Raport Euro2012: Warszawa


29 kwietnia 2010 Raport Euro2012: Warszawa

Przedstawiamy kolejną część raportu dotyczącego przygotowań Warszawy do mistrzostw Europy. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do naszego działu, który w całości poświęcony jest Euro 2012.


Udostępnij na Udostępnij na

Kwestia autostrady wyjaśniona

W ostatnim czasie pojawiło się sporo sprzeciwów wobec budowy autostrady do Warszawy w celu ułatwienia komunikacji między miastami przed najważniejszą imprezą piłkarską w naszym kraju. Przygotowań drogowych do Euro 2012 nie musimy jednak przerywać, bowiem sąd odrzucił skargi dotyczące decyzji środowiskowych. Umowa na projekt autostrady z Łodzi do Warszawy podpisana została już we wrześniu zeszłego roku, jednak aby jej budowa obyła się bez żadnych przeszkód, sąd musiał zadecydować, czy tworzenie drogi nie zaszkodzi przyrodzie. Ostatecznie skończyło się jedynie na strachu i mimo że zapowiedziane zostały kolejne odwołania, wątpliwe jest, aby budowa trasy do 2012 roku nie powiodła się.

Rośnie Stadion Narodowy

Na stadionie widać już podstawy trybun
Na stadionie widać już podstawy trybun (fot. NCS/J.Kośnik)

Budowa Stadionu Narodowego wciąż posuwa się do przodu i wszystko wskazuje na to, że już niebawem cieszyć będziemy się ze wspaniałego obiektu. Oficjalna strona poinformowała, że zatrudnienie podczas budowy przekroczyło 1690 osób. W obecnej chwili prace dotyczą montażu pierwszej belki nośnej biegów kaskadowych. Rozpoczęto także roboty przy wyposażeniu stacji wysokich napięć (RPZ) RWE Stoen, a powodzeniem zakończyła się konstrukcja pierwszych schodów.

Sonda

Wyniki sondy przeprowadzonej przez iGol.pl wskazują, że mieszkańcy Warszawy dość optymistycznie podchodzą do perspektywy najazdu setek tysięcy kibiców z całej Europy na stolicę Polski. Co prawda tylko 2% badanych jest pewnych, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, ale aż 44% respondentów stwierdziło, że organizacja Euro 2012 zakończy się sukcesem, choć nie obędzie się bez pewnych niedociągnięć i utrudnień dla zwykłych mieszkańców.

Kampania promocyjna prowadzona przez władze miasta jak na razie odnosi pozytywny skutek, bowiem nikt nie obawia się totalnej klapy tej wielkiej imprezy. Mimo wszystko 16% pytanych uważa, że paraliż miasta jest nieunikniony, a straty przewyższą zyski. Dużą grupą pozostają umiarkowani optymiści (36%) nieobawiający się wstydu, ale liczący na jak najszybsze zakończenie imprezy i związanych z nią nieuniknionych trudności.

Stadion Narodowy z zewnątrz
Stadion Narodowy z zewnątrz (fot. NCS/J.Kośnik)

Ciekawym wnioskiem, który można wyciągnąć z wyniku naszego sondażu, jest to, że pesymizm wyraźnie rośnie wraz z wiekiem respondentów – czyżby był to wynik życiowego doświadczenia? Z perspektywy EURO wyraźnie mniej cieszą się również kobiety.

Mobilizacja Ukrainy

Dobre wieści dochodzą do nas z Ukrainy. Michel Platini odwiedził ostatnio Donieck. Szefowi UEFA bardzo spodobała się Donbas Arena, jednak przypomniał on Ukraińcom, że stadion to nie wszystko. Według Francuza, miastu brakuje odpowiedniej bazy hotelowej oraz lotniska, które mogłoby przyjąć rzeszę czekających na Euro kibiców.

Co czeka reprezentację?

Przed rozpoczęciem MŚ w RPA podopieczni Franciszka Smudy rozegrają trzy mecze towarzyskie. 29 maja w Kielcach zmierzą się z reprezentacją Finlandii. 2 czerwca Polacy wyjadą do austriackiego Kufstein, aby spróbować swych sił w starciu z Serbami. Ostatnimi rywalami „Biało-czerwonych” będą aktualni mistrzowie Europy – Hiszpanie. Z reprezentacją z Półwyspu Iberyjskiego zmierzymy się 8 czerwca.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze