Reorganizacja merytoryczna


Proces oczyszczania polskiej piłki trwa. Z powodu korupcji ucierpiało już wiele osób, a przede wszystkim kibice, którzy zasiadając na trybunach nie byli świadomi, że wynik meczu ustalony już został w szatni. Niezwykle poszkodowanymi osobami są także prezesi klubów, którym nigdy do głowy nie przyszło, że zarządzany przez nich zespół w najwyższej klasie rozgrywkowej znalazł się za pomocą białej koperty, przekazanej sędziemu przez nieuczciwego poprzednika.


Udostępnij na Udostępnij na


Jak wiadomo od dłuższego czasu, PZPN za pół roku przeprowadzi reorganizację systemu rozgrywek w Polsce. Dotychczasowa pierwsza liga nazywana będzie ekstraklasą, a druga – pierwszą ligą.

Od razu nasuwa się pytanie, czy włodarze polskiego futbolu taki zabieg stosują, aby upodobnić nasze rozgrywki do angielskiej Premiership, która również afiszuje się owym nazewnictwem, czy jest to zmiana całkowicie potrzebna, bowiem degradowane kluby w związku z aferą tzw. ustawiania wyników meczów utworzą konkurencję dla Orange Ekstraklasy. Trzeba przyznać, że nowa pierwsza liga wcale nie będzie słaba. Widzew Łódź to legenda, Arka Gdynia jest obok Lechii Gdańsk najlepsza na Pomorzu; za pół roku do tych drużyn najprawdopodobniej dołączy Górnik Łęczna, a pamiętamy jaką furorę zrobił ten zespół, kiedy jesienią sezonu 2005/2006 walczył o fotel lidera.

W czwartek poznamy werdykt w sprawie Zagłębie Lubin. Degradacja aktualnego mistrza Polski mogłaby sprawić, że nowa pierwsza liga stałaby się niezwykle atrakcyjna. Może konieczne byłoby ogłoszenie przetargu na prawa telewizyjne? A może zwycięzca tej ligi mógłby wystartować w europejskich pucharach?

Na szczęście klubów biorących udział w procesie karnym, szczególnie tych utytułowanych, jest mniej, niż więcej, i obecna druga liga nie zostanie przez nie zasypana, tak, by mogła rywalizować z Orange Ekstraklasą. Oby na Widzewie (i Zagłębiu, jeśli będzie to sprawiedliwy wyrok) się skończyło i reorganizacja polegała wyłącznie na zmianie nazwy, a o awansach i spadkach decydowała forma sportowa.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze