z nadziejami

Jak pokazały poprzednie turnieje w tej kategorii wiekowej, z afrykańskimi ekipami trzeba się liczyć. Nigeria wygrywała ten turniej chociażby w 2013 i 2015 roku, a ogólnie robiła to pięciokrotnie. Do tego w ostatnich edycjach daleko zachodziła reprezentacja Mali – w 2017 miejsce 4., a w 2015 wewnątrzafrykański finał z Nigerią i srebrny medal. W 2021 roku mundial się nie odbył z powodu pandemii koronawirusa, a więc ten turniej będzie pierwszym od 2019, kiedy to triumfowała Brazylia. W XXI wieku oprócz tych ekip w fazie medalowej z Afryki znajdowały się jeszcze Burkina Faso oraz Ghana.

Senegal musi więc mieć apetyt na coś więcej niż w 2019 roku, kiedy to w 1/8 finału uległ Hiszpanom. Być może chciałby też zrewanżować się Japończykom, z którymi przegrał na zakończenie zmagań grupowych. Nie przyznaje tego jednak otwarcie. Potencjał na końcowy sukces, nie mówimy tutaj koniecznie o zwycięstwie, niewątpliwie jest. Wydaje nam się, że Senegalczycy mogą myśleć o strefie medalowej.

– Wiemy, że jesteśmy wystarczający dobrzy, aby rywalizować. Po pierwsze, musimy być skoncentrowani, odpowiednio musimy zarządzać meczami fazy grupowej, wtedy możemy awansować. Skupiamy się na najbliższym meczu, każde spotkanie traktujemy jak finał. Mamy cel zaprezentować się lepiej niż w 2019, kiedy doszliśmy do 1/8 finału.

– Mamy grupę piłkarzy, którzy chcą się uczyć i osiągnąć sukces, co ułatwia nam pracę. Próbujemy wycisnąć z nich maksa. Naszym celem jest sprawić, żeby chłopcy byli najbardziej profesjonalni, jak tylko to możliwe, na boisku, ale też poza nim. Jestem wobec nich bardzo wymagający, jesteśmy ambitni, ponieważ w nich wierzę. Dodatkowo pomagam im się rozwijać i widzę w nich przyszłych piłkarzy.

– Trener Serigne Saliou Dia i jego zawodnicy są spokojni i znają swoją sportową wartość. Eliminacje przeszli bez żadnych problemów, a mecze towarzyskie podczas przygotowań tę drużynę jeszcze wzmocniły, więc nadzieje są duże. Amara Diouf i spółka mówią, że chcą zacząć od sukcesu z Argentyną, zanim zagrają mecz z Polską, i 17 stycznia zakończą mecze grupowe z Japonią. To przecież obecni mistrzowie Afryki. Jak będzie, pokaże boisko – przekonuje Kaluba.

Największa gwiazda

Wspomnieliśmy już o Amarze Diuofie, który bez wątpienia jest największą gwiazdą zespołu, a wciąż jest to zawodnik z rocznika 2008. Do tego jego gra nie umknęła uwadze selekcjonerowi pierwszej drużyny Aliou Cisse, który dał mu zadebiutować w meczu eliminacji do Pucharu Afryki z Rwandą. 15-latek otrzymał 19 minut po wejściu z ławki. Pisaliśmy też już o tym, że w wieku 14 lat zdobył koronę króla strzelców na turnieju dla 17-latków. Na co dzień występuje w drużynie Generation Foot. Oczywiście w reprezentacji nosi opaskę kapitańską.

– Byłem zachwycony. Poprawił swoją dynamikę i chce odcisnąć swoje piętno na senegalskim futbolu. Już w paru miejscach się zaznaczył: najlepsze strzelec Pucharu Narodów Afryki U-17, najmłodszy reprezentant Senegalu w seniorskiej kadrze. Kiedy wszedł z ławki podczas meczu, jego wpływ był bardzo pozytywny, był nawet blisko strzelenia gola. Na poziomie kraju i kontynentu pokazuje, że nie musisz mieć określonego wieku, żeby być wartościowym graczem. Mam nadzieję, że jego występ zmotywuje miliony młodych, utalentowanych Senegalczyków jak on, którzy chcą być częścią drużyny narodowej – mówi Dia.

– Każda drużyna na swojego lidera. Amara Diouf jest świetnym zawodnikiem, który zaliczył już debiut w pierwszej reprezentacji. Jednak piłka nożna to 11 zawodników plus rezerwowi, więc inni też są ważni. Środkowy napastnik Omar Sall strzelił Uzbekistanowi dwa gole w wygranym 3:1 meczu, a Diouf zdobył w tym meczu bramkę z karnego – opowiada Kaluba.

Przeciwnicy Polaków

– Senegalczycy uważają, że do trudniejszej grupy trafił ich sąsiad, zespół Burkina Faso, grając np. przeciwko Francji. Twierdzą, że mają większe szanse na wyjście z grupy, przynajmniej na papierze, biorąc pod uwagę, skąd pochodzą ich kolejni przeciwnicy. O Polsce zawodnicy wiedzą tyle co każdy interesujący się piłką chłopak w Senegalu: Lewandowski, Zieliński, Szczęsny. Sztab jednak dobrze analizuje przeciwników, a brak czterech polskich piłkarzy odesłanych do kraju na pewno nie uszedł ich uwadze mówi Kaluba.

– Dla Senegalczyków to jest gra o wielką przyszłość. To, co jest dla nich charakterystyczne, to gra bardzo ofensywna i żywiołowa, a poza tym raczej nie odstawiają nogi! Są bardzo silni fizycznie. Pewnie trochę słabszą stroną może być panowanie nad emocjami, więc jeśli dadzą się wyprowadzić z równowagi, to może im być trudniej. Jednak należy cały czas pamiętać, że to mistrzowie Afryki, a futbol dla Senegalczyka to czasami więcej niż religia – dodaje.

Reprezentacja Senegalu U-17 przewidywany skład

– Zamierzamy stworzyć niezapomniane chwile, które będą na zawsze wyryte we wspomnieniach chłopców i moich. Chcemy także zebrać doświadczenie, które przygotuje nas dobrze na resztę naszych karier. Tegoroczna edycja jest ważna dla nas jako uczestników, ale jest również ważna dla Senegalczyków, którzy naprawdę lubią tę drużynę – mówi we wcześniej wspomnianym wywiadzie trener Dia.

Jedenastkę zbudowaliśmy w oparciu przede wszystkim o majowy Puchar Narodów Afryki, uwzględniliśmy też oczywiście ostatnie mecze towarzyskie. Pamiętamy również, że nie wszyscy zawodnicy, którzy zdobyli złoto w Algierii, będą dostępni teraz. Kadra „Lwów Terangi” najczęściej gra formacją 4-3-3 oraz 4-2-3-1, ostatnio częściej selekcjoner korzysta z tej drugiej, także nasza prognozowana jedenastka jest zestawiona w formacji 4-2-3-1. Oczywiście reprezentacja Senegalu U-17 może wyjść jedenastką diametralnie inną niż ta przedstawiona. Pewni jednak jesteśmy występów Amary Dioufa oraz napastnika Oamara Salla.

Reprezentacja Senegalu U-17

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze